KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Bardziej pojemne akumulatory dzięki polu magnetycznemu

Bardziej pojemne akumulatory dzięki polu magnetycznemu

Konstruktorzy z MIT przedstawili nowy sposób na zwiększenie pojemności elektrod akumulatorów litowo-jonowych w stosunku do ich powierzchni. Różnica może być nawet trzykrotna 12 mAh/cm2, w porównaniu z 4 mAh/cm2!

Rozwiązanie to może okazać się przydatne szczególnie w pojazdach elektrycznych.

Metoda wykorzystuje zewnętrzne pole magnetyczne. Zmienia ono układ porów w materiale, z którego zbudowana jest elektroda. Jednym z celów jest osiągnięcie anizotropii, czyli odmiennych właściwości fizycznych materiału w zależności od kierunku.

Ładunek przepływa szybciej, jeśli proces ten odbywa się w tym samym kierunku, w którym ustawione są pory. Oznacza to, że nawet grube elektrody o dużej pojemności mogłyby działać znacznie szybciej niż dotychczas. W tym samym celu wynalazcy zmniejszyli też krętość porów.

Uporządkowanie porów pod wpływem pola magnetycznego.

Uporządkowanie porów pod wpływem pola magnetycznego.

Aby to osiągnąć, użyto materiał o właściwościach magnetycznych rozproszony wewnątrz elektrody. Pozwala on na uporządkowanie porów w sposób anizotropowy, po czym jest usunięty przez odparowanie.

Testy z udziałem dwóch różnych materiałów magnetycznych okazały się sukcesem. Oprócz zwielokrotnionej pojemności, elektrody posiadają profile rozładowania, które są bardziej zgodne z cyklem pracy pojazdów elektrycznych niż te w aktualnie stosowanych akumulatorach litowo-jonowych. Metoda jest skalowalna i pozwoli na produkcję tańszych, a zarazem bardziej pojemnych akumulatorów.

Źródło: [1]

akumulatory, MIT, pole magnetyczne

Trwa ładowanie komentarzy...