Skocz do zawartości

Dioda UV, problem z pasem widzialnym


mormer

Pomocna odpowiedź

Bo nie ma konkretnej granicy między światłem widzialnym a ultrafioletem. Światło widzialne przechodzi w bliski ultrafiolet a ten w ultrafiolet. Po niżej umieszczam wykres spektrum dla ludzkiego oka i diody UV. Jak widzisz w małym zakresie się pokrywają.

Link do komentarza
Share on other sites

Istnieją, bo np. do pewnych badań naukowych potrzebne są takie źródła promieniowania. Możesz jednak napotkać barierę finansową. Przykładowo, niewielki LED (0.3mW):

http://www.tme.eu/pl/Document/8d3ba9fed15d92164f3048d0bec3a274/of-smd3535uv-c.pdf

pracujący na fali 265nm w wąskim piku (FWHM=10nm), kosztuje grubo powyżej 100 PLN. Lepiej napisz co Ci chodzi po głowie, może wcale czegoś tak unikalnego nie potrzebujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No to zadaj kolejne pytania. Na razie dostałeś odpowiedź, że diody owszem są ale drogie i raczej słabe (pominąłem diody laserowe - nie pytałeś) oraz sugestię napisania czegoś więcej. Napisz co to za aplikacja i co chcesz w niej uzyskać. Napisz czy ta dioda Ci pasuje a jeśli nie to dlaczego. Czy potrzebujesz wiązki skolimowanej, będziesz robić optykę, jakiej mocy (lub jakiej gęstości mocy) potrzebujesz itd. Być może znajdzie się inny sposób zrobienia tej tajemniczej rzeczy bez stosowania tak rzadkich elementów. Tu jest wielu ludzi którzy się znają, ale daj im jakieś informacje źródłowe. Na razie wygląda, że usiadłeś z założonymi rękami i czekasz na propozycje. Moim zdaniem jeśli nie rozpiszesz się szerzej, nic więcej nie dostaniesz w zamian. Nie jesteśmy opłacani za odpowiadanie. Musisz nas do tego zachęcić, wciągnąć ludzi do dyskusji.

Czy wzmianka o cosplay ma coś wspólnego z Twoim docelowym zastosowaniem? Jeśli tak, to w ogóle świecenie sobie (lub innym) w oczy ultrafioletem nie jest dobrym pomysłem. No i temat na to Forum nie bardzo pasuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie cały projekt nie jest związany z robotyką, ale pomyślałem, że możecie mi pomóc akurat w kwestii doboru diody, gdyż jestem niestety laikiem.

Chodzi po prostu o dosyć nietypowy cosplay, więc wiedzy szukam, gdzie się da

Link do komentarza
Share on other sites

OK, napisz więc w jakim celu tej diody chcesz użyć. Jaki jest sens stosowania w nietypowym ubranku diody świecącej w paśmie niewidzialnym? Ma coś podświetlać? Ma zmuszać jakiś inny materiał do świecenia? Ma być wykrywana przez jakiś detektor? Wykrztuś z 10 zdań, opisz gdzie chcesz ją zamontować, jak daleko ma świecić, na co, jak mocno albo przynajmniej jakiego efektu oczekujesz itd.. Może chociaż z tego domyślimy się jakich parametrów technicznych potrzebujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi o podświetlenie soczewek

Są to soczewki odbijające światło UV ale przepuszczające pasmo widzialne

Tak więc normalnie są na oku niewidoczne, ale kiedy się poświeci na nie UV to zaczynają świecić na niebiesko

Chodzi więc o to, żeby nie psuć efektu świecąc w twarz lampą, która emituje też światło widzialne

chodziłoby o zamontowanie takiej diody w rękawie/hełmie

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się, że raczej dioda o wąskim paśmie UV ci nic nie da, ponieważ soczewka dobrze je odbije, ale ludzkie oko ich nie zobaczy. Tobie raczej zależy na takim paśmie, by soczewka jeszcze je odbijała, ale już było widziane przez oko ludzkie. Natomiast soczewki nie działają w systemie przepuszcza lub odbija, a robią to płynnie i wydaje mi się, że nie znajdziesz takiego pasma, które będzie się w całości odbijało i będzie dobrze widzialne. Jednak nigdy się specjalnie tym tematem nie zajmowałem i mogę się w tej kwesti mylić, co nie zmienia faktu, że takie rozwiązanie by do tanich raczej nie należało. A wracając do podświetlania soczewek, to poprostu daj zwykłą diodę światła widzialnego z boko, ona powinna je rozświetlić 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.