Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa

Pomocna odpowiedź

Składałem ten układ kilka razy. Ostatni raz krok po kroku jak w kursie. Jestem pewien że zlozylem dobrze. Baterie też są w porządku. Czyli będę potrzebował nowe 555 i na wszelki wypadek diodę. Czy jest mozliwe że po dotknięciu wyprowadzen lub blednego podłączenia coś się spaliło? Czy jest to delikatny układ?

@ra_vek, szansa na uszkodzenie elektroniki jest zawsze - wyładowania elektrostatyczne mogą sporo zepsuć, ale też bym nie dramatyzował 😉 Musiałbyś mieć sporego pecha, aby uszkodzić tak NE555. Jak masz w okolicy sklep elektroniczny to kup sobie najpierw samo NE555 i przebadaj wtedy temat 😉 

Witam, złożyłem układ sterowania serwem (trzy razy dla pewności), ale jedyne co się dzieje to zmiana kierunku oraz prędkości serwa przy zmianie ustawienia potencjometru. Tak jak było to polecane wczesniej przy innym problemie złożyłem jeszcze raz czujnik przeszkód żeby wykluczyć uszkodzenie NE, działa bez problemu. 

IMG_20181118_214642.jpg

IMG_20181118_214603.jpg

@Laukur, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

• Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.

Dnia 26.11.2018 o 21:19, Laukur napisał:

Witam, złożyłem układ sterowania serwem (trzy razy dla pewności), ale jedyne co się dzieje to zmiana kierunku oraz prędkości serwa przy zmianie ustawienia potencjometru.

Opisałeś właśnie poprawne działanie tego układu - kręcenie potencjometrem powinno zmieniać położenie serwa (obroty w lewo/prawo). Co dokładnie działa u Ciebie inaczej? Czy serwo kręci się u Ciebie cały czas i nie zatrzymuje się w żadnych położeniach? Chętnie pomogę, ale z tego opisu nie mogę wywnioskować co dokładnie u Ciebie nie działa. 

@Treker na filmiku pokazującym działanie układu przy zmianie ustawienia potencjometru serwo obraca się o jakiś kąt, u mnie przy środkowym ustawieniu potencjometru z serwem nic sie nie dzieje, a przy przekrecaniu potecjometru serwo zaczyna się obracać w prawo lub lewo im bliżej którejś z skrajnych pozycji potecjometru tym szybciej obraca się serwo, nie zatrzymuje się tak jak jest to pokazane na filmiku tylko cały czas się kręci. 

• Lubię! 1

@Laukur ok teraz wszystko jasne. Wygląda na to, że posiadasz inny typ serwomechanizmu - konkretnie taki, który nie ma mechanicznej blokady i może się obracać cały czas (w dowolnym kierunku z dowolną prędkością). Nie wiem czy elementy posiadasz z naszego zestawu (bo nie widzę, abyś zarejestrował zestaw), ale jeśli tak jest to musiał nastąpić jakiś błąd w magazynie. Jeśli złożysz reklamację u sprzedawcy (Botland) to wymienią serwo na inne.

Serwo, które posiadasz nie jest uszkodzone, to po prostu inny model tego samego napędu. Decyzja należy więc do Ciebie, albo zostawisz sobie taki silnik, albo zgłosisz się po nową wersję z blokadą obrotów. Przepraszam za zamieszanie - niestety od jakiegoś czasu producenci wysyłają te napędy dość "losowo". Botland wszystkie sprawdza, ale widocznie do Twojego zestawu musiał trafić przez pomyłkę silnik innego typu.

@Treker elementy są z zestawu, rejestrowałem, ale najwidoczniej coś źle zrobilem.

A co do serwa to jest to oznaczenie jest to samo SG90, myślałem że te bez blokady mechanicznej będą się poprostu w stanie obracać bez limitu (ponad 180stopni), ale mimo to będzie się nim dało w jakiś sposób sterować, bo aktualnie to w sumie tylko taki silnik z przekładnią 😕

18 godzin temu, Laukur napisał:

@Treker elementy są z zestawu, rejestrowałem, ale najwidoczniej coś źle zrobilem.

Możliwe, że zarejestrowałeś zestaw podając inny adres email niż ten, który używasz na forum 😉

18 godzin temu, Laukur napisał:

A co do serwa to jest to oznaczenie jest to samo SG90, myślałem że te bez blokady mechanicznej będą się poprostu w stanie obracać bez limitu (ponad 180stopni), ale mimo to będzie się nim dało w jakiś sposób sterować, bo aktualnie to w sumie tylko taki silnik z przekładnią 😕

Niestety właśnie producent oznacza wszystkie 3 typy napędów tym samym symbolem, co wprowadza dużo zamieszania. W tej chwili masz faktycznie silnik z przekładnią i wbudowanym sterownikiem. Takie napędy używa się np. często do napędzania małych robotów, bo nie trzeba wtedy używać dedykowanych sterowników silników (wystarczy wygenerować PWM). Jeśli chcesz wersję "standardową" z blokadą to zgłoś się do Botlandu, na pewno bez problemu wymienią 🙂

Ze wzorów

Cytat

StanWysoki = ln(2) * (Ra + Rb) * C
StanNiski = ln(2) * Rb * C

domyślam się, że zastosowanie diody D1 powoduje, że 

Cytat

StanWysoki = ln(2) * Ra * C
StanNiski = ln(2) * Rb * C

Ale czy na pewno współczynnikiem pozostanie ln(2)?

Mam problem z czujnikiem przeszkód. Nic się nie dzieje po złożeniu układu (składałem go 3 razy)

Odbiornik działa, dioda mruga jak celuje w niego pilotem.

Dioda IR na aparacie świeci na fioletowo.

NE555 przy innych układach (z serwem i mruganiem dwoma diodami) też działa.

IMG_20190624_213458.jpg IMG_20190624_213511.jpg

• Lubię! 1

@szon witam na forum 🙂 Trochę ciężko połapać się z tych zdjęć, ale coś pomyślimy. Powiedz tylko najpierw czy próbowałeś oddzielać diodę od odbiornika, aby promienie IR nie wpadały od razu do czujnika?

@szon w takim razie jeśli odbiornik działa poprawnie to najlepiej sprawdzić nadajnik. Zobacz czy nie pomyliłeś gdzieś wartości elementów (wtedy NE555 generowałoby zły przebieg).

(edytowany)

polaczenie.thumb.PNG.faf06fdbbedd88a3f589aabf994795a6.PNG

To miejsce mnie zastanawia. Generator masz dobrze podpięty, ale tu kabelek chyba nie w ten otworek wszedł, przez co masz inną częstotliwość modulacji.

Edytowano przez Gieneq

@Gieneq ten kabelek jest podłączony do +, dołączam zdjęcie:

IMG_20190625_152633.thumb.jpg.93d0d18320f9623b93089e7350706b22.jpg

@Treker zbudowałem układ 4 raz i dalej to samo, może teraz trochę czytelniejsze do zdjęć. Na próbę R2 1,66k zamieniłem na 2k, ale nic to nie zmieniło. 

R6 na schemacie jest opisane jako 10k, a na zdjęciu z kroku 9 jest rezystor 1k. Ale niezależnie czy użyje 1k czy 10k dalej układ nie działa.

IMG_20190625_163335.jpg IMG_20190625_163349.jpg IMG_20190625_163335 (1).jpg