Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Programowanie Arduino prosto z Visual Studio Code!

Programowanie 10.07.2017 Piotr Adamczyk

Każdy miłośnik Arduino z czasem dostrzeże, że środowisko Arduino IDE nie jest wyposażone w narzędzia, które wspomagają pisanie kodu.

Twórcy popularnego Visual Studio Code postanowili przygotować rozszerzenie Arduino do swojego popularnego środowiska!

Zwykle wgranie przykładowego programu do Arduino stosując dedykowane środowisko można wykonać w kilku ruchach. Otwieramy przykład, wybieramy urządzenie i wgrywamy. Proste! Co jednak gdy program piszemy od zera i jest on o wiele większy niż przykładowy Hello world? Z pewnością każdy kto pisał coś większego, czy też zaczął tworzyć własną bibliotekę ostatecznie sięgnął po zewnętrzny edytor kodu.

Niestety środowisko Arduino IDE jest niedopracowane jeżeli chodzi o formatowanie kodu. Nie ma też bardzo użytecznej podpowiedzi składni, która występuje we wszystkich popularnych środowiskach. Sytuacja ma się jednak zmienić wraz z wprowadzeniem rozszerzenia do najpopularniejszego środowiska programistycznego Visual Studio.

Visual Studio Code z rozszerzeniem Arduino.

Rozszerzenie sprawia, że Visual ma nie tylko zastąpić funkcjonalnie Arduino IDE, ale może też wnieść o wiele więcej funkcji, w tym:

  • poprawne kolorowanie składni,
  • podpowiedź składni,
  • autoformatowe kodu,
  • debugowanie kodu w środowisku docelowym (na płytce Arduino).

Rozszerzenie można pobrać na stronie projektu. Oprogramowania działa na zasadach licencji MIT open source – więc każdy może przyczynić się do rozwijania tego niesamowitego projektu. Szczegóły dotyczące rozwijania rozszerzenia dostępne są w repozytorium na GitHubie.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Mellon

8:54, 11.07.2017

#1

Możliwość programowania i debugowania w typowym środowisku Visual Studio również wersji bezpłatnej (Community) jest już dłuższy czas. Wymaga to zainstalowania odpowiedniego dodatku. Sam testowałem i działa. Artykuł ten jednak dotyczy prostszego produktu (edytora).

Treker
Administrator

11:35, 11.07.2017

#2

Mellon, racja, wczoraj było od razu poprawione na blogu - teraz poprawiłem w zajawce na forum. Chodzi oczywiście o edytor Visual Studio Code: https://code.visualstudio.com/

Bart91

8:12, 28.07.2017

#3

Czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć jak dodać swoje własne biblioteki oraz jak je zaincludowac by VSC nie pluło błędami? Niestety nigdzie nie znalazłem jak odpalić choćby najprostszy program z tym pluginem.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.