Skocz do zawartości

[Mechanika] Rozwikłanie niejasności z drukiem 3d.


koszalinjarek

Pomocna odpowiedź

1. Czym można drukować na drukarce 3d. Chodzi mi, że od czego zależy, że w jednej drukarce można tylko pla a w drugiej abs pla a w innej jeszcze guma.

Od jednego pana dowiedziałem się, że chodzi tylko o temperaturę.

2. Od czego zależy, że wydruk trzyma się stołu?

3. Czy jak się zapcha dysza a ja nie zauważę to mogę zepsuć ekstruder? Proszę o głębsze wyjaśnienie.

4. Jak konserwować drukarkę?

Przepraszam jeżeli niektóre pytania są głupie, ale dopiero co wchodzę w druk 3d.

Link do komentarza
Share on other sites

1. Nie wiem kim jest ten Pan, ale lepiej już go nie proś o porady. ABS wymaga podgrzewanego stołu (heatbed), a guma wymaga direct extrudera (wtłaczanie filamentu przez silnik bezpośrednio przy głowicy, a nie poprzez teflonową rurkę).

2. Temperatura stołu, temperatura wydruku, rodzaj powierzchni którą jest pokryty stół, jakość filamentu, prędkość pierwszej warstwy, ilość podawanego filamentu, odległość dyszy od stołu...

3. Jak się zapcha, to zauważysz 😃 A jak Cię przy tym nie będzie, to teoretycznie możesz zepsuć, ale zwykle jedynie silnik extrudera zacznie gubić kroki, albo radełko zeszlifuje filament w tym miejscu i będzie się kręcić luźno (trzeba będzie je wyczyścić, bo drobiny filamentu wpakują się między ząbki).

4. Musisz znaleźć wystarczająco duży słoik, włożyć do niego drukarkę, zalać octem, zależnie od gustu dorzucasz czosnek, koper i inne takie 🤣

A tak poważnie, to co jakiś czas wypada skalibrować ponownie oś Z i nasmarować olejem silikonowym wszystkie łożyska itp.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

mosi2, a czemu w tańszych drukarakch wydruki nie trzymają się stołu a w tych lepszych tak. To zależy od kalibracji stołu czy od czegoś innego ?

Ja się wypowiem bo walczę właśnie z Prusa I3 wszystko zależy czy dasz brim , temperaturę stołu odpowiednią i czy masz dobrze ustawiony stół względem dyszy. Do tego potem dochodzą czynniki związane z ustawieniami w programie czyli ilość poddawanego filamentu , prędkość itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

koszalinjarek, kwestia materiału, z jakiego jest wykonana szyba (szkło też bywa różne), do tego to, czy wszystko jest równe i na całej powierzchni jest taka sama odległość dyszy od stołu... i wiele innych czynników, których nawet producenci drukarek nie są w stanie wyjaśnić bo nikt tego nie rozumie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

1. Kwestia właśnie tego czy masz podgrzewany stół lub lepiej-podgrzewaną komorę (to w ogóle luksus). PLA wychodzi chyba wszędzie, ABS już potrzebuje podgrzewanej komory tak na prawdę - do dużej grubości ścianek wystarczy podgrzewany stół, ale zawsze można eksperymentować z M-ABS (dostosowanym do druku) lub PC-ABS i pochodnych.

[ciekawe że u nas nie ma direct ekstrudera i nie ma problemu z wydrukami w gumie, problem jest tylko z trzymaniem się stołu przez gumopochodne materiały]

2. Odpowiednia kalibracja odległości dyszy do stołu (u nas 0.1 mm). Potem czystość stołu i jego pokrycie środkiem adhezyjnym oraz folia kaptonowa, o tak - to się przydaje!

3. U nas na początku się zapychała częściej, teraz jest mniej problemów. Jedyny problem to to, że się wkurzasz że wydruk na 17h wyszedł tylko z 30% i jest do kosza oraz że trzeba wszystko czyścić. Jak się zapcha to jednak polecam wyczyścić dyszę - rozebrać i do acetonu, bo potem resztę dnia możesz spędzić na dostrajaniu parametrów i wkurzaniu się, że nic nie wychodzi.

4. Smarowanie, o tak! To zależy od drukarki, my mamy HBota i tutaj jest to baaardzo ważne, żeby silniki nie miały oporów na prowadnicach i nie gubiły kroków - inaczej zobaczysz że wydruki pochylają się w jedną czy drugą stronę. Tak jak kolega pisał, smar silikonowy na śrubę Z i na resztę prowadnic. Uważaj tylko, żeby nie upaprać stołu, bo wydruki będą się odklejały.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.