Skocz do zawartości

Kontrola silników (TB6612FNG)


fauke

Pomocna odpowiedź

Czyli raczej nie spaliłeś mostka, spróbuj podpiąć BIN1, BIN2, PWMB do GND.

Pomiędzy A01 a A02 powinno być jakieś napięcie bliskie zasilaniu, a pomiędzy (A01 i GND) lub (A02 lub GND) na jednym napięcie zasilania a na drugim około 0V.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli raczej nie spaliłeś mostka, spróbuj podpiąć BIN1, BIN2, PWMB do GND.

Pomiędzy A01 a A02 powinno być jakieś napięcie bliskie zasilaniu, a pomiędzy (A01 i GND) lub (A02 lub GND) na jednym napięcie zasilania a na drugim około 0V.

Ok podpiąłem całą reszte co mi została do GND (BIN1 BIN2 PWM2) i jest tak jak piszesz na A02 mam ~8V a A01 nie mam napięcia!

Podpinam do silnika i.. lekko drgnie przy styknięciu (napięcie na A01 i A02 spada do 5V) 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Podpinam do silnika i.. lekko drgnie przy styknięciu 🙂

Jak silnik tylko drgnął to spróbuj podpiąć PWMA do PWM (pin D5) w arduino i wgraj program

void setup() {
pinMode(5, OUTPUT);//Konfiguracja pinu jako wyjścia 
}

void loop() { 	
analogWrite(5, 50); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
delay(500); 
analogWrite(5, 100); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
	delay(500); 
analogWrite(5, 150); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
	delay(500); 
analogWrite(5, 150); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
	delay(500); 
analogWrite(5, 200); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
	delay(500); 
analogWrite(5, 255); //Generujemy sygnał o zadanym wypełnieniu
delay(500); 
}

Pamiętaj o GND

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bez silnika napięcie ładnie skacze: ~1.5V, ~2.9V, 4.3V, ~5.7V, ~7.3V

Z silnikiem (niestety tylko ładnie piszczy, może delikatnie ruszając trybikiem), napięcia prawie nie ma? 👹

Pamiętaj o GND

GND z Arduino? Mam już podpięte

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1. Tak GND z arduino

2. Jak silnik pisczy to pewnie zbyt mała częstotliwość

Spróbuj to (nie wiem jak zmienić częstotliwość PWM w arduino):

 void setup() {
 pinMode(5, OUTPUT); //Konfiguracja pinu 3 jako wyjście
}

void loop() {
 digitalWrite(5, HIGH);
delayMicroseconds(500);
 digitalWrite(5, LOW);
 delayMicroseconds(500); //2 kHz
}
Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak GND z arduino

2. Jak silnik pisczy to pewnie zbyt mała częstotliwość

Spróbuj to (nie wiem jak zmienić częstotliwość PWM w arduino):

 void setup() {
 pinMode(5, OUTPUT); //Konfiguracja pinu 3 jako wyjście
}

void loop() {
 digitalWrite(5, HIGH);
delayMicroseconds(500);
 digitalWrite(5, LOW);
 delayMicroseconds(500); //2 kHz
}

Zmieniając sobie tą częstotliwość mogę tylko sterować sobie tonem dźwięku, próbowałem nawet 10...10000

Link do komentarza
Share on other sites

Czym mniejszy czas tym większa częstotliwość f= 1/T. Czyli z wartościami schodzisz w dół aby zwiększyć częstotliwość. Limit dla mostka to 10 kHz czyli 100us,ale przy 2kHz powinien silnik normalnie pracować, co najwyżej lekko piszczeć. Także problem raczej nie leży w częstotliwości.

Na pewno do VMOT masz +9V doprowadzone ? bo wygląda to na problem z wydajnością prądową

Link do komentarza
Share on other sites

Czym mniejszy czas tym większa częstotliwość f= 1/T. Czyli z wartościami schodzisz w dół aby zwiększyć częstotliwość. Limit dla mostka to 10 kHz czyli 100us,ale przy 2kHz powinien silnik normalnie pracować, co najwyżej lekko piszczeć. Także problem raczej nie leży w częstotliwości.

Na pewno do VMOT masz +9V doprowadzone ? bo wygląda to na problem z wydajnością prądową

Mniej więcej.. bardziej 8V. Ta bateria ma bardzo słabą wydajność prądową z tego co wiem (6F22), może tutaj chociaż się przydadzą te 2x1.2V? 😎

Link do komentarza
Share on other sites

Może masz jakiś zasilacz wtyczkowy z jakiejś zabawki? Akumulator żelowy albo cokolwiek?

Posprawdzam parę sztuk od telefonów (3.7V) w ostateczności wezmę od helikoptera Li-Pola i dam znać 😎

Baterie telefonowe raczej odpadają, dają ~2V na obciązeniu silnikiem, potrzebuję 3 z tego co wiem 🤣

[ Dodano: 19-10-2015, 19:58 ]

Li-Pol nawet nie daje rady.. (3.7V, 1100mAh, 18C) tylko przy pierwszym styknięciu koła ładnie się zakręcą na chwilke, potem spadek napiecia do 2V i stop 🙁

Co do zailaczy, mam ich sporo (chodzi o takie podłączane do gniazka?) jakie muszą mieć znaczenia ?

Link do komentarza
Share on other sites

Musisz mieć napięcie do zasilania powyżej 4,5V dla pinu VMOT mostka a ty podajesz znacznie mniejsze napięcie.

Ten lipo spokojnie dałby radę jakbyś dał 2 takie szeregowo - podbijasz napięcie a nie prąd.

Z twojego LiPo możesz wyciągnąć 18C*1100mAh = 19800 mA = 19,8A a to jest ogromny prąd jak na taki silnik. Nie sprawdzałem ile ciągnie ten silnik, ale podejrzewam że ten LiPo uciągnie ponad 20 takich silników.

Ułóż jakoś przejrzyście kable i zrób zdjęcie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Musisz mieć napięcie do zasilania powyżej 4,5V dla pinu VMOT mostka a ty podajesz znacznie mniejsze napięcie.

Ten lipo spokojnie dałby radę jakbyś dał 2 takie szeregowo - podbijasz napięcie a nie prąd.

Z twojego LiPo możesz wyciągnąć 18C*1100mAh = 19800 mA = 19,8A a to jest ogromny prąd jak na taki silnik. Nie sprawdzałem ile ciągnie ten silnik, ale podejrzewam że ten LiPo uciągnie ponad 20 takich silników.

W takim razie, jakieś inne rozwiązanie? Rozumiem, że przetwornica step-up by się przydała?

A oprócz tego? Jakieś inne metody zasilaniania, najlepiej Arduino +2 Silniki jednym źródłem

Link do komentarza
Share on other sites

Przydaje się zasilacz regulowany z ograniczeniem prądowym. Na początek dobry będzie każdy sensowny zasilacz, może być atx byle sprawny.

🙄

Wolałbym coś mniejszego 😅 Co mógłbym kupić tak juz na przyszłość do stałego zasilania, chodzi o jakiś akumulatorek.

Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie, jakieś inne rozwiązanie? Rozumiem, że przetwornica step-up by się przydała?

A oprócz tego? Jakieś inne metody zasilaniania, najlepiej Arduino +2 Silniki jednym źródłem

Przetwornica, nie - to wyższa szkoła jazdy i nie tędy droga (strzelanie do muchy z czołgu) moim zdaniem zasilanie z jakiegoś zasilacza np. stara ładowarka do telefonu Vout pomiędzy 5V a 9V, wydajność prądowa wyjścia powyżej 300mA.

Weź miernik ustaw na "piszczek" i sprawdź czy nie masz zwarcia i czy wszystko styka i jest podłaczone tak jak powinno być.

Z LiPo uważaj - testowanie i zabawa na nim z elektroniką będzie kosztowna i niebezpieczna (przy najmniejszym błędzie coś doszczętnie spalisz, albo sam LiPo nie wytrzyma) , jak masz starego kompa którego nie używasz to można zasilacz ATX z niego wyciągnąć. Albo zasilacz z laptopa, ale tutaj nie masz żadnej regulacji napięcia wyjściowego.

Ja używam takiego http://www.hotair.pl/pl/sklep/zasilacze-laboratoryjne/zasilacz-laboratoryjny-korad-ka3005d-30v-5a-pamiec-5-profili-zasilania.html

ale to spory wydatek jak na początkującego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.