Skocz do zawartości

mV mierzone w trybie AC . Jaki miernik?


Cahir

Pomocna odpowiedź

Witam 🙂

Chciał bym zmierzyć napięcie elektryczne o zakresie mV w trybie AC przy pomocy miernika uniwersalnego . Żaden z mierników , które posiadam nie ma niestety takiego zakresu a na domiar złego chcąc kupić miernik o takiej opcji spotkałem się z rozczarowaniem gdyż zakresy pomiarowe zaczynają się od 2 V lub 4 V. 🙁

Czy są dostępne mierniki które pasowały by do moich potrzeb ?

Jeśli tak to w jakim są one zakresie cenowym i czy mógł bym poprosić o jakiś przykład ?

I w końcu z czystej ciekawości dlaczego zakresy pomiarowe zaczynają się zazwyczaj od 2V ?

Z góry dziękuje za pomoc 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Oscyloskop. I tak musisz go mieć zabierając się za pomiary takich rzeczy. A jeśli sygnał audio z mikrofonu chcesz do czegoś wykorzystać to i tak musisz zrobić chociaż jeden stopnień wzmacniacza. Od razu Ci powiem, że z mikrofonu tego typu (zakładam, że wyposażonego w wewnętrzny tranzystor JFET) dostaniesz do 50-100mV, w zależności od natężenia dźwięku. Sygnał audio będzie oczywiście nałożony na składową stałą.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Właśnie odkładam na swój pierwszy oscyloskop 😃. Sygnał ten mam zamiar obrabiać za pomocą wzmacniaczy operacyjnego LM741 i wzmacniacza mocy LM386 ,a składowe rozdzielę za pomocą kondensatora blokującego. A wracając do tematu głównego czy na rynku są dostępne mierniki o takich zakresach ? Czytając pewną książkę wpadłem na rozdział w którym autor dokonał takiego pomiaru przy pomocy miernika uniwersalnego dlatego właśnie to pytanie 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, to nie jest tak, że nic nie zobaczysz. Miernik uniwersalny ma zwykle wbudowany prostownik idealny czyli układ diod, kilku oporników i wzmacniacza operacyjnego po to by w ogóle coś pokazywać. Takie coś jest jednak wolne i ma swoje ograniczenia. Najlepiej nadaje się sygnałów 50Hz i to sinusoidalnych. Tylko droższe mierniki mają specjalny przetwornik rms-to-dc który pokazuje prawdziwą wartość rms dla przebiegów innych niż sinus a przecież to Cię interesuje. Mogę jakieś wskazać, ale moim zdaniem nie ma sensu inwestować w drogi multimetr specjalnie do przeprowadzania pomiarów sygnałów audio. I tak najważniejsze i najlepiej skalibrowane są w nim zakresy VDC. Typowy dzisiejszy oscyloskop mierzy komplet danych łącznie z wartościami maksymalnymi, przerzutami, offsetami, wartościami średnimi, rms, itd.

Wzmacniacz 741 będzie wymagał symetrycznego i to wysokiego zasilania - jest bardzo stary i niewygodny. Dlaczego akurat ten? A z kolei 386 ma wystarczającą czułość by podłączyć go wprost do takiego mikrofonu. Co chcesz zrobić konkretne?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Teraz już rozumiem czemu nie warto inwestować w miernik tego typu 😃.

I domyślam się , że mierniki takie nie należą do najtańszych i nie przydadzą mi się do innych projektów .

Czy mógł by mi Pan napisać koszt (mniej więcej)?

Po prostu z racji tego iż z elektroniki analogowej jestem raczej mało obryty postanowiłem trochę poszperać w internecie i trafiłem na kilka zadań praktycznych , które postanowiłem wykonać . Pewnie dlatego są te stare kostki (powrót do klasyki 😃) . Aplikacja ta ma za zadanie zagłuszać inne dźwięki (im ktoś głośniej krzyczy tym głośniej wydziera się urządzenie).

Dziękuje za tak rzeczową odpowiedź 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Najtańszy jaki znalazłem z pomiarem true-rms to ten:

http://www.tme.eu/pl/details/ax-585b/multimetry-cyfrowe-przenosne/axiomet/

ale mierzy tylko do 200-400Hz. Każdy postęp będzie skutkował wzrostem ceny. Typowo to jednak kilkaset zł za pasmo 20kHz:

http://www.tme.eu/pl/details/bm827/multimetry-cyfrowe-przenosne/brymen/bm827s/

Wrzuć schemat tego swojego wynalazku, może da się to łatwo przerobić na nowsze elementy. Jeśli chcesz zagłuszać hałas, to wbrew pozorom potrzebujesz znacznych mocy i dużych głośników. Jeśli zagłuszaną treścią ma być mowa, to będzie jeszcze gorzej bo ludzie mają wbudowane wyrafinowane algorytmy oddzielania słów od hałasu a nawet od słów innego rozmówcy. LM386 to zabawka. Możesz go podłączyć do niewielkiego głośniczka i usłyszeć jakiś dźwięk, ale zagłuszyć to tym możesz komara. Jeżeli w typowym pomieszczeniu chcesz zrobić głośno, potrzebujesz kilkudziesięciu Watów mocy. Co jest źródłem sygnału w tej Twojej zagłuszarce? Bo jak rozumiem mikrofon służy tylko do pomiaru poziomu głośności. A w ogóle to robienie hałasu dla samego hałasu to raczej kiepski pomysł...

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż w rzeczywistości ceny takich mierników są naprawdę zaporowe w porównaniu z możliwościami ( piszę tu o pomiarze w trybie AC) 😃 .

Tak jak pisałem wyżej aplikacja ta nie jest moim pomysłem , realizuje jedynie zadania wymyślone przez kogoś w celu poszerzenia swojej wiedzy w dziedzinie elektroniki analogowej.

Jednak okazuje się że projekty te nie są do końca poprawne zarówno pod względem logicznym

jak i samej budowy 😃. Być może Pan zna tytuł jakiejś książki lub też strony internetowej która mogła by mi pomóc ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chciałbym tu wywoływać wielkiej dyskusji, ale z mojego doświadczenia to nie ma czegoś takiego jak elektronika analogowa. Analogowa w odróżnieniu od cyfrowej. Jest jedna. W zależności od sygnałów, którymi się zajmujesz oraz struktur i elementów jakie dostrzegasz możesz widzieć jedynki lub zera i traktować, że między nimi nic nie ma, albo zauważać nagłe zmiany (zbocza) mające składowe do GHz. Wtedy ścieżki stają się liniami mikropaskowymi a kabelki są liniami długimi z całym zestawem dopasowania falowego, odbić i kaszany z tym związanej. Oczywiście, istnieje dział elektroniki gdzie nie wychodzimy powyżej kilku MHz, gdzie mamy bardzo wolnozmienne sygnały z czujników temperatury, trochę szybsze z mikrofonów, ultradźwięki i może jeszcze baseband ze starych kamer video. Tam rzeczywiście można poszaleć z błędami pomiarowymi, stabilnościami temperaturowymi, wzmacniaczami operacyjnymi i ciekawymi układami tranzystorowymi. Moim zdaniem wszystkie te obszary zazębiają się i nie ma wyraźnych granic. Żaden gość od projektowania struktur np. bramek czy portów I/O procesora nie powie, że pracuje w technice cyfrowej, bo musi optymalnie wyznaczyć sto parametrów tranzystora MOSFET dla stu parametrów technologii, którą dysponuje do jego wykonania. Czytaj wszelkie książki o elektronice. Zacznij od tych, które rozumiesz. Najprostsze układy: wzmacniacz tranzystorowy w trzech podstawowych konfiguracjach, wzmacniacze mocy, wzmacniacze różnicowe, układy impulsowe (też są analogowe) typu bramki TTL, CMOS, przerzutniki bi- i monostabilne, generatory, potem wzmacniacze operacyjne w stu różnych aplikacjach, źródła napięciowe i prądowe, napięcia odniesienia, przetwornice DCDC, systemy zasilania i zarządzania mocą (ogromny dział), transmisja sygnałów i ich propagacja w kablach, RF czyli od anten, przez LNA, VCO, detektory, modulacje aż po teorię informacji, kodowania, kodów korekcyjnych itd.. Do tego sprzęt pomiarowy: oscyloskopy, analizatory widma, analizatory wektorowe, analizatory antenowe plus pokrętne parametry i układy zastępcze zwykłych, pojedynczych elementów, bo przecież nigdy nie jest tak, że opornik to czysty opór a cewka to czysta indukcyjność. Żadna pojedyncza książka ani nawet zestaw dziesięciu nie zapewni odpowiedniej wiedzy, więc nie podam Ci tu żadnego z tytułów. Buduj układy od najprostszych, pytaj, staraj się zawsze rozumieć jak działają i zawsze wiedzieć, czego się spodziewać. Próbuj liczyć i zmieniać je samodzielnie. Dobrze poznaj jakiś symulator analogowy typu SPICE, poczytaj o metodach symulacji układów - to będzie Twoje podstawowe narzędzie weryfikacji nowych pomysłów. Mniej więcej za 10 lat ciągłej pracy zobaczysz, jak wiele jeszcze nie wiesz... W międzyczasie pewnie w czymś zaczniesz się specjalizować, bo nie sposób wiedzieć wszystkiego. Napisz jak już będziesz wiedział co to jest 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedział Pan na wszystkie moje pytania i poświecił mi swój czas za co pragnę bardzo podziękować 😃 .Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy i zaraz zaczynam pracę z symulatorem . Jeszcze raz dziękuje :-> a temat uważam za zamknięty

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.