Skocz do zawartości

Test wyświetlacza - zasilasnie


natrov

Pomocna odpowiedź

Witam,

pomoże mi ktoś sprawdzić ten wyświetlacz?

Gdy go zasilę nagrzewają się takie druciki i świecą na żółto lecz nie wiem jak zaświecić dany segment, podaje mu sygnał i nic...

Dodam, że wszystkich przewodów (razem z zasilaniem) jest 24 chyba coś za mało.... 🙂

Dzięki

Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw przeczytaj to:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bwietlacz_fluorescencyjny

i może sam jeszcze coś znajdziesz o tego typu wyświetlaczach (tzw. VFD) a dopiero potem zastanów się jak zrobić układ do jego sterowania by coś sensownego pokazać.

Będziesz potrzebował kilkadziesiąt woltów zasilania (oprócz napięcia żarzenia katod) i kilkadziesiąt tranzystorów. W najprostszym przypadku 18 sztuk.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw przeczytaj to:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bwietlacz_fluorescencyjny

i może sam jeszcze coś znajdziesz o tego typu wyświetlaczach (tzw. VFD) a dopiero potem zastanów się jak zrobić układ do jego sterowania by coś sensownego pokazać.

Będziesz potrzebował kilkadziesiąt woltów zasilania (oprócz napięcia żarzenia katod) i kilkadziesiąt tranzystorów. W najprostszym przypadku 18 sztuk.

Wszystko pięknie, ale duże zasilanie ;/

Dzięki za pomoc, kupię chyba LCD 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Jak uważasz, to ładne wyświetlacze. Dają duży kontrast a wyglądają dzisiaj elegancko i staroświecko.

Wysokie zasilanie możesz zrobić z jakiegokolwiek napięcia (choćby z +5V) a jeśli nie chcesz motać tranzystorów, możesz użyć gotowego drivera, np. MAX6921 lub 6931 podłączanego do procesora przez klika drutów interfejsu SPI.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak właśnie fajowo wyglądają, ale ja chciałem max zasilanie ~30 V do zasilenia 2 silników krokowych, elektromagnesu i wyświetlacza Sterowanie za pomocą tranzystorów przez STM32 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem co ma silnik do VFD. Zasilanie krokowych i tak musisz zrobić z porządnego zasilacza a dla wyświetlacza robisz osobną płytkę z własną, małą przetwornicą 5V→50V (to przykład, nie wiem ile potrzebuje ta konkretnie rurka, ale sprawdzisz to jadąc od niskiego napięcia aż uzyskasz zadowalającą jasność), własnymi rejestrami przesuwającymi i tranzystorami lub gotowym driverem MAXa.

Przede wszystkim: jakie urządzenie chcesz zrobić? Jeśli masz wyświetlać wiele rzeczy, to ubogi, 10-cyfrowy VFD odpada, ale jeśli zegarko-termometr, zamek szyfrowy czy timer do jajek (tylko po co w tym wszystkim silniki??) to nada się.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem co ma silnik do VFD. Zasilanie krokowych i tak musisz zrobić z porządnego zasilacza a dla wyświetlacza robisz osobną płytkę z własną, małą przetwornicą 5V→50V (to przykład, nie wiem ile potrzebuje ta konkretnie rurka, ale sprawdzisz to jadąc od niskiego napięcia aż uzyskasz zadowalającą jasność), własnymi rejestrami przesuwającymi i tranzystorami lub gotowym driverem MAXa.

Przede wszystkim: jakie urządzenie chcesz zrobić? Jeśli masz wyświetlać wiele rzeczy, to ubogi, 10-cyfrowy VFD odpada, ale jeśli zegarko-termometr, zamek szyfrowy czy timer do jajek (tylko po co w tym wszystkim silniki??) to nada się.

Tworzę ploter rysujący po kartce; 1 silnik oś x, 2 silnik oś y, elektromagnes oś z.

Wyświetlać chciałem czynności takie jak np. poziom ukończenia rysowania, błędy czujników np. brak papieru. Błędy czujników chciałem zakodować np. 832 - brak karki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Eee, to nienaturalne dla ludzi. Jeśli masz przekazywać same liczby o oczywistym znaczeniu (czas czy temperatura) to wyświetlacz 7-segmentowy jest OK, ale przy bardziej skomplikowanych komunikatach odpada. Obecnie inne rodzaje wyświetlaczy są tak tanie, że nie ma co brnąć. W końcu robisz to wyświetlanie dla ludzi, więc na każ nikomu odcyfrowywać jakichś kodów błędów. To nie Apollo 11, ma być komunikatywne bez szkolenia w NASA.

Z resztą zaraz okaże się, że w trakcie uruchamiania kodu lub już nawet podczas normalnej pracy będziesz chciał podglądać jakieś współrzędne, liczbę narysowanych wektorów, sumaryczną długość kreski, zużyty czas i całe mnóstwo innych rzeczy. Bez opisów tekstowych na znakowym LCD np. 2x20 lub 4x16 będzie to niemożliwe i kompletnie nieczytelne.

Link do komentarza
Share on other sites

natrov, za ~15zł da się kupić kolorowy graficzny LCD do Arduino o całkiem ładnej rozdzielczości:

http://www.aliexpress.com/item/LCD-module-TFT-2-4-inch-TFT-LCD-screen-for-Arduino-UNO-R3-Board-and-support/32617572754.html

I to dotykowy!

I z SD w komplecie!

Dzięki obejrzę. 🙂

[ Dodano: 29-05-2016, 23:07 ]

Z resztą zaraz okaże się, że w trakcie uruchamiania kodu lub już nawet podczas normalnej pracy będziesz chciał podglądać jakieś współrzędne, liczbę narysowanych wektorów, sumaryczną długość kreski, zużyty czas i całe mnóstwo innych rzeczy. Bez opisów tekstowych na znakowym LCD np. 2x20 lub 4x16 będzie to niemożliwe i kompletnie nieczytelne.

Co do podglądania współrzędnych to jak tego dokonać bez enkodera?

Strasznie to drogie jak na jego rozmiary 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zaraz, ale chyba po to stosujesz silniki krokowe by procesor z założenia wiedział gdzie jest piórko. Przecież to program będzie wyznaczał na podstawie G-codów kolejne położenia głowicy i produkował impulsy do jej przesuwania. Musi wiedzieć gdzie ona jest aktualnie żeby móc wyznaczyć sygnały do przesunięcia w miejsce zadane. Po co enkoder?

A ten wyświetlacz zabiera prawie wszystkie piny UNO i nic nie zostaje na resztę systemu. Sam czegoś poszukaj znając swoje możliwości finansowe i wyobrażenia wyglądu docelowego urządzenia. Pokaż nam kilka pomysłów a my już je odpowiednio skrytykujemy 🙂

Do STM32 podłączysz praktycznie wszystko, ale im większy wyświetlacz tym więcej trzeba się namęczyć z projektowaniem zawartości ekranów i tym więcej czasu procesora kosztuje ich narysowanie.

Przy samodzielnej budowie od zera to ja bym radził zostać przy znakowym LCD (6 kabelków do sterowania i bardzo szybkie odświeżanie zawartości):

http://botland.com.pl/wyswietlacze-alfanumeryczne/1015-wyswietlacz-lcd-4x20-znakow-niebieski.html

ew. jakiejś odmianie szeregowego ale wciąż znakowego LCD (I2C?):

http://botland.com.pl/wyswietlacze-alfanumeryczne/2640-wyswietlacz-lcd-4x20-znakow-niebieski-konwerter-i2c-lcm1602.html

lub w ostateczności jakiś nieduży TFT lub OLED:

http://botland.com.pl/wyswietlacze-lcd-tft/2639-wyswietlacz-graficzny-kolorowy-tft-lcd-144-128x128-spi.html

http://botland.com.pl/wyswietlacze-oled/4439-wyswietlacz-oled-niebieski-graficzny-13-128x64px-spii2c-katowe-zlacza.html

Graficzne są fajne, ale nic na siłę. Tu chyba niepotrzebnie skomplikują projekt programu.

Jeśli kupisz gotowe Discovery z zamontowanym wyświetlaczem, to masz już komplet bez kombinowania plus działająca całkiem pokaźna biblioteka. Najtańsza będzie chyba wersja z dużym 32F429:

https://kamami.pl/stm32-discovery/560556-stm32f429i-disc1-zestaw-uruchomieniowy-z-mikrokontrolerem-stm32f429zi.html

Wybór producenta tej płytki przy okazji pokazuje jak tragicznie za mały i za wolny jest procesor podstawowego Arduino do obsługi wyświetlaczy graficznych. Tutaj już do formatu QVGA dobrali największego F4.

Powyższe linki nie mają reklamować tego konkretnego sklepu. Chodziło mi bardziej o propozycje typów a tu było wszystko czego szukałem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.