Skocz do zawartości

Sterowanie robotem radiowo


Wojtek

Pomocna odpowiedź

Chciałbym sterować swoim pojazdem radiowo lub innym równie skutecznym sposobem ale nie podczerwienią (bo robot będzie poruszał się za ścianami) i nie kablem.Myślałem o przerobieniu jakiejś zabawki sterowanej w ten sposób, wie ktoś jak to zrobić? Od razu mówię że nie umiem programować ani nie mam żadnego nadajnika radiowego.

Link do komentarza
Share on other sites

W przyszłości (jeszcze nie teraz bo zajmuje się aktualnie światłolubem) planuję zbudować platworme na gąsienicach z kamerką bezprzewodową i manipulatorem. Nie chciałbym żeby była ograniczona kablem.

[ Dodano: 16 Mar 09 09:19 ]

A apropo światłoluba to właśnie skończyłem go składać i gdy podłączyłem baterie - po prostu nic się nie stało 😥 - nawet nie drgnęły silniki. Gdzie mogłem popełnić błąd? Robiłem go ze schematu który był w temacie : Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie - zrobiłem wszystko tak samo jak pisał autor tylko z tą różnicą że nie używałem zacisków do łączenia silników tylko od razu podpiąłem silniki.Czasami przy lutowaniu zdarzało mi się zalać kilka kropek więcej niż miało ich być ale moim zdaniem zrobiłem to w takich miejscach że nie powinno to kolidować z architekturą układu. Przyznam się jeszcze że raz zdarzyło mi się zostawić układ scalony na słońcu jak przyszedłem był ciepły - czy mogło to go uszkodzić?

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli nie był gorący to nie ma takiej opcji raczej by się uszkodził, przy lutowaniu występują wyższe temperatury, i wszystko powinno działać. Tak samo to jak podpiąłeś silniki nie powinno mieć żadnego wpływu, byleby był kontakt galwaniczny (ciągłość obwodu). Bardziej zastanawiające jest to zalanie punktów lutowniczych... Radzę dokładnie sprawdzić i ewentualnie odessać nadmiar cyny (czy też innego spoiwa użytego).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to musiałbyś zrobić nadajnik i odbiornik radiowy z anteną.

Co do światłoluba to najlepiej jakbyś dał jakieś zdjęcia.

A to jest twój pierwszy robot? bo to troche dziwne że robisz światłoluba a potem chcesz zrobić radiowy sterowany manipulator na gąsienicach z kamerką bezprzewodową

Link do komentarza
Share on other sites

Nadajnik można też kupić, ale koszty troszke są. Moim osiągnięciem super duper wielkim osiągnięciem było przerobienie samochodziku RC na sterowane radiowo diody(!). Da się to bardzo prosto zrobić, tyle że do sterowania manipulatorem to się nie nada. O kamerze nie wspominając. No i zasięg miałem rzędu 5m.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak to jest mój pierwszy robot a co do tego manipulatora na gąsienicach to wpadłem na ten pomysł być może dlatego że nie zdawałem sobie sprawy jakie jest to trudne ale na razie chciałbym się skupic na sprawie dotyczącej światłoluba - zdjęcia dam może jutro a dziasiaj chciałbym przypomnieć że ktoś już pisał iż układ z działu ''od żółtodzioba do pierwszego robota'' jest zły oto link do tego tematu - https://www.forbot.pl/forum/topics33/uklad-waldka-vt1670.htm

Układy scalone mają w sobie jakąś pamięć? I o co chodzi z tym okienkiem w układzie scalonym - wracając do tego scalaka parę razy gdy wkładałem i wyjmowałem go z podstawki to mu się nóżki wykrzywiały - ja je prostowałem i czy w zwiąku z tym mogło się coś uszkodzić.

Link do komentarza
Share on other sites

To mam propozycję, skoro ten układ z tematu "Od żółtodzioba do pierwszego robota w dwa tygodnie" jest zły to może, któryś z adminów da opis na dole z linkiem do poprawnego układu lub chociaż dopisek "układ niesprawny", ponieważ później robi się zamieszanie na forum i jest mnóstwo pytań typu: Czy ten układ działa. Po co nie potrzebnie zaśmiecać forum zwłaszcza, że jest to temat wyróżniony u góry w "ważnych tematach" i znajduje się już w nim 14 stron postów, a patrząc po niektórych nie każdemu chce się czytać wszystkie posty po kolei.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat jest w 100% prawidłowy, wszelkie "nie działa mi" wynika z braku doświadczenia/wiedzy i o to właśnie chodzi - żeby czegoś się nauczyć zamiast bezmyślnie kopiować i potem marudzić że coś jest nie tak. Jeśli nie działa, to miernik do ręki i sprawdzamy 1) czy nie ma zwarć (chodzi mi o te "rozlane" punkty lutownicze), 2) czy nie ma zimnych lutów/przerw w obwodzie, 3) czy układ/fototranzystory nie są podłączone odwrotnie itd, itp.

Co do sterowania radiowego to ten sposób (układ z pojazdu RC) nada się do prostych zabawek, w przypadku manipulatora+kamerki+inne bajery wykorzystuje się wifi/bluetooth (w przypadku bezprzewodowej transmisji danych).

Link do komentarza
Share on other sites

Fototranzystory podłączyłem krótszymi nóżkami do masy (w stronę rezystorów) a dłuższymi do plusa. Nie chcący wlutowałem podstawkę na odwrót o 180 stopni ale układ włożyłem do podstawki zgodnie ze schematem - czy to w czymś przeszkadza? Na układzie jest jakieś logo z napisem ST i dalej jest napisane L293D 8904I.

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Poprawiłem błędy

[ Dodano: 17 Mar 09 04:19 ]

I daje zdjęcia:

[ Dodano: 17 Mar 09 05:47 ]

I czy ktoś już zrobił działającego robota ze schematu który podałem? 😕

Link do komentarza
Share on other sites

Te pola lutownicze wyglądają koszmarnie...radzę Ci odessać całą cynę i spróbować polutować jeszcze raz, wcześniej jednak zaznajom się np. z tym tematem, polecam zwłaszcza filmiki instruktażowe. Lutowanie to podstawa, im mniej starannie je wykonasz, tym więcej będziesz miał niespodzianek przy uruchamianiu układów.

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba zacznę wszystko od początku ale już na z innego schematu i na płytce prototypowej albo podłącze wszystko na pająka bo to lutowanie na płytce mi nie wychodzi a temat o lutowaniu czytałem dwa razy.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro schemat jest dobry to po co chcesz korzystać z innego? Tak się nie nauczysz niczego, czasami samemu trzeba poszukać gdzie się zrobiło błąd. Po prostu zastosuj się do rad bardziej doświadczonych kolegów. Zamiast tak sporych ilości cyny używaj srebrzanki lub nóżek od diod, rezystorów itp. Lutowania się trzeba nauczyć, bo bez tego ani rusz.

Link do komentarza
Share on other sites

Może popełniasz ten błąd że najpierw nakładasz cyne na lutownice a potem z lutownicy strząsasz na element, poprawnie sie robi to tak:

Nie powinno sie nawalać dużo cyny, a cyna powinna mieć średnice np. 1,00 mm

1 mm:

543393175

I nie używaj takiej grubej cyny jaka jest na tym obrazku:

52.jpg

Powodzenia 😉

PS. Układ scalony masz dobry, możliwe że mogłeś złączyć coś na płytce, gdzie nie powinno być połączenia

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.