KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak zmienić numer portu SSH w Raspberry Pi?

Jak zmienić numer portu SSH w Raspberry Pi?

Do zdalnego połączenia z Raspberry Pi używa się głównie SSH. Domyślnie używanym portem dla tej metody komunikacji jest numer 22.

Czasami warto jednak zmienić to ustawienie, aby utrudnić dostęp do Raspberry Pi niepowołanym osobom, które chciałby np. złamać nasze hasło. 

Po co zmieniać numer portu SSH?

Zmiana domyślnego hasła dostępu do Raspberry Pi zwiększa bezpieczeństwo naszej malinki. Tak samo jest w przypadku zmiany innych, ogólnie znanych parametrów połączenia. Zmiana portu zabezpieczy nas np. przed masowymi atakami, w których ktoś z automatu próbowałby się łączyć na porcie numer 22 z różnymi adresami IP znajdującymi się w naszej sieci.

Raspberry Pi - jak zmienić port SSH?

Zmiana portu SSH jest łatwa i można ją wykonać zarówno bezpośrednio na Raspberry Pi podpiętym do monitora, jak i poprzez SSH - nasza zdalna sesja nie wygaśnie po zatwierdzeniu zmian.

Zmianę portu zaczynamy od zalogowania się do Raspberry Pi. W naszym przypadku użyty został PuTTy, a połączenie zostało nawiązane na domyślnym porcie (numer 22):

Połączenie SSH z wykorzystaniem domyślnego 22 portu

Połączenie SSH z wykorzystaniem domyślnego 22 portu

Po zalogowaniu się do Raspberry Pi przechodzimy do modyfikacji pliku /etc/ssh/sshd_config. W tym celu otwieramy plik standardowo np. w nano za pomocą polecenia:

Interesuje nas linia zawierająca zakomentowany parametr: Port 22. Wartość tę należy odkomentować (usuwając znak #). Następnie można zmienić numer portu na inny, najlepiej większy od 1000, ale nie większy niż 65535.

Parametr: Port 22

Parametr: Port 22

W opisywanym przykładzie nowy numer portu ustawiono na 12345 (poniższy zrzut ekranu). Po zmianie ustawień plik zapisujemy za pomocą Ctrl + X i zatwierdzamy zmianę klawiszem Y.

Ustawiona wartość portu: 12345

Ustawiona wartość portu: 12345

Oczywiście wybrany numer portu może być zupełnie inny. Warto jedynie unikać popularnych portów, które są domyślnie przypisane do innych usług. Ewentualny konflikt może doprowadzić do różnych problemów, które będą trudne w późniejszej identyfikacji.

Na koniec należy zrestartować usługę SSH poleceniem:

Działanie polecenia w praktyce:

Polecenia wykorzystane do zmiany portu SSH

Polecenia wykorzystane do zmiany portu SSH

Po poprawnym przeładowaniu usługi SSH nie zobaczymy żadnego komunikatu, a nasze dotychczasowe połączenie nie zostanie zamknięte. Od tej pory, każde kolejne połączenie będzie musiało być jednak nawiązywane na nowym numerze portu:

Łączenie z Raspberry Pi na nowym porcie numer 12345

Łączenie z Raspberry Pi na nowym porcie numer 12345

W przeciwnym wypadku podczas próby łączenia się z użyciem starego numeru portu otrzymamy błąd sieci zbliżony do poniższego:

Błąd sieci podczas próby połączenia z użyciem starego numeru portu

Błąd sieci podczas próby połączenia z użyciem starego numeru portu


Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 35

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Zmiana numeru portu SSH to jeden z wielu małych kroków, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo Raspberry Pi. Z drugiej strony zwyczajnie warto wiedzieć, że nie jest to sztywne ustawienie i można je w każdej chwili bardzo łatwo zmienić.

Jeśli z jakiegoś powodu nadal nie lubicie edytować plików przez nano, to pamiętajcie, że wszystkie pliki można też bardzo łatwo edytować za pomocą odpowiednio skonfigurowanego WinSCP:

Jak zdalnie i wygodnie edytować skrypty na Raspberry Pi?
Jak zdalnie i wygodnie edytować skrypty na Raspberry Pi?

Podczas kursu Raspberry Pi wiele razy musieliśmy edytować różne skrypty i programy. W tym celu wykorzystywaliśmy edytor nano lub po... Czytaj dalej »

Autorzy:
Piotr Adamczyk
Damian Szymański

port, raspberrypi, rpitips, ssh

Trwa ładowanie komentarzy...