Skocz do zawartości

ATMEGA32 oraz HC-SR04


arti

Pomocna odpowiedź

Temat dla poczatkujacych wiec chyba dobre miejsce dla kogos poczatkujacego.

Przeszukalem internet na polskich jak i zagranicznych forach by dowiedziec sie jak polaczyc ATMEGA32 i HC-SR04 niestety bez wiekszego rezultatu, procz tego ze stracilem na tym prawie cala sobote.

Sa kody i schematy do innych chipow lub arduino ale nie ma pod ATMEGA32.

Nie chce uczyc sie na arduino, bo lubie wyzwania i jak juz cos robic to od podstaw zeby zrozumiec co robie a nie uzywac gotowych plytek bo tak latwiej.

Jestem poczatkujacym, zaczynalem chyba jak kazdy od diod i chcialem przeniesc sie na wyzszy level podpinajac czujnik pod diody, tzn im blizej tym wiecej diod zapala sie na plytce.

Czy ma ktos kod na ktorym moglbym sie wzorowac? Pisze w C.

Z gory dzieki.

Pozdrawiam

Artur

Link do komentarza
Share on other sites

VCC – +5 V;

TRIG – wejście wyzwalające pomiar;

ECHO – wyjście sygnału;

GND – masa zasilania.

POLSKIE ZNAKI NIE BOLĄ...

Myślę że jak odpowiednio przejrzysz TEN LINK i przemyślisz to dojdziesz do odpowiednich wniosków.

Link do komentarza
Share on other sites

Polskie znaki niby nie bola ale nie mam polskiej klawiatury zainstalowanej wiec i polskich znakow nie mam.

Co to artykulu to ladnie opisane ale pod arduino. Zeby zrobic to samo musze ustawic chip na wysylanie sygnalow i sluchanie. Jak wczesniej pisalem zaczynalem od diod a do tego nie trzeba nic ustawiac.

Zaloze sie ze kod pod chip bedzie conajmniej 2x dluzszy bo arduino ma juz gotowe funkcje, wystarczy podstawic dane, mam racje?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Arti - sprawa jest prosta jak obręcz, ECHO podłączasz do portu który ustawiasz jako wejście z przerwaniem, TRIG do portu który konfigurujesz jako wyjście, wysyłasz 10us impuls na TRIG, w momencie wystąpienia przerwania na ECHO odpalasz timer i zliczasz czas, wynik przeliczasz według formuły. 2us odstęp i znowu aktywujesz TRIG.

Szczegółową formułę na pomiar masz w datasheet HC-SR04, a konfiguracje procka w datasheet. Widzę że programujesz w C,C++ i C# więc dasz rade napisać te 15-20 linijek kodu 🙂

Z czym konkretnie masz problem z konfiguracją procka czy napisaniem tych funkcji ??

Link do komentarza
Share on other sites

A pisząc na procesor czegoś się nauczysz. Pisząc na Arduino nie. Twój wybór.

Taki wielki humanista a czytać ze zrozumieniem to już nie potrafisz? Od samego początku pisze, ze nie interesuje mnie arduino a podesłałeś link właśnie do arduino a później piszesz ze nic na arduino nie nauczę się.

Nie wiem jak włączyć nadawanie i nasłuch na ATMEGA32 dlatego przyszedłem na forum. Dział: Zupełnie zieloni, a nie: Jak zainstalować klawiaturę, żeby pisać z polskimi znakami.

Nie, nie jest to forum języka polskiego i w regulaminie nic nie jest napisane żeby używać polskich znaków, jest mi tak wygodniej i nie mam zamiaru nikogo zadowalać poprawną polszczyzna. Nie chcesz pomagać to nie pisz w ogóle.

Więc wznawiam temat.

Jest tutaj ktoś kto ma jakiekolwiek chęci pomocy czy mam iść na inne forum?

Pozdrawiam

Artur

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Jak chcesz żeby inni Tobie pomagali to z czystej przyzwoitości pisz w zrozumiałym dla innych języku. To forum techniczne, ale jak nie będziesz pisał zrozumiale to nikt Ciebie nie zrozumie, czy nawet nikomu nie będzie się chciało czytać a tym bardziej odpowiadać.

Link do komentarza
Share on other sites

chumanista przepraszam ale nerwy mi puscily jak na forum o elektronice znowu widze posta o polskich znakach.

NegativeONE - mam problem z konfiguracja procka, jak juz bede wiedzial co powlaczac to reszte programu sobie ogarne.

Link do komentarza
Share on other sites

forum o elektronice znowu widze posta o polskich znakach.

Mi na przykład ręce opadają jak widzę na forum o elektronice prośby o pomoc bez pokazania schematu 🙂 Więc zacznijmy może od tego - schemat - pokaż co i jak podłączyłeś oraz kod jaki już masz dotyczący konfiguracji procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

... bo nie wiem jak..... Mialbym schemat to bym .....

Mam podobny problem, chcę zbudować tricorder ale nie wiem jak, a jak miałbym schemat to... 😃

W pierwszym moim poście masz napisane co i jak podłączyć, to samo jest w datashecie czujnika, w nocie katalogowej atmegi znajdziesz informacje które piny wybrać do tego celu, nie wspomnę już że to nawet ze schematu z arduino wyczytasz i łatwo przeniesiesz na atmega32. Jak chcesz się uczyć to zacznij od not katalogowych i zrób schemat, ale coś mi to śmierdzi projektem na zaliczenie w sesji letniej....

Link do komentarza
Share on other sites

coś mi to śmierdzi projektem na zaliczenie w sesji letniej....

czlowieku, ja mam 29 lat.

Myslalem ze fora sa od pomocy a nie od wysmiewania sie z innych.

Tak tez zrobie, naucze sie czytac datasheet'y, zakoduje go od podstaw sam i wkleje go tutaj by inni ktorzy chca na czyms sie wzorowac mieli wogole na czym, bo jak widze na "pomocnych" polaczkow zawsze mozna liczyc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.