Skocz do zawartości

[Worklog] Piecyk do lutowania rozpływowego za <300zł


Pomocna odpowiedź

Chumanista, niepotrzebnie prowadzisz 2 ścieżki z pinu 5-ego arduino, przecież R15 i U8 masz tuż obok siebie.

Ścieżkę GND od P14 do U10 mógłbyś poprowadzić na dolnej warstwie, w ten sposób uniknąłbyś przelotki na tej linii, o której wcześniej mówiłem.

Poza tym po co Ci tak dużo grubości ścieżek, miejsca jeszcze masz więc mógłbyś jako najcieńszą dać taką jak te po lewej od arduino np. IN6.

Kilka ścieżek leży bardzo blisko pól lutowniczych np.: IN6, R15, ja bym je trochę oddalił.

Link do komentarza
Share on other sites

Wojciech, te dwie ścieżki to był drobny problem techniczny, poprowadziłem nową i zapomniałem pozbyć się starej.

Faktycznie jak zamienię te dwie ścieżki warstwami jest sporo ładniej.

Lubię grube ścieżki, a tu akurat wyjątkowo mam na nie miejsce więc dlaczego nie?

Te pomiędzy nóżkami 1205 faktycznie są blisko ale wiem z ostatniej płytki że bez problemu będą pod soldermaską. A że napięcie tam jest 5V to będzie OK.

Poprawiłem te drobiazgi i dodałem grafikę:

Link do komentarza
Share on other sites

Lubię grube ścieżki, a tu akurat wyjątkowo mam na nie miejsce więc dlaczego nie?

Pisząc "dużo grubości ścieżek" miałem na myśli "dużo rodzajów grubości ścieżek".

Poprawiłeś to dokładnie tak, jak sam bym to zrobił 🙂.

Ale zapomniałeś teraz połączyć R15 z U8.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wojciech, mam te parametry od początku ustawione, nie pozwoliłoby mi poprowadzić ścieżki bliżej niż to co miałem zadane (co jest jeszcze sporo powyżej limitów producenta). Między R10 a tą ścieżką są ~22 milsy, PCBWay potrafi zrobić do 8 mil. Na wszelki wypadek poprowadziłem trochę inaczej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zmodyfikowałem jeszcze projekt płytki żeby programowanie ESP nie było koszmarem i dodałem wyjścia na dwa serwa.

W załączniku piki KiCada, będę wdzięczny za wszelkie uwagi 😃

Muszę wysyłać bo mi się miejsce kończy 😉

1.16.zip

Link do komentarza
Share on other sites

Budowa zbliża się wielkimi krokami do końca!

Płytka świeżo po zlutowaniu:

Podpięta do wszystkiego:

Wyjście na oscyloskopie:

Całe miejsce pracy, z P regulującym temperaturę żarówki i wyświetlaniem jej przez internet:

Obciążenie pod testami - żarówka 60W z przyklejonym taśmą izolacyjną termistorem 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, prawie, 2,54mm. Fajne bo kompatybilne ze zwykłymi goldpinami.

Ogólnie jestem prawie ze wszystkiego zadowolony.

Lista problemów:

- Coś buczy. I mnie irytuje.

- Przyciski do ESP są pod modułem.

- Kabel USB od Arduino zasłania goldpiny do enkodera i ekranu. I tak ich nie używam.

- Konektory do serw w złej kolejności. Nic nie do ominięcia, ale.

- Myślenie nie boli, 230V tak. Czekam na lakier izolujący.

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, tak, wszyscy po cichu liczyliśmy, że temat wreszcie umarł a tu proszę - jak Feniks z popiołów... Nie, to oczywiście głupi żart. Rzeczywiście regulacja działa fajnie. Ja osobiście cieszę się, że udało Ci się przeżyć pierwsze eksperymenty/pomiary z zasilaniem sieciowym, wierzę w Twój upór i mam nadzieję na powstanie dobrego i dopracowanego projektu. Szczególnie na oprogramowanie, które będzie można łatwo przenieść lub wręcz wstawić 1:1 w inny piekarnik i tam zadziała. Liczę na predefiniowane profile oraz takie edytowalne samodzielnie (np. dosyłane z kompa w postaci plików tekstowych) lub rzeźbione na lokalnej klawiaturze/LCD (jeśli takowe będą), kilka czujników temperatury (bo jednak każdy piecyk jest inny i ma swoje strefy i/lub offsety czujników względem rzeczywistej temperatury PCB), sterowanie wiatrakiem, grzałką główną (od spodu?) i pomocniczą żarówą IR (od góry?), tryby wygrzewania elementów/pakietów (np. 24h w temp. 70C), jakieś cykle środowiskowe (np. powolne, 10-20 minutowe przejazdy 25C→60C→25C przez całą dobę) oraz przede wszystkim tryby: grzanek, podgrzewania porannej kawy (odpalany z RTC o 7:00), wypieku babeczek itd itp 😉

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, Więc po kolei:

oprogramowanie, które będzie można łatwo przenieść lub wręcz wstawić 1:1 w inny piekarnik i tam zadziała

Zasadniczo powinno, do czegokolwiek co ma wyjścia rezystywne.

predefiniowane profile oraz takie edytowalne samodzielnie (np. dosyłane z kompa w postaci plików tekstowych) lub rzeźbione na lokalnej klawiaturze/LCD (jeśli takowe będą)

Będzie możliwość zapisywania i uruchamiania z pamięci za pomocą enkodera i LCD.

Tworzenie raczej przez aplikacje webową bo męczenie się z tym lokalnie mija się trochę z celem.

kilka czujników temperatury

Mam wejścia na 6. Na pewno chcę zrobić tak jak w drukarkach 3D - pary czujników z wyłączaniem jak odczyt jest za bardzo różny.

sterowanie wiatrakiem

Będzie. Nawet dwoma - jeden w środku, jeden na PCB.

grzałką główną (od spodu?) i pomocniczą żarówą IR (od góry?)

Mam te 4 grzałki w piecyku, myślałem nad dodaniem kilku halogenów 400W bo są za pół darmo a pozwoliłyby mi dogrzać z wybranego kierunku, zobaczę jak będzie działać

tryby

Zasadniczo chwilowo ograniczeniem czasu działania jest tylko pojemność millis() czyli ~50 dni.

odpalany z RTC

Mam ESP na pokładzie, po co mi RTC jak mogę użyć NTP? 😃

Dodatkowe obserwacje:

- 1.6W rozgrzewa rezystor 5W do "ał, parzy", trzeba było zrobić zero crossing detection jakoś inteligentniej.

- Git jest fajny ale nieintuicyjny koszmarnie.

- oscyloskop to WSPANIAŁA rzecz.

- z jakiegoś powodu na NodeMCU RX seriala jest czasami zwarty do VCC. Użyłem software serial zamiast myśleć dlaczego.

Strona interfejsu jest tu: https://github.com/SteelLiras/OvenController/blob/master/WebApp/index.html

Można pobrać i zobaczyć jak działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.