Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

u mnie tak na marginesie wartości napięcia na wyjściu NE555 wahają się od 0,09V do 0,5V czy to oznacza ~2-~10% wypełnienia? (powinno być 5-10%) (???)

ppprzem, Twoje pomiary są poprawne 🙂 U mnie na takim układzie wartość napięcia mierzona miernikiem mieści się zawsze w przedziale od 0,125V do 0,6V. Oczywiście tak drobne różnice mogą wynikać z wielu czynników (chociażby napięcie zasilanie, tolerancja elementów itd). Dla ciekawostki zmierzyłem też przebieg oscyloskopem, widać tam (żółte pomiary na dole), że wypełnienie można regulować w przedziale od 2,2% do 11,5% 🙂

ra_vek, jeśli chodzi o Twój problem to sprawdziliśmy zdjęcia i wydaje się, że wszystko jest dobrze. Mogę teraz zalecić:

1) Sprawdzenie połączeń na płytce (może, któryś przewód nie styka) - poruszaj delikatnie kablami/elementami, gdy układ jest włączony i zobacz czy coś się będzie działo.

2) Odepnij serwo i podłącz w jego miejsce woltomierz (między masę, a pin sterujący). Zobacz jakie będziesz miał wskazania podczas zmiany ustawień potencjometru.

3) Przy wyłączonym zasilaniu, delikatnie, bardzo delikatnie spróbuj ręcznie przekręcić ramie serwomechanizmu. Czy obraca się bez problemów? Powinieneś tylko czuć opór przekładni.

Sprawdzilem wszystkie polaczenia. Wydaja sie ciasno siedziec w plytce.

Serwo obraca sie z wyczuwalnym oporem. Wydaje mi sie ze to tylko przekladnia bo ruch jest plyny.

Co do pomiarow to wyglada to dziwnie. Po wlaczeniu zasilania woltomierz pokazuje 0. Regulacja potencjometrem nic nie daje. Natomiast po wylaczeniu zasilania woltomierz pokazuje jak mi sie wydaje rozladowujace sie kondensatory od 0,4V.

ra_vek, to dobrze, że na wyjściu masz 0V 😉 Przynajmniej wiemy, że wina leży w źle działającym układzie. Teraz pozostaje mi tylko zaproponować jeszcze dwa rozwiązania:

- spróbuj wykonać projekt czujnika przeszkód (nawet drugi raz, jeśli robiłeś go wcześniej), jeśli będzie działał to wykluczymy problem z NE555.

- spróbuj rozłożyć i złożyć układ sterownika serw raz jeszcze (może "przypadkiem" się naprawi).

Nie mam już pomysłów co może być źle. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić czy przypadkiem jakiś przewód połączeniowy nie jest uszkodzony. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że końcówki nie są zaciśnięte poprawnie i kabel nie przewodzi (mimo tego, że wygląda tak samo jak inne).

Co może być powodem ciągłego obracania się serwa po po ustaleniu jednej ze skrajnych pozycji potencjometru?

Kossen, witam na forum!

Najwidoczniej posiadasz inną wersję serwa, bez blokady mechanicznej. Wtedy właśnie w skrajnych pozycjach można zaobserwować taki problem. Czy testowane serwo pochodzi z naszych zestawów? Pytam, ponieważ, nie widzę, abyś miał zarejestrowany zestaw do tego kursu.

Witam,
Mam podobną sytuację jak Kossen, przy jednej ze skrajnych pozycji serwo obraca się cały czas. Część pochodzi z zestawu, więc chyba wszystko gra. Pytanie tylko, czy jeśli się obrócił kilka razy to aby na pewno nic się w nim nie uszkodziło?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

@zigo, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
2 godziny temu, zigo napisał:

Mam podobną sytuację jak Kossen, przy jednej ze skrajnych pozycji serwo obraca się cały czas. Część pochodzi z zestawu, więc chyba wszystko gra. Pytanie tylko, czy jeśli się obrócił kilka razy to aby na pewno nic się w nim nie uszkodziło?

Najwidoczniej do naszego zestawu również trafiła ta nowsza wersja serw - przepraszam za zamieszanie. Zgłosiłem już temat do Botlandu, zweryfikują całą serię zestawów. Jenak nie masz co się obawiać, że serwo się uszkodzi. Brak blokady mechanicznej i możliwość obrotu o 360* to właśnie zabezpieczenie, które ma uniemożliwić uszkodzenie mechaniczne układu. Reasumując takie serwo jest w pełni sprawne, możesz z niego nadal korzystać, ale jeśli takie działanie napędu Ci przeszkadza to zgłoś się do Botlandu - wymienią serwo na wersję z blokada mechaniczną.

Witam, jestem nowym użytkownikiem forum

Mam problem z serwomechanizmem, ponieważ w ogóle się nie obraca, baterie nie są rozładowane mają ok. 6V a wydaje mi się, że jest wszystko dobrze podłączone

Wrzucam kilka zdjęć może drodzy użytkownicy znajdziecie gdzie popełniłem błąd

IMG_20181017_195202.jpg IMG_20181017_195229.jpg IMG_20181017_195305.jpg

IMG_20181017_195339.jpg IMG_20181017_195354.jpg IMG_20181017_195411.jpg

@Markon Niestety z Twojego zdjęcia ciężko cokolwiek odczytać. Czy czujnik cały czas wykrywa przeszkodę, nawet gdy całkiem zasłonisz diodę (lub nawet ją wyciągniesz)?

@Sonlatfidio, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
Dnia 17.10.2018 o 20:23, Sonlatfidio napisał:

Mam problem z serwomechanizmem, ponieważ w ogóle się nie obraca, baterie nie są rozładowane mają ok. 6V a wydaje mi się, że jest wszystko dobrze podłączone

Przepraszam za późną odpowiedź, ale przeoczyłem wcześniej Twoją wiadomość. Czy problem jest nadal aktualny? Udało Ci się poprawnie wykonać inne ćwiczenia z NE555?

To może w takim razie uszkodziłeś jakoś NE555? Nie podłączyłeś go kiedyś przypadkiem odwrotnie? Zwracasz dokładnie uwagę na to gdzie znajduje się wcięcie w obudowie? Najlepiej dla testu proponowałbym rozłożyć w 100% układ i złożyć go jeszcze raz,  ale wolniej i spokojniej. Jak nadal nic nie ruszy to chyba będzie to jednak kwestia NE555 😞

Dnia 22.05.2018 o 21:35, Treker napisał:

ra_vek, to dobrze, że na wyjściu masz 0V 😉 Przynajmniej wiemy, że wina leży w źle działającym układzie. Teraz pozostaje mi tylko zaproponować jeszcze dwa rozwiązania:

- spróbuj wykonać projekt czujnika przeszkód (nawet drugi raz, jeśli robiłeś go wcześniej), jeśli będzie działał to wykluczymy problem z NE555.

- spróbuj rozłożyć i złożyć układ sterownika serw raz jeszcze (może "przypadkiem" się naprawi).

Nie mam już pomysłów co może być źle. Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić czy przypadkiem jakiś przewód połączeniowy nie jest uszkodzony. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że końcówki nie są zaciśnięte poprawnie i kabel nie przewodzi (mimo tego, że wygląda tak samo jak inne).

Trochę to zajęło ale udało mi się sprawdzić układ czujnika przeszkód. Niestety on też nie działa (choć wcześniej działa). Dioda świeci ale bardzo bardzo słabo. Podmieniłem ją na zwykłego LEDa i ten świecił normalnie. Czy to może być wina NE555?

1 godzinę temu, ra_vek napisał:

Trochę to zajęło ale udało mi się sprawdzić układ czujnika przeszkód. Niestety on też nie działa (choć wcześniej działa). Dioda świeci ale bardzo bardzo słabo. Podmieniłem ją na zwykłego LEDa i ten świecił normalnie. Czy to może być wina NE555?

A czy przypadkiem nie rozładowały Ci się w między czasie baterie? Jeśli układ wcześniej działał, a teraz są problemy to możliwe, że faktycznie coś się uszkodziło. Najpierw proponowałbym jednak wykluczyć problemy z zasilaniem. Upewnij się też, że układ jest na 101% złożony poprawnie 😉