Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Treker elementy są z zestawu, rejestrowałem, ale najwidoczniej coś źle zrobilem.

A co do serwa to jest to oznaczenie jest to samo SG90, myślałem że te bez blokady mechanicznej będą się poprostu w stanie obracać bez limitu (ponad 180stopni), ale mimo to będzie się nim dało w jakiś sposób sterować, bo aktualnie to w sumie tylko taki silnik z przekładnią 😕

Link do komentarza
Share on other sites

18 godzin temu, Laukur napisał:

@Treker elementy są z zestawu, rejestrowałem, ale najwidoczniej coś źle zrobilem.

Możliwe, że zarejestrowałeś zestaw podając inny adres email niż ten, który używasz na forum 😉

18 godzin temu, Laukur napisał:

A co do serwa to jest to oznaczenie jest to samo SG90, myślałem że te bez blokady mechanicznej będą się poprostu w stanie obracać bez limitu (ponad 180stopni), ale mimo to będzie się nim dało w jakiś sposób sterować, bo aktualnie to w sumie tylko taki silnik z przekładnią 😕

Niestety właśnie producent oznacza wszystkie 3 typy napędów tym samym symbolem, co wprowadza dużo zamieszania. W tej chwili masz faktycznie silnik z przekładnią i wbudowanym sterownikiem. Takie napędy używa się np. często do napędzania małych robotów, bo nie trzeba wtedy używać dedykowanych sterowników silników (wystarczy wygenerować PWM). Jeśli chcesz wersję "standardową" z blokadą to zgłoś się do Botlandu, na pewno bez problemu wymienią 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ze wzorów

Cytat

StanWysoki = ln(2) * (Ra + Rb) * C
StanNiski = ln(2) * Rb * C

domyślam się, że zastosowanie diody D1 powoduje, że 

Cytat

StanWysoki = ln(2) * Ra * C
StanNiski = ln(2) * Rb * C

Ale czy na pewno współczynnikiem pozostanie ln(2)?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam problem z czujnikiem przeszkód. Nic się nie dzieje po złożeniu układu (składałem go 3 razy)

Odbiornik działa, dioda mruga jak celuje w niego pilotem.

Dioda IR na aparacie świeci na fioletowo.

NE555 przy innych układach (z serwem i mruganiem dwoma diodami) też działa.

IMG_20190624_213458.jpg IMG_20190624_213511.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@szon witam na forum 🙂 Trochę ciężko połapać się z tych zdjęć, ale coś pomyślimy. Powiedz tylko najpierw czy próbowałeś oddzielać diodę od odbiornika, aby promienie IR nie wpadały od razu do czujnika?

Link do komentarza
Share on other sites

polaczenie.thumb.PNG.faf06fdbbedd88a3f589aabf994795a6.PNG

To miejsce mnie zastanawia. Generator masz dobrze podpięty, ale tu kabelek chyba nie w ten otworek wszedł, przez co masz inną częstotliwość modulacji.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq ten kabelek jest podłączony do +, dołączam zdjęcie:

 IMG_20190625_152633.thumb.jpg.93d0d18320f9623b93089e7350706b22.jpg

@Treker zbudowałem układ 4 raz i dalej to samo, może teraz trochę czytelniejsze do zdjęć. Na próbę R2 1,66k zamieniłem na 2k, ale nic to nie zmieniło. 

R6 na schemacie jest opisane jako 10k, a na zdjęciu z kroku 9 jest rezystor 1k. Ale niezależnie czy użyje 1k czy 10k dalej układ nie działa.

IMG_20190625_163335.jpg IMG_20190625_163349.jpg IMG_20190625_163335 (1).jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłem ten układ ze schematem i jeżeli nie ma żadnych nietrafionych otworków to jest poprawny.

Jak nie to kilka takich moich strzałów co może być nie tak:

  1. Słabe zasilanie, może dostarczany prąd jest zbyt niski i każdy z podzespołów osobno działa, ale razem już nie. Sprawdź miernikiem napięcie i prąd jaki płynie na wyjściu z baterii.
  2. Może zrób taki test - weź wypnij diodę IR, w jej miejsce wetknij kabelki, podłącz je do nóżek diody i nakieruj bezpośrednio na tsopa (zetknij soczewkami)
  3. Raczej to byłby przypadek jeden na milion ale sprawdź czy TSOP jest na tę samą częstotliwość co wyjściowa częstotliwość generatora, może układ jest inny niż powinieneś otrzymać.
  4. Felerne kabelki - możliwe że jakiś wewnątrz nie styka, końcówka nie jest zagnieciona na rozizolowanej części przewodu i nie ma połączenia - to trzeba by sprawdzić miernikiem czy kabeki przewodzą.
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq 

Składałem 4 razy i zawsze ten sam efekt to zakładam że dobrze połączyłem.

1. i 2. Sprawdzę w domu

3. Nie mam jak sprawdzić częstotliwość

4. Kable i płytkę stykową sprawdziłem miernikiem

Zamówiłem nowy TSOP, diodę IR i ne555. Jak przyjdzie będę podmieniał pojedynczo. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Z tym 3. to miałem na myśli, żebyś sprawdził symbol TSOPa i porównał z częstotliwością generatora. TSOPy są takie same, jeden na milion mógł wpaść nie tam gdzie trzeba. Ale jak zamówiłeś to już wiem, że sprawdzałeś. Te układy mają dość wąskie pasmo częstotliwości na jakie reagują, kiedyś testowałem różne warianty budując własny czujnik i nie było tam dużego pola manewru (dewiacji).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.