Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Nowy sposób sterowania robotem za pomocą mózgu

Wiadomości 16.03.2017 Monika Mordzińska

Badacze z MIT pokazali nowy sposób sterowania robotem, który nie wymaga wydawania poleceń! System monitoruje fale mózgowe pod kątem potencjałów charakterystycznych dla dostrzeżenia popełnionego błędu.

Wystarczy, że człowiek obserwuje czynności wykonywane przez robota i uznaje je za błędne.

Do obsługi robota niezbędny jest czepek EEG, dzięki któremu aktywność mózgu jest odczytywana i rejestrowana. Klasyfikacja fal mózgowych odbywa się w czasie rzeczywistym, w ciągu 10-30 milisekund. Jeśli osoba przyglądająca się pracy urządzenia zauważy błąd, system koryguje jego zachowanie i wykonuje inną czynność.

Sterowanie nie wymaga żadnego treningu ani konkretnego sposobu
myślenia ze strony człowieka, ponieważ to maszyna dostosowuje się do niego.

Do prezentacji systemu użyto robota o nazwie Baxter, posiadającego dwa ramiona oraz przyjazną “twarz” na wyświetlaczu. W przypadku popełnionego błędu przybierała ona zawstydzony wyraz.

Zadanie było stosunkowo łatwe, bo istniały tylko dwa rozwiązania – maszyna umieszczała puszki z farbą lub zwoje drutu w odpowiednich pudełkach. Dalsza praca wynalazców ma umożliwić stosowanie tego rozwiązania także wtedy, gdy wybór będzie znacznie bardziej skomplikowany.

Wykrywanie naturalnych reakcji mózgu to krok w kierunku prostej i niewymagającej wysiłku współpracy ludzkiego ciała z maszynami. Naukowcy chcą także wykorzystać tę metodę m.in. do nadzorowania bezzałogowych pojazdów i urządzeń pracujących w fabrykach.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.