KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy sposób sterowania robotem za pomocą mózgu

Nowy sposób sterowania robotem za pomocą mózgu

Badacze z MIT pokazali nowy sposób sterowania robotem, który nie wymaga wydawania poleceń! System monitoruje fale mózgowe pod kątem potencjałów charakterystycznych dla dostrzeżenia popełnionego błędu.

Wystarczy, że człowiek obserwuje czynności wykonywane przez robota i uznaje je za błędne.

Do obsługi robota niezbędny jest czepek EEG, dzięki któremu aktywność mózgu jest odczytywana i rejestrowana. Klasyfikacja fal mózgowych odbywa się w czasie rzeczywistym, w ciągu 10-30 milisekund. Jeśli osoba przyglądająca się pracy urządzenia zauważy błąd, system koryguje jego zachowanie i wykonuje inną czynność.

Do prezentacji systemu użyto robota o nazwie Baxter, posiadającego dwa ramiona oraz przyjazną “twarz” na wyświetlaczu. W przypadku popełnionego błędu przybierała ona zawstydzony wyraz.

Zadanie było stosunkowo łatwe, bo istniały tylko dwa rozwiązania – maszyna umieszczała puszki z farbą lub zwoje drutu w odpowiednich pudełkach. Dalsza praca wynalazców ma umożliwić stosowanie tego rozwiązania także wtedy, gdy wybór będzie znacznie bardziej skomplikowany.

Wykrywanie naturalnych reakcji mózgu to krok w kierunku prostej i niewymagającej wysiłku współpracy ludzkiego ciała z maszynami. Naukowcy chcą także wykorzystać tę metodę m.in. do nadzorowania bezzałogowych pojazdów i urządzeń pracujących w fabrykach.

Źródło: [1]

manipulator, MIT, sterowanie

Trwa ładowanie komentarzy...