Skocz do zawartości

Jak zrobić zdalne sterowanie modeli przez bluetooth/ WIFI ?


admunt1

Pomocna odpowiedź

Pomóżcie jak zrobić odpowiednik aparatury RC do zdalnego sterowania modeli wykorzystując łączność przez bluetooth/ WIFI.

Podobny projekt o nazwie - Paper Airplane już został zrobiony pod nazwą PowerUp 3.0 z wykorzystaniem nadajnika bluetooth ze Smartphone:

http://techfaster.com/powerup-3-0-smartphone-controlled-paper-airplane/

https://foundry.net/shai/powerup_3_0

Mam opanowane podstawy programowania w C/C++ pod Visual Studnio, więc interfejs mógłby zrobić w środowisku Windows lub w telefonie z systemem WindowsPhone

Potrzebuje pomocy jak zrobić odbiornik, który umieszczę w modelu ?

Link do komentarza
Share on other sites

Potrzebuje pomocy jak zrobić odbiornik, który umieszczę w modelu ?

Potrzebujesz odbiornik BT (np. tani i popularny HC-05) lub Wifi (np ESP8266). Podłączasz je portem szeregowym do dowolnego procka (np arduino nano). Do wyjść procka podłączasz serwa lub jakieś tranzystory czy mostki do sterowania silnikami. Piszesz program i tyle

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Odbiorniki Bluetooth czy WiFi są już gotowe (jak wspomniał kolega "wyżej" dla BT - HC-05 lub BTM222 , dla WiFi chociażby ESP8266). Natomiast do modeli sterowanych osobiście użyłbym chyba komunikacji radiowej (jakiś NRF24L01) ale tutaj potrzebujesz już nadajnika i odbiornika radiowego na odpowiednią częstotliwość np. 2,4 GHz. Podłączasz odpowiedni moduł do procka lub np. Arduino czy Nucleo (transmisja USART lub SPI, zależy od modułu), dołączasz sterowniki silników/mostki H, silniki i piszesz program, który to wszystko ogarnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wasze pomysły są bardzo dobre, zwłaszcza dla urządzeń mobilnych typu pojazd na kołach, gdzie ciężar całej konstrukcji nie jest aż tak ważny.

Natomiast w przypadku - małego modelu latającego np. wykonanego z balsy lub pianki - ciężar już będzie istotny.

Zatem np. Arduino, Raspberry Pi, do tego dojdzie jeszcze bateria - to już na samym początku budowy otrzymamy sporawy ciężar konstrukcji.

Macie pomysł na coś lżejszego ?

Oczywiście aparatura radiowa RC ma ten problem rozwiązany, tylko że jej koszt jest zależny od ilości kanałów natomiast robiąc własne sterowanie przez bluetooth/ WIFI ilość kanałów mamy ile chcemy.

Więc sam nadajnik bluetooth/ WiFi czy to w laptopie, czy telefonie mamy już za darmo, wystarczy zrobić własną aplikację.

W tym miejscu potrzebuje pomocy jak rozwiązać problem komunikacji po stronie odbiornika, coś lekkiego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Moduł ESP-03 jest wielkości paznokcia kciuka i waży jakieś gramy. Baterię lipo i tak musisz mieć, możesz go zasilać z niej. Programować ESP8266 możesz bezpośrednio z Arduino IDE. Ten konkretny moduł daje ci dostęp do 9 nóżek GPIO, więc tyle rzeczy możesz podłączyć (chyba, że na przykład podłączasz wiele czujników przez I²C, wtedy do dwóch nóżek możesz podłączyć ich dużo).

[ Dodano: 03-08-2016, 09:55 ]

Jak to za duże, to ostatnio wyszło ESP8285. Ma to samo co ESP8266, ale wszystko zintegrowane w jednym chipie, wielkości paznokcia małego palca.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz moduł radiowy wykorzystujący kolejkę FIFO do transmisji. Możesz wysłać ramkę danych dowolnej długości, niezależnie od ilości kanałów, które chcesz wykorzystać. Wysyłanie trochę podobne do USARTa nRF24l01. Jakby udało Ci się dorwać sam scalak to domontowanie dodatkowych peryferiów jest już tylko formalnością jeśli masz wzór (chociażby z modułu, który podrzuciłem).

HC-05 też nie jest jakimś dużym scalakiem, możesz zrobić podobnie tj. kupić osobno scalak i peryferia, zaprojektować płytkę z kontrolerem i przetestować prototyp (albo chociaż zainteresować się nad takim sposobem).

To jest tylko mój tok myślenia 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ok. sprawę sprzętową mam już załatwioną z Waszą pomocą : )

Doradźcie proszę w sprawie oprogramowania na Arduino jak zrobić obsługę bluetooth/ WIFI ?

Na kursach na forbocie tego nie ma ale jest jak zrobić na UART tylko co trzeba dopisać ?

https://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/kurs-arduino-3-uart-komunikacja-z-pc-zmienne-id3836

Druga sprawa: Jak komunikacja bezprzewodowa między Arduino a np. telefonem jest -zabezpieczona, przed dostępem innych osób ?

Czy sygnały przesyłane zdalnie np. przez bluetooth są zakodowane i jaki sposób ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chodzi o Bluetooth to połączenie modułu np. HC-05 czy jakiego tam użyjesz, z telefonem będzie musiało być sparowane hasłem (domyślnie dla modułu jest zazwyczaj 1234 ale można zmienić wydając odpowiednie komendy). Jeśli ktoś zna to hasło to podepnie się pod urządzenie, jeśli nie to nie da rady. Parowanie robione jest tylko raz, tzn. przy pierwszym połączeniu podajesz hasło parowania - potem już telefon automatycznie będzie się łączył bez ponownego wpisywania.

Moduły Bluetooth tj. HC-05 albo BTM222 wyposażone są w możliwość transmisji danych poprzez USART, czyli odbiór i wysyłanie danych niezależnie od urządzenia, które wybrałeś możesz realizować za pomocą tych samych procedur wysyłania char'ów, string'ów itp. Bodajże jest biblioteka na arduino wykorzystująca te procedury. Osobiście nie korzystałem z Arduino więc nie wiem jak to jest. Musisz tylko dobrać odpowiednie parametry transmisji.

Na początku spróbowałbym połączyć się modułem Bluetooth z komputerem (jeśli masz taką możliwość) i wypróbował wysyłanie np. znaków z procesora do terminalu na komputerze. Pozwoli Ci to zweryfikować czy funkcje działają jak potrzeba.

Połączenie modułu BT z procesorem standardowe - cross linii Rx i Tx, VCC i GND do modułu, masy procka i modułu połączone (!!!).

Link do komentarza
Share on other sites

Sądzę ze zamiast HC-05 lepiej użyć BTM-222, ma większy zasięg ale jest bardziej wymagający pod względem PCB. Najlepiej wykorzystać jakiś gotowy moduł z tym BTM, wtedy odpada konwersja poziomów logicznych. Osobiście korzystałem z takiego modułu i osiągałem zasięgi ponad 120 m.

tu masz dokumentacje, http://kuszelektronika.pl/wp-content/uploads/2016/07/KE-BTM-222-datasheet_pl-1.pdf moduł jakiś czas temu kupowałem na alledrogo

Link do komentarza
Share on other sites

fredex, zrobiłeś reklamę pewnie swojego sklepu i swoich wycofanych już z produkcji modułów BTM-222. Za taką kwotę można kupić moduły na 433MHz o zasięgu 800 metrów (w otwartej przestrzeni) przesyłające dane po RSie. Tak więc nie reklamuj już proszę swoich superowych BTM-222.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.