Skocz do zawartości

Sterowanie robotem radiowo


Wojtek

Pomocna odpowiedź

http://allegro.pl/show_shop.php?shop_id=224268

ewentualnie

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1064657

Są i SMD i zwykłe i jest o wiele więcej. Przesyłka 5 ZŁ listem.

Wojtek - to nie są dławiki, przecież Le_Cheque napisał że mają tylko 4 paski

Przecież napisałem 40 WAT będzie dobrze.

Może być 30 WAT ale to może sprawić problem "zimnych lutów"

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wojtek to na twoim zdjęciu to są rezystory po 470 Ohm.

Co do multimetrów to od około 15 lat jestem szczęśliwym posiadaczem CHY20 i w sumie w moich początkach zabawy w elektronikę tylko raz go zepsułem 😋.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo pisaliście że zielone to nie rezystory a sprzedawcy w sklepach elektronicznych często są niedoinformowani.

[ Dodano: 18 Mar 09 09:33 ]

I jeszcze jedno, już mam nadzieję ostatnie pytanie - mam zamiar kupić sobie płytkę prototypową z łączówkami - w jaki sposób na takiej płytce się coś łączy?

Link do komentarza
Share on other sites

Bo pisaliście że zielone to nie rezystory a sprzedawcy w sklepach elektronicznych często są niedoinformowani.

Po pierwsze to mówiliśmy, że zazwyczaj dławiki są jasno zielone, a nie że rezystorów jasno zielonych nie ma. Po drugie to jak ktoś kto pracuje w sklepie ma być niedoinformowany? Czy jak idziesz do mcdonalda i prosisz o frytki to dostajesz big maca?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Już jedna osoba na tym forum narzekała że prosiła o mikrokontroler a sprzedawca dał jej układ scalony 😖 .

Nie świadczy to o niedoinformowaniu sprzedawcy, świadczy to o niedoinformowaniu kupującego. Sprzedawca prawdopodobnie doskonale wiedział co sprzedaje a raczej co wciska klientowi.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, hej, prosze mi tu nie obrażać moje mierniczka od rodziców na gwiazdkę 😋 . Model LM 807A, firmy LaudMann, więc chyba nie najgorszy. Dokładność to chyba 1.0% +/- 8. Cokolwiek to znaczy.

Gdzie można po grosz kupić? Chętnie się tam wybiorę.

Twój mierniczek do mierzenia napięcia i prądu jest dobry ale jeśli chodzi o elemety bierne to jest on o kant dupy obić. Zobacz zakres zaczyna sie od 200 czyli poprawnie mierzy myślę tak od 50. 20-50 moze sie walnąć. Może marudzę ale już wiem co mierniki pokazują jak się elementy badaj. W takim wypadku najlepiej rezystor do malej bateryjki podlączyc z innym rezystorem o znanej wartości i zbadać napięcia i prądy potem wyliczyć.A jak chcesz być wygodny to mostek RLC te tanie też się świetnie sprawdzają (ja nowy kupiłem za 1200zł ;] )

A co do sprzedawców oni mogą zawsze ci największe gówno dać szczególnie jak widzą że się nie znasz. Szczególnie z mikroprocesorami bo sami się nie znają. Najlepiej jest znać sie na tym lub udawać że się zna. Ja jak wchodze i chcę atmege to szarżuje symbolami i parametrami typ wkońcu dochodzi do wniosku ze się nie znają mnie nie oszuka i przynosi mi pudełeczko z procesorami i sobie patrze ciekawego i nowego on tam ma.

Link do komentarza
Share on other sites

I proszę jeszcze tylko o odpowiedź na to pytanie które postawiłem parę postów temu czyli jak się wszystko złącza na płytce prototypowej jeżeli się nie lutuje?

Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno popełnił jakiś błąd, bo kolor złoty jest tylko w mnożniku i tolerancji (przynajmniej z tego co mi wiadomo), może jakiś kolor wyblakł? http://www.nikomp.com.pl/opisy/RC000/RC000000.htm tu są kody paskowe rezystorów (4 do 6 pasków). Co do pomiarów małych rezystancji korzysta się do tego ze specjalnych mostków (jak napisał McRancor) RLC albo też Wheatstone'a. Są to dosyć drogie przyrządy coraz częściej zastępowane przez multimetry. Polecam zmierzyć rezystancję przez pomiar napięcia na rezystorze i prądu przez niego płynącego (należy zbudować najprostszy obwód nawet z baterią chociażby). Przy pomiarze prądu należy pamiętać by amperomierz był włączony przed woltomierzem - obwód z prawidłowo mierzonym napięciem dla nieco bardziej rozeznanych (powinno się skorzystać z dwóch mierników). Ze zmierzonych wyników ze wzoru znanego wszystkim liczymy rezystancję.

Link do komentarza
Share on other sites

I proszę jeszcze tylko o odpowiedź na to pytanie które postawiłem parę postów temu czyli jak się wszystko złącza na płytce prototypowej jeżeli się nie lutuje?

Ano tak że się używa płytki stykowej inaczej trzeba lutować

Link do komentarza
Share on other sites

A dokładniej tak:

IMG_49c25177a2b6d2967.jpg

Pięć takich wejść w 'rządzie' to jakby jedna płytka, czyli w przypadku pierwszym dioda sie zaświeci bo są połączenia do plusa i minusa, a w przypadku drugim minus jest ustawiony na innym 'rządku' i nie ma połączenia do diody.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo to ani w pierwszym, ani w drugim przypadku się nie zaświeci, ponieważ te diody są po prostu wpięte pod neutrale ścieżki. Trzeba je jeszcze połączyć z plusem i minusem zasilania co oznaczono czerwoną i niebieską linią. A, B, C, 1, 5, 10 itd. to są tylko oznaczenia, które mają ułatwić pracę, jak na szachownicy.

Tak wyglądają połączenia ścieżek:

http://www.nowyelektronik.pl/opisy/62397.jpg

PS: Sorki nie zauważyłem przy kwadracikach dopisku plus zasilania i minus zasilania 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Wczoraj miałem wolne więc zabrałem się za mojego nie działającego światłoluba. Zrobiłem ten eksperyment z omomierzem i oporu nie było wcale ale nie dziwię się bo moje foto tranzystory w ogóle nie przewodzą prądu czy się na nie świeci czy nie - wiem bo mierzyłem.Co mam zrobić ? Jeśli nic już nie wymyślę to w następną sobotę zacznę wszystko robić od zera 🙁 .

[ Dodano: 22 Mar 09 05:49 ]

Wiem że macie mnie dość, ale proszę o odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.