Skocz do zawartości

CleO - dotykowy wyświetlacz graficzny dla Arduino


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Stosunkowo mało projektów opartych na Arduino wykorzystuje dotykowe wyświetlacze graficzne. Być może jest to spowodowane dużą ilością połączeń, które wymagane są podczas używania peryferiów tego typu.Na Indiegogo pojawił się nowy projekt, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach wykonujących projekty na Arduino.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanista, a podłączysz do nich kamera? Mają udostępnione funkcje kontrolera, które ułatwiają programowanie interfejsów? Są do nich jakieś obudowy?

Ja wiem, że fajnie kupować wszystko za 1$ dolara z Chin, ale nie można przez to krytykować całej reszty. Takie kampanie/zbiórki bardzo szybko weryfikują projekt - tutaj, jak widać jest całkiem spore zainteresowanie, czyli ludzie szukają takich rzeczy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli potrzebuję kamery to Arduino jest trochę mało sensownym wyborem.

Tamte wyświetlacze mają kompletne biblioteki, ludzie z nich normalnie korzystają.

A z drukarką 3D wszystko ma obudowę 😉

Ja rozumiem że jest na to rynek. Ale ograniczanie się do ATmegi 328 w zastosowaniach które potrzebują dużo wyższej wydajności, gdzie istnieją takie alternatywy jak Pi czy STM32 i płacenie 100x tyle co Arduino za moduł z dużo wydajniejszym procesorem mnie dziwi.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Chumanista, tylko że biblioteki takiego wyświetlacza z FT810 na pokładzie (układem graficznym) oraz mikrokontrolerem różnią się nieco od bibliotek do gołego wyświetacza. W sumie nawet nie ma co porównywać. Widziałeś filmik tego projektu ? Mając taki wyświetlacz jak podlinkowaleś i jedynie arduino nigdy nie zrobisz takiego interfejsu, szczególnie że wszytko, jak widzisz, jest płynne i działa bez żadnych zacięć. A to za sprawą tego, że arduino nie steruje bezpośrednio wyświetlaczem, a robią to układy ze sprzętowym wsparciem dla tego typu zadań.

Mnie nie dziwi że ludzie wolą kupić takie coś zamiast bawić się w stm32f429/39/stm32f7 . Na sto procent jest to o wiele łatwiejsze w obsłudze, a nie musimy martwić się o instalowanie bibliotek graficznych, czy pisanie własnych (oczywiście do prostych spraw jak wyświetlenie prostokąta).

Ja sam bym tego nie kupił, ale nie dla tego że mam w sklepie stm32, tylko dlatego że wolę coś sam pokombinować i przy okazji czegoś się nauczyć. Jednak trzeba zrozumieć, że jest to dla osób które chcą szybko zobaczyć efekty i nie interesuje ich kilka dolarów w tą czy w tamtą. Dodatkowo mają ogromne wsparcie ze strony arduino i zapewne od producenta powyższej płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Sumując, ten moduł kosztuje (LCD + kamera) 97$ + 25$ za oryginalne UNO daje 123$.

Raspberry Pi (35$) + oficjalny wyświetlacz (60$) + oficjalna kamera (30$) to w sumie 125$, a możliwości (pod względem grafiki) są o wiele większe.

Link do komentarza
Share on other sites

Chumanisto, popatrz na to przez chwilę oczami ludzi, którzy z ciekawości, bo wielkich oporach i strachu przed nieznanym zrobili swoje pierwsze mruganie diodką na Arduino. Potem przeszli jakiś kurs (może nasz, forbotowy?) a może zajęli się ściąganiem gotowych projektów z instructables i ich rozkminianiem. To dla nich wciąż kosmos, ale z każdym dniem coraz bliższy. Samodzielnie podłączyli już LCD 2x16 i stworzyli własnego "robota" do podlewania kwiatka albo wysyłanie temperatury pieca z piwnicy do pokoju. Wciąż przed nimi ogrom problemów, a bo tu jakieś I2C, SPI, tam UART albo głośniczek czy klawiaturka. A fajnie byłoby zrobić coś miłego dla oka, może z ekranikiem jak smartfon? Wrzucają pomysł na forum i od razu.. fanga w nos - jak mawiał Mikołajek. Nie da się, zgłupiałeś, to nie ta moc obliczeniowa itd, weź Malinę albo jakieś inne coś o jeszcze dziwniejszej nazwie. A oni dopiero co zaczęli z jednym a już trzeba się przesiadać i od nowa uczyć? Bez problemu kupią taki wyświetlacz, bo po prostu za chwilę będzie należał do rodziny. Tak jak shieldy do silników, modułów GSM, GPS czy czujników. klonyyy ma rację, to nie jest wybór między drogim(?) i dziwnym(?) rozwiązaniem na MCU/GPU dospawanym do Arduino a tanim(?) i prostym(?) zestawem na STM32Fcośtam. To wybór między znanym i przyjaznym a zagadkowym i trudnym. Ty też nie znasz wszystkiego co jest na rynku i uważasz, że STM jest lepszym wyborem. Może jest coś jeszcze lepszego (i tańszego itd) o czym nie masz pojęcia i ktoś - znając to rozwiazanie - dziwi się Twojemu zdaniu. Sam sobie kiedyś kupiłem wyświetlacz na FT800 i podłączałem go do różnych platform z samej ciekawości. I wiesz co? Jestem pod wrażeniem. Takie bogactwo możliwości w bibliotekach a przede wszystkim zmiana sposobu myślenia o grafice mikrokontrolerowej podłączonej przez głupie SPI daje do myślenia. Może po prostu spróbuj. W pojedynczych zabawkach jakie budujemy w domach nie zawsze 10 czy 50zł przesądza o decyzji. Czasem coś jest po prostu fajne lub ciekawe, nawet jeśli znasz (i stosujesz?) lepsze rozwiązania. A ten zastaw, ze swoją kartą SD, dodatkowym szybkim FLASHem na QSPI, rozszerzonymi interfejsami (dostajemy dodatkowe UARTy, I2C, SPI, wyjście audio i kamerkę) po prostu eksploduje możliwości 8-bitowego Arduino. Przestaje być problemem krótka pamięć programu, bo nie musisz w niej trzymać żadnej grafiki. Z RAMem zawsze będzie problem, ale trudno - małe procki nie pociągną dużej aplikacji z wieloma danymi czy gry ze skomplikowanym stanem. Być może da się dużą część danych trzymać w FT903? Za to to co można będzie teraz zrobić, będzie wyglądało prześlicznie 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jak można zrobić moduł z bardzo mocnym GPU (pokroju S3) do tak ułomnego w mocy obliczeniowej urządzenia (atmegi 8 bitowej), czy ma to być do przeglądania internetu z filmikami w mpeg jak w starych smartfonach? 😃

Link do komentarza
Share on other sites

majsterV2, jeśli M8 jest dla Ciebie ułomny i mało wydajny, to opisywany wyświetlacz nie jest dla Ciebie.

Jest ogrom ludzi, dla których taki układ ma wystarczającą moc obliczeniową i potrafią zdziałać na nim ciekawe projekty 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Właśnie pisałem że GPU do atmegi to całkiem sporo, co jest zupełnie w porządku ponieważ bardzo mało prądu takie coś zużywa, wiele projektów nie wykorzysta pełnego potencjału Raspberry Pi które jest droższe oraz wymaga jakiegoś OSa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.