Skocz do zawartości

AVR ATmega328PB - co nowego przygotował Atmel?


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Większość z czytelników kojarzy mikrokontroler ATmega328P, np. z popularnego Arduino UNO. Niedawno Atmel zaprezentował nową wersję tego układu o nazwie ATmega328PB.Analizując notę katalogową, można zauważyć kilka ciekawych zmian względem poprzedniej generacji. Jedną z głównych ewolucji układu jest dodanie dwóch liczników (16-bitowych).

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Ważniejsze pytanie brzmi o kompatybilność wsteczną kodu, a konkretnie mapę pamięci RAM. Tutaj akurat ATMEl ma taką brzydką cechę że lubi mieszać. Tak np było przy skoku AT90S2313 =>ATTiny2313 który go zastąpił.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak przejrzałem mapę rejestrów, to wydaje się, że po prostu zapełnili puste miejsca, więc bardzo prawdopodobne, że nie będzie problemu z przenoszeniem kodu.

Ciekawe kiedy będą dostępne w sklepach w Polsce, bo chętnie bym jedną taką kupił i się pobawił.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ciekawe czy ten model też da się tak podkręcić jak zwykłą atmega328. Być może zainstalowali jakieś ograniczenie zegara? 😉 Ciekawe jak zniesie 20MHz i czy wyżej nie zacznie się wieszać 😉 Jak myślicie?

Link do komentarza
Share on other sites

Ten procesor jest standardowo zaprojektowany do pracy do 20MHz przy zasilaniu 4.5-5.5V. Ponieważ producent gwarantuje wszystkie parametry w całym zakresie temperatur (a jeśli nie, to musi to być wyraźnie napisane), to w zabawach na biurku możesz spokojnie wyciągnąć dużo więcej. Większe zegary to większe moce strat na przełączanie a to z kolei ciągnie w górę temperaturę struktury. Ta z kolei zwiększa czasy propagacji i zwalnia układ. O ile bramki i statyczny RAM można zrobić prawie dowolnie szybki, o tyle analogowe wzmacniacze odczytu pamięci FLASH już tak łatwo się nie podkręcają (szczególnie jeśli mają być low-power) i myślę, że własnie odczyt pamięci programu jest tu największym ograniczeniem. W każdym razie zapas jest na pewno duży, podejrzewałbym nawet dwukrotny w 25°C. Jeśli zapewnisz dobry, stromy zegar zewnętrzny z blisko położonego na płytce generatora, to i 40MHz powinno dać radę 🙂 Z kwarcem to może się nie udać, bo wewnętrzny wzmacniacz może mieć swoje ograniczenia. No i programowanie FLASH-a powinno odbywać się jednak z zegara w zakresie przewidzianym przez producenta.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego więc Atmel nie zastosuje szybszych bramek. Przecież znane są już rozwiązania wydajniejsze a podejrzewam że 328 z wbudowanym PLL 80MHz był by łakomym kąskiem. Czy ta architektura nie obsłuży innych bramek?

Link do komentarza
Share on other sites

Architektura czyli sposób połączenia bramek to jedno a technologia wykonania to drugie. Zmieniając schemat połączeń można układ przyśpieszyć poprzez rekonfigurację logiki tak, by np. skrócić najdłuższe ścieżki. Jeżeli gdzieś w scalaku na drodze sygnału od jednego przerzutnika do drugiego stoi np. 9 bramek szeregowo to maksymalna częstotliwość pracy będzie w przybliżeniu odwrotnością czasu propagacji przez ten łańcuszek. Jeżeli jedna bramka opóźnia np. o 3ns to po zsumowaniu mamy już 27ns. Jeżeli do tego dodamy jeszcze setup i hold time przerzutnika, wychodzi np. 30ns czyli ok 33MHz. Tą samą logikę bramkową być może da się wykonać na innych funktorach (np. XOR zastępuje kilka NANDów itp) co może zmniejszyć długość tzw. ścieżki krytycznej i "za darmo" przyśpieszyć układ. Firmy nie lubią jednak grzebać w raz zrobionych projektach i raczej wolą poczekać na nowszą technologię. Te same bramki zrobione w mniejszych wymiarach są szybsze, ale często ciągnie to za sobą konieczność zmniejszenia napięcia zasilania. Tak więc możliwości ruchu jest dużo ale zauważ, że prędkość układu jest nie tylko wypadkową decyzji technologicznych, ale też ekonomicznych. ATMEL produkując tak duże portfolio procesorów nie może sobie strzelać w stopę robiąc konkurencję własnym wyrobom.

Poza tym bramki o których piszę to tylko pewne hasło, uproszczenie. W procesorze takim jak ATmega jest wiele innych bloków pracujących asynchronicznie tj. bez zegara, które mogą być dużo bardziej bolesnymi "kulami u nogi". Moim zdaniem najbardziej krytycznym jest pamięć FLASH i jej system odczytu. Zobacz, czy możesz kupić na rynku równoległą pamięć FLASH o czasie dostępu 50ns - bo tyle musi mieć pamięć kodu w AVR by ten pracował na 20MHz. Moim zdaniem te 30-50ns to jakaś granica ekonomicznej realizacji takiej pamięci. Nawet w dużych ARMach mikrokontrolerowych typu STM32 robione są sztuczki z pamięcią kodu by program mógł być wykonywany z pełną prędkością taktowania jądra. Albo program przepisywany jest do RAMu (ten może być prawie dowolnie szybki), albo wprowadzana jest pamieć cache (czyli także RAM, ale sprytnie sterowany) albo zwiększana jest szerokość słowa pamięci, by na raz odczytywać więcej "na zapas" itp. Tak więc to nie tylko "bramki" ograniczają szybkość i szczerze mówiąc wątpię, by to zwykła logika była prawdziwym ograniczeniem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na tym filmie pokazany jest rezultat podkręcania megi328p do 65MHz przy 7,5-8V na zasilanie oraz chłodzeniu w ciekłym azocie oraz 50Mhz dla samego 5V

z kolei dla temperatury pokojowej udało się uzyskać 32MHz dla 5V (37MHz przy 8V)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.