Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #7a – tranzystory bipolarne w praktyce


Pomocna odpowiedź

Witam,
czytając kurs, zawsze gdy widzę schemat najpierw próbuje go złożyć sam, a później porównuje w dalszej części kursu, czy zrobiłem dobrze. Wiec ze schematu kursu złożyłem takie cos.
329861158_760441835419914_7730457211045655686_nn.thumb.jpg.090d77b67b68a2083a7cb4144b9c19b1.jpg

I chyba dobrze? Ale przeglądając dalej film z kursu, kolega w zaznaczonym na brązowo miejscu ma wynik 0.74mA, a u mnie wychodzi suma wszystkich natężeń
około 6,90mA. Moje pytanie co ja tutaj zrobiłem nie tak, źle złożyłem układ ze schematu? Czy jeszcze coś innego, czego nie mogę wychwycić mimo starań..

 

Link do komentarza
Share on other sites

@LukaszJanek teoretycznie wszystko u Ciebie wygląda poprawnie. Wstaw dla formalności zdjęcie prawdziwego układu - szczególnie to jak masz podłączony miernik. Może wtedy znajdziemy przyczynę tej pomyłki 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, Treker napisał:

@LukaszJanek super, powodzenia w dalszych eksperymentach 🚀

Dzięki wielkie 🙂 a możesz mi wyjaśnić jeszcze moja główną zagwozdkę, czemu na tym filmiku jest 0.70mA w 4:47

a ja mam 7.24mA skoro mierze w tym samym miejscu(skala na mierniku taka sama) i układ jest teoretycznie tak samo zbudowany? 
 

Link do komentarza
Share on other sites

@LukaszJanek Twój układ jest złożony poprawnie, ale w złym miejscu wpinasz miernik. Faktycznie mierzysz prąd sumaryczny, a nie tylko prąd bazy.

16 godzin temu, LukaszJanek napisał:

330748769_728450028843589_6539908095862483571_n.thumb.jpg.88adc0f5771a85cf2b16e6c51ae5c3dc.jpg

Przy takim podłączeniu prąd wpływa do miernika (czerwony przewód), przepływa przez miernik i dochodzi do rezystora, z którego dalej idzie do bazy, ale... w tym samym rzędzie z rezystorem masz podłączoną diodę, więc prąd płynie również przez obwód z diodą i drugim rezystorem. Aby zmierzyć prąd płynący tylko przez bazę musisz wsadzić czerwony przewód tam gdzie był i wyciągnąć wyprowadzenie rezystora. Wtedy jedna sonda miernika powinna iść do tego wyciągniętego wyprowadzenia rezystora, a druga do dodatniej szyny zasilania. Tak jak sam to wcześniej namalowałeś:

Dnia 10.02.2023 o 14:07, LukaszJanek napisał:

329861158_760441835419914_7730457211045655686_nn.thumb.jpg.090d77b67b68a2083a7cb4144b9c19b1.jpg

W praktyce, najprościej (względem Twojego zdjęcia z miernikiem):

  1. Czerwony przewód wepnij w płytkę stykową - tam gdzie jest dioda.
  2. Wyciągnij wyprowadzenie rezystora z płytki stykowej i zostaw go podłączonego z miernikiem.
  3. Drugą sondę miernika przytknij np. do nóżki diody (bo łatwo złapiesz tam za dodatnią szynę zasilania) lub podłącz tę sondę miernika do 5 V za pomocą osobnego przewodu.

Twój układ jest poprawny, ale utrudniłeś sobie wpięcie przewodów pomiarowych. W naszej wersji specjalnie tak poprowadziliśmy przewody, aby można było łatwiej dokonać pomiary.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć. Nie rozumiem jakim cudem wyszły mi takie pomiary. Prąd wyjścia jest równy 7,43A, taki sam jak prąd idący na diodę. A przecież należy do niego jeszcze dodać prąd bazy 0,88A

Screenshot_20230215_121029_Gallery.thumb.jpg.c2633e430c48e48dac9179c1645ba192.jpg

Edytowano przez fnx4
Link do komentarza
Share on other sites

@fnx4 wstaw proszę zdjęcie swojego układu i pokaż przykładowy sposób pomiaru (z widocznymi ustawieniami miernika). Tak jak napisał wyżej @ethanak - Twoje wyniki są nierealne przy używanych tutaj elementach.

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, Treker napisał:

@fnx4 wstaw proszę zdjęcie swojego układu i pokaż przykładowy sposób pomiaru (z widocznymi ustawieniami miernika). Tak jak napisał wyżej @ethanak - Twoje wyniki są nierealne przy używanych tutaj elementach.

20230215_150740.jpg20230215_150138.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@fnx4 niestety ze zdjęć ciężko rozczytać ustawienia miernika, ale jak rozumiem wartości, które naniosłeś na rysunek są w złej jednostce. Tam gdzie napisałeś 0,88 A miało być 0,88 mA, a tam, gdzie było 7,43 A miało być 7,43 mA? Czy tak? To by trochę wyjaśniało - sprawdź proszę wszystkie jednostki na swoim rysunku. Pomiar na zdjęciu to pomiar prądu płynącego w całym układzie i to będzie poprawne. Pokaż teraz jak podłączałeś miernik podczas pomiaru prądu w 2 pozostałych miejscach.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak. Chodziło o mA. Przepraszam. Mój błąd. Zdjęcia wykonane są przy pomiarze prądu między emiterem a minusem, czyli całego układu, oraz między plusem a diodą. Ustawienie miernika:

20230215_163415.jpg

Rozumiem, że ta tabelka została uproszczona na potrzeby kursu.

Screenshot_20230215_205315_Chrome.thumb.jpg.d3083277468247a79ba3c0e310a487eb.jpg

Bo szukam w datasheet, i nigdzie nie mogę znaleźć tak czytelnie wykazanego współczynnika Beta

1486312482_Screenshot_20230215_204749_SamsungNotes.thumb.jpg.b95b865b7147f5ed2865604f30feba57.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

19 godzin temu, fnx4 napisał:

oraz między plusem a diodą

@fnx4 jeśli mówisz o zdjęciu, na którym wynik wskazuje na 7,41 mA to w takiej sytuacji nie mierzysz tylko prądu płynącego przez gałąź z diodą bo wyciągnąłeś czerwony przewód całkowicie z płytki stykowej, więc całe zasilanie płynie przez miernik. Aby dokonać pomiaru prądu płynącego tylko przez gałąź z diodą powinieneś:

  • wpiąć czerwony przewód w płytkę stykową
  • wyciągnąć nóżkę diody, która idzie do plusa na płytce stykowej i podłączyć do niej miernik
  • drugą sondę miernik podłączyć osobnym przewodem do plusa na płytce stykowej
19 godzin temu, fnx4 napisał:

Rozumiem, że ta tabelka została uproszczona na potrzeby kursu.

Nie, w niektórych notach katalogowych są takie tabele - nie edytowaliśmy jej. Po prostu pochodzi z innej wersji dokumentacji, aby była łatwiejsza w interpretacji. To zależy już tylko od producenta układu - nie ma tutaj żadnego standardu. Przykładowa nota z takimi informacjami w załączniku (dół pierwszej strony).

BC546.pdf

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Treker napisał:

@fnx4 jeśli mówisz o zdjęciu, na którym wynik wskazuje na 7,41 mA to w takiej sytuacji nie mierzysz tylko prądu płynącego przez gałąź z diodą bo wyciągnąłeś czerwony przewód całkowicie z płytki stykowej, więc całe zasilanie płynie przez miernik. Aby dokonać pomiaru prądu płynącego tylko przez gałąź z diodą powinieneś:

  • wpiąć czerwony przewód w płytkę stykową
  • wyciągnąć nóżkę diody, która idzie do plusa na płytce stykowej i podłączyć do niej miernik
  • drugą sondę miernik podłączyć osobnym przewodem do plusa na płytce stykowej

Nie, w niektórych notach katalogowych są takie tabele - nie edytowaliśmy jej. Po prostu pochodzi z innej wersji dokumentacji, aby była łatwiejsza w interpretacji. To zależy już tylko od producenta układu - nie ma tutaj żadnego standardu. Przykładowa nota z takimi informacjami w załączniku (dół pierwszej strony).

BC546.pdf 43 kB · 2 downloads

Zgdzadza się. Dzięki za pomoc

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.