KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

Oryginalny zegar DIY z piłeczek do ping ponga i diod RGB

W życiu prawie każdego elektronika przychodzi chwila, w której chce on zapanować nad czasem i decyduje się na zbudowanie własnego zegara.

Oto jeden z bardziej efektownych DIY tego typu. Głównie za sprawą oryginalnej budowy pikseli wyświetlacza, którego bazą są małe piłeczki.

Opisywany projekt to drugie podejście Thomasa Jensmana do budowy oryginalnego zegara, którego wyświetlacz składa się z podświetlanych piłeczek pingpongowych. Nowa wersja została dopracowana pod względem ogólnej estetyki, a przy okazji uproszczono montaż całego urządzenia.

Sercem układu jest małe Arduino Nano kontrolujące pasek trójkolorowych diod typu WS2812B, dzięki czemu do sterowania wszystkimi LEDami wystarcza jeden pin Arduino. Nad odliczaniem czasu czuwa zegar czasu rzeczywistego RTC bazujący na układzie DS3231.

Wyświetlacz wykonany jest ze 128 diod i piłeczek pingpongowych. Gdy układ pracuje w roli zegara, to każda cyfra ma wysokość pięciu pikseli oraz szerokość do trzech pikseli. Całość została rozmieszczona w taki sposób, aby piłeczki mogły być podświetlane gotową taśmą LED. Dzięki temu zaoszczędzono dużo czasu, który byłby potrzebny na ręczne lutowanie wszystkich diod.

Cały układ wbrew pozorom jest właściwie bardzo prosty - to tylko Arduino z paskiem diod RGB i moduł zegara RTC. Najważniejszy jest tutaj oryginalny sposób prezentacji godziny. Działanie zegara w praktyce jest widoczne na kilku poniższych filmach.

Ogólne demo działania wyświetlacza:

Wyświetlacz w roli zegara:

Wyświetlacz w roli stopera:

Jak widać, projekt ten może mieć wiele zastosowań. Jeśli chcielibyście zbudować swoją wersję takiego wyświetlacza to instrukcję budowy znajdziecie w artykule opublikowanym przez autora projektu - jest tam wiele wskazówek na temat budowy urządzenia oraz kod programu. Macie pomysł na jeszcze inne wykorzystanie takiego oryginalnego wyświetlacza?

Co można zrobić z Arduino? Lista inspirujących projektów #2
Co można zrobić z Arduino? Lista inspirujących projektów #2

Kontynuujemy popularną serię wpisów na temat inspirujących projektów, które można zbudować dzięki użyciu popularnego Arduino.  Tym... Czytaj dalej »

Źródło: [1], autor wpisu: Konrad Jeznach, redakcja: Damian Szymański

arduino, projekty, WS2812, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...