Skocz do zawartości

Kontrola silników (TB6612FNG)


fauke

Pomocna odpowiedź

W takim razie, jakieś inne rozwiązanie? Rozumiem, że przetwornica step-up by się przydała?

A oprócz tego? Jakieś inne metody zasilaniania, najlepiej Arduino +2 Silniki jednym źródłem

Przetwornica, nie - to wyższa szkoła jazdy i nie tędy droga (strzelanie do muchy z czołgu) moim zdaniem zasilanie z jakiegoś zasilacza np. stara ładowarka do telefonu Vout pomiędzy 5V a 9V, wydajność prądowa wyjścia powyżej 300mA.

Weź miernik ustaw na "piszczek" i sprawdź czy nie masz zwarcia i czy wszystko styka i jest podłaczone tak jak powinno być.

Z LiPo uważaj, jak masz starego kompa którego nie używasz to można zasilacz ATX z niego wyciągnąć. Albo zasilacz z laptopa, ale tutaj nie masz żadnej regulacji napięcia wyjściowego.

Sprawdziłem wszystkie luty i wszędzie jest przejście.

Mam zasilacz na DC 5V/300mA, gdyby go tak do Arduino?..

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino zasilasz z usb i to wystarczy spokojnie - silnik nie korzysta z zasilania arduino. Mostek masz zasilić z wydajnego źródła (VMOT).

Zasilanie logiki sterującej to co innego, a zasilanie "części mocy" to co innego - ma mieć to tylko połączone GND i piny sterujące. O ile twoje silniki to pikuś to niektórzy używają arduino do sterowania potężnymi silnikami po kilkaset watów, także zasilanie silników nie może iść przez arduino ono jest tylko do sterowania obwodami wykonawczymi.

Mostki H gdzie do wysterowania bramek/ tranzystorów potrzebujesz małych napięć/prądów (zależnie od typu BI/UNI-polarne) a złącze kolektor-emiter/dren-źródło przepuści już prądy setki razy większe od prądów sterujących.

Wrzuć fotkę.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, aktualnie mam go tak podłączonego (mostek), że nie korzysta z Arduino ale mógłbym go podpiąć pod pin VIN i wtedy mostek zasilac z Arduino, teoretycznie, ale jeśli potrzebne jest wydajniejsze źródło to szkoda, chociaż widziałem wiele projektów z takimi jeżdżacymi robotami na jedno źródło zasilania 😋

Wiem o co Ci chodzi, ale wyszedłem z założenia że jak mam wyjście z Arduino na 5V/3.3V to mógłbym zasilić też te silniki :V

Zresztą tak było pokazane na schemacie w sklepie gdzie kupowałem mostek (zasilanie z Arduino)

Co do aktualnego miejsca gdzie utknąłem, to znalezienie wydajnego źródła prądu dla silników.Bo z zasilaniem Arduino już sobie poradzę. Ale silniki muszę np. już jakimiś akumulatorkami? 4x.1.2V? Pomińmy już temat zasilaczy od komputerów czy od telefonów, bo jak widać na załączonej fotce, bedzie to bardziej platforma mobilna : D

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdź czy silnik działa normalnie po podłączeniu do samej baterii 9V, może tuutaj leży problem.

Szarpnie nimi tylko przy pierwszym styknięciu z baterią, nic poza tym, tak samo reagują jak z mostkiem 🤯

Link do komentarza
Share on other sites

To albo coś źle poskładałeś i coś się blokuje, albo masz coś nie tak z silnikiem (prawdopodobnie przepalone uzwojenie) - pisz do chłopaków z botlandu.

Hmm, ale jak podepne silnik bezpośrednio z 5V na arduino no przez chwilke potrafi chodzić na (chyba nawet) maksymalnych obrotach, ale Arduino zaraz się resetuje, musze co chwile stykać piny. 👹 Wiec silnik jest ok, niestety to już na pinie VIN z Arduino UNO nie działa

A co może być tu jeszcze źle podłączone jak mam napięcie na A01 i A02.. :V

Link do komentarza
Share on other sites

A spróbuj podpiąć VMOT do 5V z arduino. Wiem że będzie się resetować,ale skoro nie masz źródła napięcia regulowanego to trzeba testować trochę naokoło.

Nie resetuje się, dioda na Arduino jedynie lekko przygasa ale silniki nie reagują, trzeba testować dalej, ale pomysły się kończą...

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, Oni tak na poważnie? W każdym razie tu:

http://www.aliexpress.com/item/130-new-motor-toy-motor-DC-small-four-wheel-drive-motor-motor-science-experimental-wholesale/32384766827.html

Masz silniczki które na moje oko powinny wejść do tamtej przekładni w cenie 6zł za 2.

Całkiem poważnie, mam totalny mętlik. I odrazu propozycja, żeby kupić od nich nowe silniki, za 10zł/sztuka. 👹

Co do zamiennika który podałeś, nie widzę tam nic o osiągach tego silnika. Zależy mi na podobnych co miałem/mam tj. 12,300 obr/min, może ten być lepszy:

http://www.aliexpress.com/item/2Pcs-DC-3V-2mm-Diameter-Drive-Shaft-12000RPM-Motor-for-Car-CD-Player/32323037667.html?spm=2114.031010208.3.45.0QmFXh&ws_ab_test=searchweb201556_9_71_72_73_74_75,searchweb201527_3,searchweb201560_9

~12zł/2 sztuki

Link do komentarza
Share on other sites

fauke, może zanim zaczniesz coś kupować sprawdź jeszcze raz silniki na nowej baterii, albo na tych dwóch połączonych szeregowo, dobrze naładowanych, akumulatorkach 1,2V

Vin jak wskazuje nazwa służy do doprowadzenia napięcia do Arduino, lub pojawia się tam napięcie z zasilacza podłączonego do gniazda zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.