Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #12 - przetwornice impulsowe


Pomocna odpowiedź

Chciałem się zapytać, czy w ładowarce USB można wykorzystać stabilizator liniowy zamiast przetwornicy impulsowej; zmieniając zasilanie z 6V na 9V, żeby spełnić minimalny dropout 2V, prąd wyjściowy mieści się w dopuszczalnym przedziale, czy poza stratami mocy rzędu 50% jest jakiś inny haczyk, który uniemożliwia zbudowanie takiego układu?

Link do komentarza
Share on other sites

Krotkie pytanie, pierwszy uklad nie dzialal: po wlaczeniu diody sie nie swieca, VOUT 0.7V. dopiero kiedy wcisne jeden z przyciskow zaczynaja, wtedy VOUT~=5V, i potem swieca nawet jak przycisk zostanie spuszczony - co ciekawe, wtedy VOUT~=1.4V, i powoli spada.

Sprawdzilem uklad 10x - wszystko sie zgadza. I wtedy wpadlem na pomysl gdzie jest problem: V baterii to w tym momencie  niecale 5.2V. 4 diody x0.7V => 2.8V. A wiec napiecie wejsciowe nagle robi sie okolo 2.3V wg obliczen, a mierzac okazuje sie ze w z rzeczywistosci ledwo ponad 2V - duzo ponizej "minimalnego" na przetwornice. Gdy wcisne przycisk rosnie o 0.7V i wszystko smiga jak powinno.

Zlozylem uklad z 3 przyciskami i diodami, i zaczal dzialac "normalnie", poniekad potwierdzajac moja teorie.

Pytanie, czy dobrze rozumiem czemu uklad z 4 przyciskami nie dzialal? I drugie w sumie, skad to dziwne zachowanie gdy przy 4 przyciskach wcisne i spuszcze jeden - dobrze rozumiem ze to po prostu mniej lub bardziej niezdefiniowane dzialanie? Tzn dla VIN << 2.7V dzialanie ukladu jest niezdefiniowane, i przed wcisnieciem przycisku nie wypuszcza nic (tzn VOUT=7V) a po juz "cos" (VOUT=1.4V)?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Gieneq Nie dosc ze byly troche rozladowane, to jeszcze choc uzywam standardowego zestawu z botlandu to podmienilem baterie na akumulatorki, ktore chyba co do zasady maja mniejsze napiecie, nawet swieze?

Kolejna ciekawostka - zbadalem teraz, i okazuje sie ze kazda z moich diod zabiera mniej wiecej 0.81-0.82V, a nie 0.7. Tak wiec nawet po naladowaniu akumulatorow na maksa (pokazywaly wtedy 5.8V) w dalszym ciagu uklad nie dzialal "idealnie", bo jak rozumiem napiecie na wejsciu wynioslo ~2.4V czyli dalej za malo jak na przetwornice. Uklad dzialal "lepiej", na wyjsciu przetwornicy bylo jesli dobrze pamietam jakies 4 z kawalkiem V, czyli nie tyle ile powinno ale diody swiecily - wciskanie przyciskow, choc jednego, podnosilo napiecie do ~5.1 i dalej nie wzrastalo bez wzgledu na ilosc wcisnietych przyciskow, jak nalezy.

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, moriraaca napisał:

akumulatorki, ktore chyba co do zasady maja mniejsze napiecie

Tak ogniwa wodorkowe mają napięcie znamionowe 1,2V, podczas gdy baterie mają 1,5V. W rzeczywistości akumulatorki mogą osiągnąć większe napięcie ale tu widocznie jest mniej.

5 godzin temu, moriraaca napisał:

ze kazda z moich diod zabiera mniej wiecej 0.81-0.82V, a nie 0.7.

Spadek napiecia na diodach ma rozrzut 0,6-0,8V, ale byle nie było już więcej bo wtedy jest problem. Napięcie na diodach zależy od prądu jaki przez nie płynie, więc możliwe że w twoim układzie tego prądu płynie trochę więcej. O diodach mogę polecić Ci artykuł który napisałem, jest on dość trudny, ale obrazuje jak można podejść wnikliwie do tematu diod 🙂 

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq Super artykul! Czytalbym takich wiecej. Zrobilem do tej pory dwa pierwsze kursy Elektroniki, i choc bardzo mi sie podobaly, to czesto zaluje ze tematy nie sa bardziej gleboko poruszane. Rozumiem, odbiorcy sa bardzo zroznicowani, ale jednak.

Najwazniejsza informacja z artykulu dla mnie (mozliwe ze jest nawet w kursie ale albo troche zawoalowana albo jakos mi umknela) - to ze prawo Ohma nie dziala dla diody - i jak rowniez mniemam ogolnie dla polprzewodnikow. To istotna sprawa - juz wczesniej kilkakrotnie mialem problemy z "dokladna analiza" ukladow (np z komparatorami, multiwibratorem, licznikiem itd), bo probowalem liczyc wszystko m.in. z prawa Ohma i glupoty wychodzily.

Dla upewnienia sie - prawa Kirchhoffa dalej dzialaja dla polprzewodnikow, bedac bardziej "elementarnymi" prawda? Pierwsze prawo musi dzialac tak na intuicje, natezenie to przeplyw ladunkow, a ladunki raczej nie moga sobie ot tak znikac/pojawiac sie. Do drugiego prawa nie mam intuicyjnego wyjasnienia, ale tez zakladam ze jest utrzymane?

Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, moriraaca napisał:

Dla upewnienia sie - prawa Kirchhoffa dalej dzialaja dla polprzewodnikow, bedac bardziej "elementarnymi" prawda?

@moriraaca wszystko dalej działa, tylko półprzewodniki mają inne charakterystyki prądowo-napięciowe. Napięcia i prądy są wzajemnie zależne więc musisz określić jak się zmieniają żeby dojść jaki poziom jest ustalony w twoim układzie.

Jeżeli masz bardziej rozbudowany układ możesz zawsze użyć twierdzenie Thevenina żeby go trochę uprościć. W tym wierdzeniu wybierasz kawałek obwodu, mierzysz napięcie na rozwarciu, prąd zwarcia. Ze stosunku napięcia do prądu robisz rezystor, a napięcie to napięcie nowego zasilania.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam , sprawa jest jasna gdy sie stosuje zrodlo zasilania np. bateryjne , zeby podniesc napiecie lub je obnizyc przy stalym natezeniu pradu a co zrobic w przypadku napiecia dc , ktore oscyluje w granicach 0.85 v i ma 22mA .

To jest jedna sprawa . Natomiast kolejnym problemem jest to , ze moge podniesc napiecie do ok. 5.6v i na tym sie konczy nie moge znalezc takiej przetwornicy ktora podniesie mi to napiecie np. na 10v i 100mA , moze byc wiekszy amperaz to mi na razie by nie przeszkadzalo . Stosujac w tym przypadku jedna badz dwie przetwornice podwyzszajace napiecie a kolejna juz nie trybi to jak to jest z tym podnoszeniem napiecia , moze inaczej czy przetwornica takze podnosi mA czy poprostu juz nie da sie tego zrobic bo sa ograniczenia pradowe , no , ze pradu juz nie da sie wiecej uzyskac niz to co jest u zrodla ??? Prosze nie wnikac jakie to ma miec zastosowanie , chodzi mi bardziej o sensowne roztrzygniecie problemu , moze inaczej czy mozemy podnosic napiecie wraz z amperazem ile sie da czy nie , chodzi mi o przetwornice podwyzszajace napiecie czy tez to jest " temat tabu " ???

Link do komentarza
Share on other sites

Czekaj czekaj... czy ja dobrze rozumiem...

Masz źródło zasilania:

2 godziny temu, kalmir napisał:

ktore oscyluje w granicach 0.85 v i ma 22mA .

I problemem jest, że

2 godziny temu, kalmir napisał:

nie moge znalezc takiej przetwornicy ktora podniesie mi to napiecie np. na 10v i 100mA

Czyli chcesz ze źródła zasilania o wydajności 0.85V * 0 .022A = 0.0187W uzyskać 10V * 0.1A = 1W?

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@kalmir, nie jest to temat tabu, jedynie ograniczenia fizyczne tego świata. Być może dobre byłoby przypomnienie w artykule, że przetwornica nie może wytworzyć mocy z powietrza. Nie może dostarczyć więcej mocy na wyjściu, niż otrzyma mocy na wejściu. A przy prądzie stałym moc to iloczyn natężenia prądu i napięcia. Ba, nie może nawet tyle samo, bo zawsze są jakieś straty.

Link do komentarza
Share on other sites

Podłączyłem schemat z przetwornicą i switchami tak jak na rysunku. Ale gdy nacisnę switch to dioda swieci jaśniej. Napięcie gdy żaden switche nie jest naciśnięty to około 3.3V a po naciśnięciu jakiegokolwiek switcha wzrasta do 5V. Po naciśnięciu kolejnych switchow sytuacja sie nie zmienia, przy naciśnięciu wszyskich napięcie wzrasta do około 5.03V

Link do komentarza
Share on other sites

@Zaksiu wstaw proszę zdjęcie swojego układu i zaznacz miejsce, w którym dokonujesz pomiaru. Sprawdzimy! Wzrost z 5 V do 5,03 V jest całkowicie normalny i pomijalny. Dziwi mnie jedynie te 3,3 V na początku. Trochę podejrzana taka ładna i równa wartość.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.