KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Programowanie Arduino prosto z Visual Studio Code!

Programowanie Arduino prosto z Visual Studio Code!

Każdy miłośnik Arduino z czasem dostrzeże, że środowisko Arduino IDE nie jest wyposażone w narzędzia, które wspomagają pisanie kodu.

Twórcy popularnego Visual Studio Code postanowili przygotować rozszerzenie Arduino do swojego popularnego środowiska!

Zwykle wgranie przykładowego programu do Arduino stosując dedykowane środowisko można wykonać w kilku ruchach. Otwieramy przykład, wybieramy urządzenie i wgrywamy. Proste! Co jednak gdy program piszemy od zera i jest on o wiele większy niż przykładowy Hello world? Z pewnością każdy kto pisał coś większego, czy też zaczął tworzyć własną bibliotekę ostatecznie sięgnął po zewnętrzny edytor kodu.

Niestety środowisko Arduino IDE jest niedopracowane jeżeli chodzi o formatowanie kodu. Nie ma też bardzo użytecznej podpowiedzi składni, która występuje we wszystkich popularnych środowiskach. Sytuacja ma się jednak zmienić wraz z wprowadzeniem rozszerzenia do Visual Studio Code.

Visual Studio Code z rozszerzeniem Arduino.

Visual Studio Code z rozszerzeniem Arduino.

Rozszerzenie sprawia, że Visual ma nie tylko zastąpić funkcjonalnie Arduino IDE, ale może też wnieść o wiele więcej funkcji, w tym:

  • poprawne kolorowanie składni,
  • podpowiedź składni,
  • autoformatowe kodu,
  • debugowanie kodu w środowisku docelowym (na płytce Arduino).

Rozszerzenie można pobrać na stronie projektu. Oprogramowania działa na zasadach licencji MIT open source - więc każdy może przyczynić się do rozwijania tego niesamowitego projektu. Szczegóły dotyczące rozwijania rozszerzenia dostępne są w repozytorium na GitHubie.

Źródło: [1]

arduino, open source, visual studio

Trwa ładowanie komentarzy...