Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe


Pomocna odpowiedź

@ilex dziękuję za sygnał sprawdzimy temat. Faktycznie obecnie w zestawach mogą pojawiać się różne modele przetwornic, bo był bardzo duży problem z dostępnością tych pierwotnych. Dziękuję za sygnał!

Link do komentarza
Share on other sites

Witam po przerwie.

Zrobiłem ćwiczenie z przetwornicą12,6. Z tym ,że u mnie po zmontowaniu układu napięcie wyszło 3,38V. Dopiero po obejściu diod napięcie wzrosło do 5V przy zwarciu jednej diody lub 5,03 po zwarciu wszystkich diod.

Pozdrawiam

1702826489985.jpg1702826489845.jpg1702826489799.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 18.02.2023 o 19:46, Zaksiu napisał:

Podłączyłem schemat z przetwornicą i switchami tak jak na rysunku. Ale gdy nacisnę switch to dioda swieci jaśniej. Napięcie gdy żaden switche nie jest naciśnięty to około 3.3V a po naciśnięciu jakiegokolwiek switcha wzrasta do 5V. Po naciśnięciu kolejnych switchow sytuacja sie nie zmienia, przy naciśnięciu wszyskich napięcie wzrasta do około 5.03V

U mnie wyszło podobnie. Tak wygląda po zmontowaniu .

Tak po obejściu diod.Pozdrawiam

1702826489845.jpg

1702826489799.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Piotr66 czyli jakby przetwornica miała problem z podwyższeniem napięcia. A bateria jest na pewno sprawna, bo jak jest w kiepskiej kondycji to nie odda prądu który służy do wygenerowania wyższego napięcia.

Zmierz też prąd wpływający i wypływający dla obu przypadków. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 25.12.2023 o 09:16, Gieneq napisał:

@Piotr66 czyli jakby przetwornica miała problem z podwyższeniem napięcia. A bateria jest na pewno sprawna, bo jak jest w kiepskiej kondycji to nie odda prądu który służy do wygenerowania wyższego napięcia.

Zmierz też prąd wpływający i wypływający dla obu przypadków. 

Zmieniłem baterie na nowe .Kosz daje 6,36 V i 4,8 A.Niestety dalej jest jak było 4,26V bez zworek.Tyle wychodzi na pierwszym microswitchu

Tyle na dwóch  A tyle na wszystkich W zestawie była taka przetwornica Natężenie prądu Wyniosło w tym samym miejscu 0,15A na wszystkich zworkachi 0,28A bez zworek. Mierzyłem w tych samych miejscach co napięcie

 

1703515063491.jpg

1703515063445.jpg

1703515063401.jpg

1703515063357.jpg

1703515063307.jpg

1703515063254.jpg

1703515063195.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@Piotr66 faktycznie niby wszystko dobrze. Fajnie że zmierzyłeś prąd zwarcia baterii - to najlepszy sposób na sprawdzenie jej stanu.

Wydaje się, że masz inną przetwornicę, a zdarzyły się podobne problemy. Widziałeś ten wpis?

Sprawdź najlepiej numery na tej przetwornicy - wpisz w googla z dopiskiem pololu pdf i zobacz co tam jest o niej napisane.

 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 26.12.2023 o 10:40, Gieneq napisał:

@Piotr66 faktycznie niby wszystko dobrze. Fajnie że zmierzyłeś prąd zwarcia baterii - to najlepszy sposób na sprawdzenie jej stanu.

Wydaje się, że masz inną przetwornicę, a zdarzyły się podobne problemy. Widziałeś ten wpis?

Sprawdź najlepiej numery na tej przetwornicy - wpisz w googla z dopiskiem pololu pdf i zobacz co tam jest o niej napisane.

 

Jest to przetwornica OJ 4038a .Napięcie wejściowe 2,8-22V ,wyjściowe 5V - do 3% różnicy.Ciągły prąd 1 A .Max prąd spoczynkowy 10-20mA przetwornica jest dostępna na stronie Botlandu.

 

21022_10.jpg21022_11.jpg

21751_2.jpg21751_4.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Powiedzcie mi proszę, czy taka przetwornica działa jako tranzystor? Nie potrafię znaleźć takiej informacji napisanej wprost.

Czy mogę Vin takiej przetwornicy jak użyta w kursie podpiąć do wyjścia mikrokontrolera (np. Arduino, albo ESP32) i na Vout dostać 200-300 mA i nie spalę PINu mikrokontrolera?

Z góry dziękuję za wyjaśnienie

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.