KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów

OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów

Sprzęt do zastosowań około-medycznych może kosztować krocie i mało kogo stać na taki zakup w celach hobbystycznych. Nic więc dziwnego, że pasjonaci szukają sposobu na cięcie kosztów i tworzą własne, tańsze rozwiązania

OpenLH to manipulator, który precyzyjnie steruje pipetą, automatyzując badania biologiczne.

Eksperymenty, które wymagają powtarzalnych i precyzyjnych ruchów z użyciem np. dużej liczby próbek, potrafią być bardzo uciążliwe, a dodatkowo wprowadzają do równania tzw. błąd ludzki, którego nie da się całkowicie wyeliminować przy pracach manualnych.

Duże laboratoria mogą sobie pozwolić na zakup robota, który może przeprowadzać eksperymenty w nieskończonej pętli. Co jednak jeśli nie stać nas na wydanie kilkuset tysięcy, ale mamy zapał, wiedzę programistyczną i dostęp do Internetu? Możemy samodzielnie zbudować takiego robota!

OpenLH to kompleksowy system do automatyzacji eksperymentów

OpenLH to kompleksowy system do automatyzacji eksperymentów

Ramię robota to projekt uArm, który swego czasu był popularny na Kickstarterze. Ramię wzbogacono o specjalną, przerobioną strzykawkę, której tłok jest poruszany silnikiem krokowym. Dzięki temu można precyzyjnie generować podciśnienie i bardzo dokładnie sterować pipetą. 

Sterowanie pipetą odbywa się automatycznie, z wykorzystaniem przerobionej strzykawki

Sterowanie pipetą odbywa się automatycznie, z wykorzystaniem przerobionej strzykawki

Zakres ruchu ramienia jest niewielki, ale wystarczający. Ramię potrafi samo zamocować końcówkę roboczą w postaci pipety, zaaplikować precyzyjnie (z dokładnością do 0,15 μL) np. płyn z kolonią bakterii w gęstej zawiesinie na szalce Petriego, a następnie odłączyć zużytą pipetę i powtórzyć proces.

Wynik eksperymentu, zwanego

Wynik eksperymentu, zwanego "bioprint"

Interfejs robota umożliwia np. stworzenie wzoru do "bioprintu" przy pomocy oprogramowania graficznego. Manipulator można programować w Pythonie, również z użyciem środowiska Blocky.

Ramię jest uniwersalne, więc istnieje możliwość stosunkowo łatwego przerobienia go na urządzenie CNC do druku 3D, czy nawet wycinania laserami małej mocy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by użyć go do innych "robotycznych" aplikacji przydatnych w warsztatach i pracowniach.

OpenLH kosztuje obecnie około 3750 zł ($1000). Największym kosztem jest ramię uArm Swift Pro. To, co najciekawsze w projekcie, to otwarta dokumentacja i instrukcje umożliwiające każdemu budowę własnego stanowiska. Cały proces został dokładnie opisany na Instructables. 

Fabryka samochodów sterowana przez Arduino
Fabryka samochodów sterowana przez Arduino

Jaki był Wasz najbardziej zaawansowany projekt z Arduino? Pewien konstruktor postanowił, że zbuduje model linii produkującej samochody!... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, cnc, manipulator, projekt, robotyka

Trwa ładowanie komentarzy...