Skocz do zawartości

Kontrola silników (TB6612FNG)


fauke

Pomocna odpowiedź

1.każdy punkt GND na płytce od silników musi być połączony + to łączysz wystarczy pojedynczym kabelkiem z arduino.

2.GND do minusa baterii

3.VMOT do plusa baterii, nie podłącz przypadkiem VCC do baterii bo coś spalisz

4. Dioda może nie świecić bo może masz ustawiony zły kierunek obrotów i "prąd nie w tą stronę płynie".

6. Sprawdź miernikiem czy pomiędzy (A01 i A02 - silnik A) lub (B01 i B02 - silnik B) masz jakieś napięcie, jak masz baterię 9V i wartość PWM na 128 to powinno być około 4,5V (1/2 Uzas)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Tak, wszystkie masy są połączone.

2. Ok podpięte do VMOT na mostku.

3. W programie jest pętla i co 3 sekundy bodajze zmienia się kierunek obrotów..

Ok wiec przy zasilaniu Arduino z COM i mostka z Baterii 9V(dokladnie juz 8V), napiecie pradu zmiennego na A01 i A02 to 0,36V 🤯 Ale chyba je źle mierzę. Mam podpiąc pod miernik wyjście A01 i A02 jednoczesnie?

I wroce do pytania, czy te 2 ogniwa 2x1.2V (2000mAh) będą mogły zasilić Arduino/Mostek?

Link do komentarza
Share on other sites

1.Masz zmierzyć napięcie pomiędzy A01 i A02 czyli jedna sonda do A01 a druga do A02.

2.Mierzysz to jako prąd stały. Napięcie przemienne to najprościej takie gdzie zmienia się wartość od np. -10V do + 10V. PWM to modulowane napięcie stałe DC

3. Akumulatory 2x1,2V odpadają z prostej przyczyny - mostek aby działał potrzebuje 4,5V a 2*1,2V = 2,4V a nie 4,5V. Prosta matematyka 😉

Polecam na początek ten kurs, bez podstaw ani rusz https://forbot.pl/blog/artykuly/podstawy/podstawy-elektroniki-1-napiecie-prad-opor-zasilanie-id3947

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1.Masz zmierzyć napięcie pomiędzy A01 i A02 czyli jedna sonda do A01 a druga do A02.

2.Mierzysz to jako prąd stały. Napięcie przemienne to najprościej takie gdzie zmienia się wartość od np. -10V do + 10V. PWM to modulowane napięcie stałe DC

3. Akumulatory 2x1,2V odpadają z prostej przyczyny - mostek aby działał potrzebuje 4,5V a 2*1,2V = 2,4V a nie 4,5V. Prosta matematyka 😉

Polecam na początek ten kurs, bez podstaw ani rusz https://forbot.pl/blog/artykuly/podstawy/podstawy-elektroniki-1-napiecie-prad-opor-zasilanie-id3947

Więcej tego napięcia nie ma niż jest, wstawiam link do zdjęcia bo "za duży plik" a fotke wrzucam na szybko z telefonu, prosze się nie denerwować Panie @Treker 😳

http://i.imgur.com/l6BQ0YR.jpg

3. No to mnie ktoś okłamał, ew. szybki zwrot towaru do bootland 👹

A poradnik mogę przeczytać jeszcze raz 🙄

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ustaw miernik na opcję buzzera (symbol diody) i sprawdź czy masz połączone wszystkie GND. Połączone powinno piszczeć.

EDIT: Czy masz polutowane goldpiny do płytek - bo ze zdjęć na to nie wygląda ?

Samo nałożenie może nie wystarczyć.

Omiń arduino (weź z niego tylko 5V i GND) i podłącz A01 do +5V, A02 do GND i PWMA do 5V

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A wracając do zasilania. Z czego zasilasz mostek a z czego arduino? Masy masz połączone?

Próbowałem kilku sposobów..

Raz było to tak:

Czyli Arduino z ogniw 2x 1.2V (http://botland.com.pl/akumulatory-ni-mh/773-panasonic-eneloop-r6-aa-ni-mh-1900-mah-.html)

Próbowałem też Arduino zasilać z COM, a mostek z Arduino

A także Arduino -> COM, Mostek -> Bateria 9V (aktualnie na tym testuje)

[ Dodano: 16-10-2015, 17:48 ]

Ustaw miernik na opcję buzzera (symbol diody) i sprawdź czy masz połączone wszystkie GND. Połączone powinno piszczeć.

EDIT: Czy masz polutowane goldpiny do płytek - bo ze zdjęć na to nie wygląda ?

Samo nałożenie może nie wystarczyć.

Omiń arduino (weź z niego tylko 5V i GND) i podłącz A01 do +5V, A02 do GND i PWMA do 5V

Obydwie sondy do GND? Wynik: 0.002V, nie piszczy

Nie mam polutowanych, nie chce tego narazie robić, bo nie wiem czy mostek jest sprawny..

A co ma dać podłączenie A01 do 5V i A02 do GND? Nie rozumiem wtedy jak mam podłączyć silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Odłóż te baterię 1,2V na bok, z 2,4V atmega/arduino może mieć problem z prawidłowym działaniem, a mostek nie ruszy przy tym napięciu.Mostek (VMOT) zasil z 9V, a arduino z USB.

2. 1 sonda do GND i na nim trzymasz a drugą dotykasz każdego innego GND i każde ma piszczeć. Jak nie piszczy to znaczy że nie jest połączone.

3. Arduino zasilasz z USB, a do nogi VMOT mostka podłączasz plus baterii 9V, a minus baterii do GND

4. GND to punkt wspólny (tj. minus) i każdy ma być połaczony.

5. AIN1 oraz PWMA do +5V, AIN2 do GND - wtedy silnik powinien ruszyć, dopiero potem podłączasz się do pinów sterujących arduino (PWMA do PWM, AIN1 i AIN2 do zwykłych IO)

6. Jak zamiast tych 2x1,2V podłączyłeś baterię 9V to podejrzewam, że coś się mogło popalić.

7. Punkty 2,4V/9V i 5V nie mogą być połączone bo coś spalisz o ile już tego nie zrobiłeś.

8. Mostek na pewno jest sprawny, o ile go sam nie spaliłeś a na to gwarancji nie ma. Jak nie polutujesz tego to nie masz styku i pomimo prawidłowego połączenia układ może nie działać.

9.

Część smarowania topnikiem (żółty mazak) możesz pominąć.

Tutaj masz cały artykuł http://mdiy.pl/seria-artykulow-o-lutowaniu/

10. Zamiast diody daj silnik, jak nie dałeś rezystora to dioda raczej nie przeżyła 9V. Dioda czerwona świeci przy około 2,2V

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1. Odłóż te baterię 1,2V na bok, z 2,4V atmega/arduino może mieć problem z prawidłowym działaniem, a mostek nie ruszy przy tym napięciu.Mostek (VMOT) zasil z 9V, a arduino z USB.

2. 1 sonda do GND i na nim trzymasz a drugą dotykasz każdego innego GND i każde ma piszczeć. Jak nie piszczy to znaczy że nie jest połączone.

3. Arduino zasilasz z USB, a do nogi VMOT mostka podłączasz plus baterii 9V, a minus baterii do GND

4. GND to punkt wspólny (tj. minus) i każdy ma być połaczony.

5. AIN1 oraz PWMA do +5V, AIN2 do GND - wtedy silnik powinien ruszyć, dopiero potem podłączasz się do pinów sterujących arduino (PWMA do PWM, AIN1 i AIN2 do zwykłych IO)

6. Jak zamiast tych 2x1,2V podłączyłeś baterię 9V to podejrzewam, że coś się mogło popalić.

7. Punkty 2,4V/9V i 5V nie mogą być połączone bo coś spalisz o ile już tego nie zrobiłeś.

8. Mostek na pewno jest sprawny, o ile go sam nie spaliłeś a na to gwarancji nie ma. Jak nie polutujesz tego to nie masz styku i pomimo prawidłowego połączenia układ może nie działać.

9.

Część smarowania topnikiem (żółty mazak) możesz pominąć.

Tutaj masz cały artykuł http://mdiy.pl/seria-artykulow-o-lutowaniu/

10. Zamiast diody daj silnik, jak nie dałeś rezystora to dioda raczej nie przeżyła 9V. Dioda czerwona świeci przy około 2,2V

2. Ok, na moim multimetrze nic nie piszczy. Tak jak wcześniej pisałem, poprostu wyświetla się wartość 0.002V, co chyba świadczy że jest OK, bo jak łącze sondami niezłączone GND to wyświetla się wartość OL. Złączone masy od Arduino, baterii i pomiędzy górną szyną i dolną na plytce stykowej.

5. I tak zrobiłem, po tym teście ostatecznie się zawiodłem. Napięcie poprostu nie przechodzi przez mostek, znika, chociaż nie mam pojęcia gdzie, bo nawet się nie nagrzewa itp.

6. Starałem się wszystko robić pokolei i bez pośpiechu, ale robie to pierwszy raz, bardzo możliwe.. 👹 30zł poszło.. i trzeba lecieć po kolejne tak sądzę

7. Nie aż tak źle nie było żebym połączył 5V - 9V 😃 chyba

10. Udało się całkiem ładnie jak na mnie to zlutować, tak jak pisałem bez skutków, wszystko powyżej testowałem już na zlutowanym mostku.

Co tu więcej pisać, wyciągam ostatnie kieszonkowe i zamawiam kolejną sztuke TB6612FNG, chyba że jest jakiś inny mostek z zabezpieczeniem przed złym podpięciem 😎

Link do komentarza
Share on other sites

2. Ok, na moim multimetrze nic nie piszczy. Tak jak wcześniej pisałem, po prostu wyświetla się wartość 0.002V, co chyba świadczy że jest OK, bo jak łącze sondami niezłączone GND to wyświetla się wartość OL. Złączone masy od Arduino, baterii i pomiędzy górną szyną i dolną na płytce stykowej.

W twoim miernik UT-33A musisz po najechaniu na symbol diody wcisnąć select (zauważ że przy niektórych symbolach masz żółte oznaczenia - za nie odpowiada żółty przycisk select). Wtedy po zwarciu sond powinien piszczeć.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

2. Ok, na moim multimetrze nic nie piszczy. Tak jak wcześniej pisałem, po prostu wyświetla się wartość 0.002V, co chyba świadczy że jest OK, bo jak łącze sondami niezłączone GND to wyświetla się wartość OL. Złączone masy od Arduino, baterii i pomiędzy górną szyną i dolną na płytce stykowej.

W twoim miernik UT-33A musisz po najechaniu na symbol diody wcisnąć select (zauważ że przy niektórych symbolach masz żółte oznaczenia - za nie odpowiada żółty przycisk select). Wtedy po zwarciu sond powinien piszczeć.

Oughh! Rzeczywiście, piszczy na każdej podpiętej masie na mostku 🙂

@edit Jak podpinam bez arduino, tylko tak jak pisałeś PWM i AIN1 5V / AIN2 - GND, Na pinach A01 i A02 jest napięcie 8.25V, jednak silniki się nie kręcą. Czyżby było światełko w tunelu?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam kolegów. Mam pytanie do kolegi, który założył temat. Czy podłączyłeś pin "STBY" do VCC (+5V), aby włączyć w ogóle układ?

I tak ogólnie, aby sprawdzić, czy ogólnie mostek H (układ) działa, to możesz go tak na "sucho" podłączyć do odpowiednich pinów GND, VCC i zobaczyć, czy dany kanał mostka ruszy (Ci silnik).

"STBY - należy podciągnąć do VCC aby włączyć układ, stan niski (domyślny) przełącza układ w stan uśpienia (niskiego poboru mocy)"

Link do komentarza
Share on other sites

Witam kolegów. Mam pytanie do kolegi, który założył temat. Czy podłączyłeś pin "STBY" do VCC (+5V), aby włączyć w ogóle układ?

I tak ogólnie, aby sprawdzić, czy ogólnie mostek H (układ) działa, to możesz go tak na "sucho" podłączyć do odpowiednich pinów GND, VCC i zobaczyć, czy dany kanał mostka ruszy (Ci silnik).

"STBY - należy podciągnąć do VCC aby włączyć układ, stan niski (domyślny) przełącza układ w stan uśpienia (niskiego poboru mocy)"

Tak tak, STBY jest pod 5V :->

Nie bardzo rozumiem pod które piny miałbym wpiąć zasilanie a którymi je wyprowadzić przez mostek 🙄

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.