Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe

Pomocna odpowiedź

7 godzin temu, Gieneq napisał:

możesz przyrównać to do wagi na którą sypiesz 2 typy towarów

Rozumiem. Waga towarów po obu stronach musi być jednakowa, chociaż proporcje są różne.

7 godzin temu, Gieneq napisał:

przetwornica albo nie działa, albo niedługo się wykończy

Staram się unikać przeciążeń, w końcu pisało, że maksymalnie 1A. Staram się... ale cóż, już na początku założyłem, że ten zestaw z kursu, może nie przetrwać mojej edukacji...

Jestem wdzięczny za wszelkie rady.

Aktualnie dręczę inną przetwornice, ale nie w tym temacie mógłbym o tym pisać.

20210119_213025.jpg

Coś mi tu nie działa. Po podłączeniu telefonu do powerbanka prąd wynosił zaledwie 1,5 mA. Kiedy podłączyłem to jeszcze raz ale już bez przetwornicy, rezystora i LED to wtedy prąd wynosił 480mA. Ktoś mi wyjaśni dlaczego? Według ćwiczenia prąd nie powinien przekraczać 100 mA a tu nawet 2mA nie przekroczyło

Dnia 19.06.2021 o 15:22, kaczmar227 napisał:

Kiedy podłączyłem to jeszcze raz ale już bez przetwornicy, rezystora

@kaczmar227  Dobrze rozumiem, że w ten sposób podłączyłeś do USB baterię? Nie wiem jak to zniósł telefon, ale to bardzo zły pomysł.

Dnia 19.06.2021 o 15:22, kaczmar227 napisał:

Po podłączeniu telefonu do powerbanka prąd wynosił zaledwie 1,5 mA.

Może zależeć to od telefonu, jeżeli masz zasilanie Power Delivery to z braku "inteligencji" ładowarki, telefon może nie chcieć się zasilać. Sprawdź jeszcze jaki płynie prąd z przetwornicy podłączając na chwilę rezystor np 220R (powinno być z 20mA). Później sprawdź na mniejszych oporach - np 4 równoległe rezystory 220R dadzą 55R, prąd około 100mA.

Dnia 21.06.2021 o 07:46, Gieneq napisał:

@kaczmar227  Dobrze rozumiem, że w ten sposób podłączyłeś do USB baterię? Nie wiem jak to zniósł telefon, ale to bardzo zły pomysł.

Może zależeć to od telefonu, jeżeli masz zasilanie Power Delivery to z braku "inteligencji" ładowarki, telefon może nie chcieć się zasilać. Sprawdź jeszcze jaki płynie prąd z przetwornicy podłączając na chwilę rezystor np 220R (powinno być z 20mA). Później sprawdź na mniejszych oporach - np 4 równoległe rezystory 220R dadzą 55R, prąd około 100mA.

Wszystko już jasne ale zapomniałem napisać. Źle podłączyłem. Poprawiłem i było jak należy

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam. Mam pewne pytanie - Czy przy budowie ładowarki USB można użyć zamiast przetwornicy stabilizator liniowy LM7805 (przy napięciu 9V) czy jednak coś stoi na przeszkodzie? 

Z góry dziękuję za odpowiedź

@Barteks873 tak, można 😉 Taka wersja będzie jednak mniej energooszczędna, zdecydowanie lepiej sprawdza się tutaj przetwornica.

• Pomogłeś! 2