Skocz do zawartości

Układ zasilania, dziwny przebieg prądu.


dawid75_75

Pomocna odpowiedź

Wstawiam schemat układu wraz z połączeniami. Pominąłem jedynie atmegę na płytce stykowej, z atmegi wchodzą sygnały PWM na piny wtyku IDC, a do wtyku IDC wpięta jest taśma.

Na razie ręcznie żeby łatwo nanosić poprawki w razie czego.

Pominąłem też połączenia między logiką mostka a wtykiem IDC, gdyż zamazałbym rysunek dokumentnie. Połączenia logiki wychodzą na wtyk IDC, a do wtyku IDC wchodzi taśma 10 żyłowa z wtyczką na końcu. Stany niskie/wysokie logiki mostka biorę z szyn GND/3V3, podaje je przez kabelki do wtyczki z taśmą 10cio żyłową.

Jedna sprawa, której zapomniałem z kolei dorysować to tranzystor 2n7002 podłączony bramką przez rezystor 1k do pinu STBY; dren jest podłączony do szyny 5V, a pod tym rezystor 1k i dioda LED; wszystko celem sygnalizacji pracy mostka - wiadomo, kiedy na STBY jest zero i mostek nie pracuje, to tranzystor mam zamknięty i dioda nie świeci; jak na STBY mam stan wysoki to otwiera tranzystor i dioda sobie świeci.

Link do komentarza
Share on other sites

Rysunek miał Cię zmusić do przemyślenia dróg przepływu prądów - wciąż tego nie widzę. Miały być strzałki lub kolorowe linie w zamkniętych pętlach prądu. Jeżeli nie umieszczasz na schemacie pewnych ważnych fragmentów (np. procesora o który właśnie się martwisz) to albo tak bardzo nad tym nie panujesz że nie jesteś w stanie tego narysować, albo wciąż nie czujesz o co chodzi. Jak mam oceniać projekt i odnosić się do rysunku na którym nie ma wszystkich elementów? To nie jest marudzenie. Może (już dla ułatwienia) zrób chociaż tak: pomiń sygnały sterujące (bo zakładam, że puściłeś je kabelkami wprost tam gdzie trzeba) a narysuj jeszcze raz - ale dokładnie - tylko masy i wszystkie zasilania. Uwzględniając złącza po drodze, długości kabli i itp rzeczy. Może to jakoś pokaże rzeczywistą strukturę tej plątaniny.

Nie ma sensu, bym wytykał Ci palcem "tu popraw" lub "ten kabel przełącz tam", bo to Ci nic nie da. Sam musisz dojść do tego co jest źle lub niezgodnie ze sztuką. Robisz to dla siebie, nie dla mnie. Ja nie rysuję sobie strzałek prądu na papierze, bo buduję je w głowie i moje projekty (przynajmniej na tym poziomie problemów) działają. Jak na tym przykładzie zrozumiesz co jest ważne, będziesz popełniał mniej błędów w przyszłości. Do roboty. Proszę o nowy, tym razem kompletny rysunek.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wstawiłem tamten, bo nie miałem nic kolorowego, nie ściemniam.

Teraz już mam. Wstawiam jeszcze raz poprzedni schemat, ale z uzupełnieniem o procesor. Wstawiam, bo chcę żeby były widoczne wszystkie kondensatory.

Poniżej wstawiam schemat bez kondensatorów i wzmacniacza pomiarowego, zaznaczone zasilania i masy. Szyny na kolorowo, strzałki z prądem na kontrastowo do szyn.

Odnośnie długości przewodów - mam przy każdym odcinku wstawić długość w cm?

Od razu mogę powiedzieć, że:

- połączenia między płytkami są wykonane przy użyciu przewodów stykowych żeński-żeński 10cm,
- sygnały na mostek idą po przewodach męski-żeński 20cm,
- silniki są podłączone do pinów żeńskich na płytce z mostkiem H przy pomocy przewodów odchodzących z zacisków z końcówką męską, dł. 20cm,

- Kondensatory 100nF (MKT) są przylutowane bezpośrednio na zaciskach.

- elementy na samych płytkach są połączone srebrzanką, długość połączeń rzadko kiedy przekracza 5cm, średnica srebrzanki to - na oko, bo nie mam opakowania - 0.4 - 0.5mm.

- na mostku zaznaczyłem 3 najważniejsze/przykładowe sygnały; pozostałe cyfrowe sygnały sterujące idą tak samo na wtyk IDC 10pin.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak się zacząłem zastanawiać czy pomogłoby rozdzielenie mas na cyfrową i analogową. Nie wiem czy to coś da bo i tak masy schodzą się na PCM. Jak to z tym jest? Oprócz tego zastanawiam się jeszcze nad tym czy warto jest połączyć rozdzielenie mas wraz z optoizolacją masy cyfrowej.

Jak tu się sprawy mają?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Problem szpilek od silników rozwiązałem. W bardzo prosty sposób - odseparowałem silnik od reszty układu przetwornicą izolowaną DC/DC 5/5V B0505S-1W (200mA wydajności prądowej; docelowo połączę je sobie równolegle żeby udźwignąć dwa silniki, każdy ma ca. 200mA, nie więcej). Do wyjścia przetwornicy podłączę jeszcze stabilizator 3.3V żeby mieć szynę na wejścia logiczne mostka. A sygnały do mostka z procesora podłączę przez transoptory. Na razie sprawdziłem oscyloskopem jak wyglądają szyny zasilania po separacji silnika. Efekt - szyna 3V3 praktycznie nie ruszona, piękny, gładki przebieg napięcia. Na szynie 5V jest jakaś niewielka składowa zmienna widoczna dopiero przy podstawie czasu rzędu 5ms, ale nawet jak nic do niej nie podepnę to jest to widoczne, najwyraźniej tak pracuje przetwornica step-up (Pololu) z 3.3 na 5V.

Efekt - całkowite odseparowanie mostka i silników od czułych elementów cyfrowych jak procesor i czujniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.