Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #2 - przyciski, diody RGB, kontaktron


Komentator

Pomocna odpowiedź

@4321 pewnie jest. To tak jak inne mechaniczne przełączniki są na pewne napięcia i prądy tak żeby niezaspwać stykow.

image.thumb.png.34e868a3517a0791ffb1cb0f81665218.png

W tabelce z tego pdfa masz podane moce, prądy i napięcia DC. W sumie ciekawe, zaskakująco duże prądy przenoszą. Myślałem że max 500mA.

Po angielsku jest to "reed switch", znajdziesz więcej wyników w google 😉 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W zestawie, na grafice przylepionej do opakowania diody RGB jest błąd. "Duża" blaszka jest wyprowadzeniem wspólnej anody, a według grafiki jest to katoda diody zielonej. Nieduży kłopot, ale wprowadzi niepotrzebne zamieszanie jeśli ktoś będzie się posiłkował tą instrukcją przy eksperymentach.

IMG_20220215_110506.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

18 minut temu, Gieneq napisał:

@4321 tak zgadza się, jest tam błąd, został już poprawiony. Niestety masz jeszcze pierwszą partię etykiet 😞 

image.thumb.png.5abd8b4abfe681bf81cf88eb32f40fb3.png

Może kiedyś będzie miała dużą wartość, jak znaczki z błędami 😄 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z jakiego powodu przy manewrowaniem potencjometrem nie mogę uzyskać czerwonego koloru? Pojawia się jedynie niebieski i zielony z widoczną przewagą zielonego.

dioda rgb potencjometr.PNG

edit: Ok załapałem, że jest to spowodowane podłączeniem potencjometru pod konkretną nóżkę katody. To teraz pytanie w jaki sposób mogę uzyskać operowanie wszystkimi kolorami po równo, bez jakiejś specjalnej przewagi nie zmieniając połączenia potencjometru pod konkretną katodę?

Edytowano przez ferski
Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, ferski napisał:

To teraz pytanie w jaki sposób mogę uzyskać operowanie wszystkimi kolorami po równo, bez jakiejś specjalnej przewagi nie zmieniając połączenia potencjometru pod konkretną katodę?

Podłączyć go do anody? Natomiast gdy eksperymentowałem, to jednak różne kolory w diodzie RGB miały różną siłę reakcji (jasność) na napięcie, więc to może nie dać efektu sterowania biała diodą. Lepsza chyba zabawa, gdy użyć po 1 potencjometrze na każdą katodę.

Edytowano przez trainee
Link do komentarza
Share on other sites

hej image.thumb.png.37b9b6f31b0777cc55ed4285d2e6fe5a.pngostatni projekt wydaje sie tak samo zrobiony u mnie jak i na zdjeciu a jednak nie dziala i dioda mimo krecenia potencjometrem ciągle świeci na zielono, za to jezeli wypne rezystory 1k albo 10k kolor sie zmienia elegancko a czemiu z potencjometrem nie???

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeszcze nie zrobiłem ale pomyślałem że można by połączyć multiwibrator astabilnym (ten efekt koguta policyjnego z kursu I) z diodą rgb, by migała w innych kolorach na dwóch kanałach. 

Edytowano przez RakietowyKim
literowka
Link do komentarza
Share on other sites

https://streamable.com/cqtgeu

Zrobiłem ale musiałem popsuć niebieską diodę wczoraj, bo nie świeci. Mam tylko dwa kolory, czerwień i zieleń. Napięcie jest ale nie świeci się. Możliwe, że spartoliłem ćwiczenie z potencjometrem bo teraz patrzę to było podłączane do niebieskiej. Na pewno dawałem rezystor 330 ohm do potencjometru. Cóż tak już bywa. 

Edytowano przez RakietowyKim
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,
Budując układ z buzzerem po ostrzeżeniach z I poziomu kursu zaniepokoiłem się, że buzzer podłączamy bez ograniczenia przepływu prądu (rezystora w obwodzie). Dlaczego w przypadku tych elementów nie musimy ograniczać przepływu prądu rezystorem?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, kubaar6843 napisał:

Cześć,
Budując układ z buzzerem po ostrzeżeniach z I poziomu kursu zaniepokoiłem się, że buzzer podłączamy bez ograniczenia przepływu prądu (rezystora w obwodzie). Dlaczego w przypadku tych elementów nie musimy ograniczać przepływu prądu rezystorem?

Chodzi o buzzer z generatorem czy bez? Jeżeli mówimy o buzzerze bez generatora, to po prostu działa on tak, że sam w sobie pobiera mały prąd. Natomiast buzzery z generatorem z tego co pamiętam podłącza się z rezystorem, który wpływa na barwę dźwięku.

Link do komentarza
Share on other sites

15 godzin temu, kubaar6843 napisał:

Budując układ z buzzerem po ostrzeżeniach z I poziomu kursu zaniepokoiłem się, że buzzer podłączamy bez ograniczenia przepływu prądu (rezystora w obwodzie). Dlaczego w przypadku tych elementów nie musimy ograniczać przepływu prądu rezystorem?

Rezystory są kluczowe, gdy podłączamy np. diody, ponieważ są one skonstruowane w taki sposób, że to my musimy zadbać o ograniczenie prądu. W przeciwnym przypadku dioda "będzie chciała" pobrać więcej prądu niż będzie mogła i uległą uszkodzeniu. Buzzer to nic innego jak taka "mała blaszka", która się wygina i wydaje jednocześnie dźwięk. Taki element nie pobierze więcej prądu niż może wytrzymać. Niedługo na blogu będzie osobny artykuł na ten temat, znajdziesz tam więcej informacji o tzw. piezoelektrykach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.