Skocz do zawartości

[Line Follower] ATmega16, L298, 8 czujników


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Jak w temacie... Jestem "zmęczony", więc mogły wkraść się jakieś błędy. Czas mnie goni, jutro muszę zabrać się za wytrawienie - nie posiadam drukarki laserowej, jest to dość kłopotliwa sprawa (tylko jedno podejście), więc może jakieś wprawne oko wytknie mi jeśli coś zrobiłem źle... Z góry dzięki!

Płyta główna: (diody przy mostku to w praktyce 1N5819)

Płyta sensorów: (rezystory przy kolektorach to 10K)

//Jeszcze jedna sprawa - dosyć nagle musiałem zmienić mostek na L298, brak czasu na czytanie dokumentacji skłania mnie do zadania pytania: jak dobrać rezystory przy SENS_A i B?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym podłączył zasilanie części analogowej tak:

a w rejestrach ustawiłbym żeby napięcie odniesienia pochodziło z AVcc. Ale oczywiście to co ty zrobiłeś nie jest błędem.

A rezystorki to ja zazwyczaj stosuję 0,5 oma

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No i ja bym może dodał dławik 10uH na avcc, pomoże to odfiltrować zakłócenia. I może piszę to trochę za późno, ale 8 czujników to imo przesada. Najlepszą opcją imo jest jakaś liczba nieparzysta; 5 ew. 7.

ed. I LED'y daj katodami do uC, podpinając anody do +.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Płytka gotowa, siedzi już w robocie (podziękowania i ukłony dla ludzi, którzy mi pomogli tamtego wieczora). Pewnie wrzucę materiały jak będę miał więcej czasu.

@edit:

dwa starsze zdjęcia (z czasów lutowania) - brak rezystorów SENS_A i B od L298 oraz jednego zdaje się od podświetlenia lcd

Dodam że wszystko działa, zrobiłem tylko jeden głupi błąd - przy układaniu na płytce jumperów pomyliłem się przy listewce (16pin) od LCD, dało się to jednak łatwo naprawić poprzez odpowiednie krzyżowanie kabli w taśmie.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze zauważyłem błędy jakie popełniłem w projektowaniu mojego line follower. Otóż TSOP powinien by podłączony przez jakiś kondensator bo inaczej czasami daje nam śmieci na wyjściu u mogą z tego by problemy. Powinieneś również zastosować dławik stabilizujący prąd. Jednak nie bierz sobie mojej wypowiedzi zbyt do serca bo nigdy nie praktykowałem takich rozwiązań po prostu słyszałem że tak powinno być lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

paradox91 ma rację, masz podłączonego tsopa niezgodnie z notą aplikacyjną, jeśli zamierzasz korzystać z +5V jako napięcie odniesienia dla ADC to powinieneś podłączyć AVCC i AREF przez dławik do 5V i kondensator 100nF do masy, spójrz jak to jest w moim Psotku3 zrobione. Czym planujesz zasilać swojego robota? Jeśli to mają być 4 baterie czy akusy AA, to raz, że stabilizator nie będzie spełniał swojej roli (spadek napięcia na nim jest około 1,5V), dwa przy takim napięciu teoretycznie procesor powinien działać normalnie bez stabilizatora (i tak wystąpi od razu spadek napięcia).

Link do komentarza
Share on other sites

Masz zwarcie przy 8 nóżce, pod kondensatorem 100nF jest połączenie - tak mało widoczny błąd, a może doprowadzić do katastrofy.

Podłącz TSOP'a pod INT0, gdyż Timer1 jest już zajęty przez PWM (Sabre miał z tym problem).

Daj rezystor do LED1 😉

Dość dziwnie poprowadziłeś wyjścia megi z L293, jesteś pewien, że teraz jest wszystko dobrze?

No i czujników nie musisz podłączać przez komparator, możesz użyć ADC Atmegi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bateria 4x Alkaiczne Energizer, Powercell itp. Chętnie bym zrezygnował ze stabilizatora gdyż mam problem z umieszczeniem go na płytce (płytka jednostronna, eagle light edition ogranicza wielkość płytki).

Faktycznie było połączenie pod kondensatorem (uff) dzięki wielkie 😋

Na schemacie rozjaśniłem połączenia, jak ktoś prześledzi to zauważy że

PD0 - 1A, PD1 - 2A, PD3 - 3A, PD5 - 4A

Właśnie, zapomniałem o filtrowaniu TSOP'a, jak testowałem z kondensatorem 4.7uF to było dobrze.

Z ADC nigdy nie kombinowałem niestety, a pewnie na C jest trudniej =S

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.