Opisywany projekt to drugie podejście Thomasa Jensmana do budowy oryginalnego zegara, którego wyświetlacz składa się z podświetlanych piłeczek pingpongowych. Nowa wersja została dopracowana pod względem ogólnej estetyki, a przy okazji uproszczono montaż całego urządzenia.
Sercem układu jest małe Arduino Nano kontrolujące pasek trójkolorowych diod typu WS2812B, dzięki czemu do sterowania wszystkimi LEDami wystarcza jeden pin Arduino. Nad odliczaniem czasu czuwa zegar czasu rzeczywistego RTC bazujący na układzie DS3231.
Taśma RGB zamocowana w podstawie
Wcześniej przygotowane piłeczki
Wyświetlacz wykonany jest ze 128 diod i piłeczek pingpongowych. Gdy układ pracuje w roli zegara, to każda cyfra ma wysokość pięciu pikseli oraz szerokość do trzech pikseli. Całość została rozmieszczona w taki sposób, aby piłeczki mogły być podświetlane gotową taśmą LED. Dzięki temu zaoszczędzono dużo czasu, który byłby potrzebny na ręczne lutowanie wszystkich diod.
Zaprojektowany układ diod i piłeczek
Efekt działania najnowszej wersji zegara
Cały układ wbrew pozorom jest właściwie bardzo prosty - to tylko Arduino z paskiem diod RGB i moduł zegara RTC. Najważniejszy jest tutaj oryginalny sposób prezentacji godziny. Działanie zegara w praktyce jest widoczne na kilku poniższych filmach.
Ogólne demo działania wyświetlacza:
Wyświetlacz w roli zegara:
Wyświetlacz w roli stopera:
Jak widać, projekt ten może mieć wiele zastosowań. Jeśli chcielibyście zbudować swoją wersję takiego wyświetlacza to instrukcję budowy znajdziecie w artykule opublikowanym przez autora projektu - jest tam wiele wskazówek na temat budowy urządzenia oraz kod programu. Macie pomysł na jeszcze inne wykorzystanie takiego oryginalnego wyświetlacza?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...