Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe


Pomocna odpowiedź

7 godzin temu, Gieneq napisał:

możesz przyrównać to do wagi na którą sypiesz 2 typy towarów

Rozumiem. Waga towarów po obu stronach musi być jednakowa, chociaż proporcje są różne.

7 godzin temu, Gieneq napisał:

przetwornica albo nie działa, albo niedługo się wykończy

Staram się unikać przeciążeń, w końcu pisało, że maksymalnie 1A. Staram się... ale cóż, już na początku założyłem, że ten zestaw z kursu, może nie przetrwać mojej edukacji...

Jestem wdzięczny za wszelkie rady.

Aktualnie dręczę inną przetwornice, ale nie w tym temacie mógłbym o tym pisać.

20210119_213025.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Coś mi tu nie działa. Po podłączeniu telefonu do powerbanka prąd wynosił zaledwie 1,5 mA. Kiedy podłączyłem to jeszcze raz ale już bez przetwornicy, rezystora i LED to wtedy prąd wynosił 480mA. Ktoś mi wyjaśni dlaczego? Według ćwiczenia prąd nie powinien przekraczać 100 mA a tu nawet 2mA nie przekroczyło

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 19.06.2021 o 15:22, kaczmar227 napisał:

Kiedy podłączyłem to jeszcze raz ale już bez przetwornicy, rezystora

@kaczmar227  Dobrze rozumiem, że w ten sposób podłączyłeś do USB baterię? Nie wiem jak to zniósł telefon, ale to bardzo zły pomysł.

Dnia 19.06.2021 o 15:22, kaczmar227 napisał:

Po podłączeniu telefonu do powerbanka prąd wynosił zaledwie 1,5 mA.

Może zależeć to od telefonu, jeżeli masz zasilanie Power Delivery to z braku "inteligencji" ładowarki, telefon może nie chcieć się zasilać. Sprawdź jeszcze jaki płynie prąd z przetwornicy podłączając na chwilę rezystor np 220R (powinno być z 20mA). Później sprawdź na mniejszych oporach - np 4 równoległe rezystory 220R dadzą 55R, prąd około 100mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 21.06.2021 o 07:46, Gieneq napisał:

@kaczmar227  Dobrze rozumiem, że w ten sposób podłączyłeś do USB baterię? Nie wiem jak to zniósł telefon, ale to bardzo zły pomysł.

Może zależeć to od telefonu, jeżeli masz zasilanie Power Delivery to z braku "inteligencji" ładowarki, telefon może nie chcieć się zasilać. Sprawdź jeszcze jaki płynie prąd z przetwornicy podłączając na chwilę rezystor np 220R (powinno być z 20mA). Później sprawdź na mniejszych oporach - np 4 równoległe rezystory 220R dadzą 55R, prąd około 100mA.

Wszystko już jasne ale zapomniałem napisać. Źle podłączyłem. Poprawiłem i było jak należy

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Ma kilka pytań odnośnie ćwiczenia z przetwornicą i USB. W jaki sposób wyznaczne są wartości kondensatorów, czy służą one tylko filtracji napięcia? I czy ten LED służy tylko do tego aby rozładować cewkę po odłączeniu bateri?

Link do komentarza
Share on other sites

@Binczar kondensator stanowi zwarcie dla sygnału zmienne, więc jeżeli na wyjściu (i też na wejściu) są zakłócenia, tętnienia czy ogólnie prąd zmienny to zostaje on odprowadzony do masy. Kondensatory występują często w parach bo każdy pełni inną rolę. Kondensator o pojemności rzędu nF ma mały opór ESR i łatwo go naładować i rozładować (ma mniejszą inercję) i dobrze radzi sobie z szybkozmiennymi zakłóceniami. Kondensator o pojemności w uF radzi sobie lepiej z wolniejszymi zakłóceniami o większej energii.

18 godzin temu, Binczar napisał:

W jaki sposób wyznaczne są wartości kondensatorów

Można wziąć to co się ma i będzie ok. Takie typowe wartości które często się pojawiają to 100nF, 100uF, 220uF. Możesz jednak to wyznaczyć, zapoznaj się z tematem filtrów RC.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Binczar napisał:

W jaki sposób wyznaczne są wartości kondensatorów, czy służą one tylko filtracji napięcia?

W skrócie - kondensatory służą jako filtry, jako wysokoprądowe "baterie" dla niektórych układów (np. AVT738 ma tak zrobiony magazyn energii dla impulsu 300mA, bo bateria 9V miałaby problem by tyle wypluć z siebie).

W wersji dla laika - kondensator ma dwie wartości. Pojemność i rezystancję szeregową [inaczej ESR] (no i jeszcze napięcie pracy, ale to traktuję bardziej jako "absolute maximum rating" niż parametr). Pojemność definiuje ile możesz do niego zmieścić "wody" (elektronów), ESR definiuje jak szybko możesz to zrobić (coś w stylu wielkości otworu w pojemniku, z tym, że odwrotnej skali).

Im większy ESR tym wolniej kondensator będzie się ładował - dlatego w filtrach napięciowych prawie zawsze są stosowane kondensatory ceramiczne. Kondensatory elektrolityczne / tantalowe zazwyczaj mają dość duże wartości ESR, z tego też powodu są stosowane wyłącznie przy zasilaczach, gdzie występują spore skoki napięciowe. Tutaj warto przeczytać o tym jak działają zasilacze impulsowe (nie przetwornice) - po inwersji sygnału do abs(sin(t)) jest on filtrowany przez kondensatory do sygnału DC.

Warto też nadmienić, że kondensatory są różnego rodzaju, ale to już kwestia ich zachowania względem temperatury i wilgotności otoczenia. Z reguły w hobby stosujesz elektrolity i ceramiki (czasem tantale / folie jak producent układu tak zaleca). 

Generalna zasada w wersji uproszczonej: małe pojemności (<=10 uF) - ceramiczne, duże pojemności (>10uF) - elektrolity, sygnały radiowe - tantale. W notach katalogowych często producent podaje co stosował, więc warto się temu przyjrzeć i znaleźć coś podobnego.

2 godziny temu, Gieneq napisał:

Można wziąć to co się ma i będzie ok. Takie typowe wartości które często się pojawiają to 100nF, 100uF, 220uF.

Podam mój spis używanych części:

  • Ceramiczne: 22pF, 33pF, 220pF (LINbus), 1nF, 10nF, 100nF, 470nF, 1uF, 2.2uF, 4.7uF, 10uF
  • Elektrolity: pudełko losowych  z demontażu 😄 (jakieś 3kg)
  • Folie i "wysokonapięciówki" - zależnie od projektu

W 99.9% moich projektów to wystarcza, czasem muszę jakąś pojedynczą pojemność dokupić jak nie mam nic w zakresie.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

@Mateo Nowsze telefony mają zabezpieczenie przed nietypowymi ładowarkami i dopóki nie nawiążą komunikacji to nie uda się. Gdy telefony miały złącze micro USB to można było połączyć ekran czy pin ID i wtedy była zgoda na USB OTG i można było więcej. Z USB nie jest już tka łatwo i trzeba się skomunikować. 

Link do komentarza
Share on other sites

Trochę nurtuje mnie to, może cos nie tak przeniosłem na płytkę stykową ze schematu...

Tutaj zdjęcie płytki 

IMG_20211028_213127616_HDR.jpg

 

Dodaje jeszcze film, tak dla zobrazowania sytuacji itp.

 

Edytowano przez Mateo
dodałem link do filmu
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.