KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oryginalna wizytówka PCB z miniaturowym tagiem NFC

Oryginalna wizytówka PCB z miniaturowym tagiem NFC

Oto interesująca alternatywa dla powszechnych, papierowych wizytówek, która może przydać się w warsztacie elektronika. Oryginalna wizytówka z pewnością sprawi, że zostaniesz zapamiętany!

Dodatkowo płytka została wyposażona w mały tag NFC, który może pełnić funkcję odnośnika do konkretnej strony internetowej.

Autor ukrywający się pod pseudonimem salvagedcircuitry zaprezentował swój pomysł na oryginalną wizytówkę, która jest w rzeczywistości płytką PCB z tagiem NFC. Na jej awersie znajdują się wszelkie dane kontaktowe wraz z kodem QR zawierającym odnośnik do strony internetowej. Na rewersie zaś zostały umieszczone m.in. powszechnie używane typy obudów dla elementów THT i SMD oraz informacje o najczęściej stosowanych wymiarach pinów.

Wizytówkę PCB autor zaprojektował w popularnym programie KiCAD. Oprócz naniesienia danych kontaktowych na awersie oraz footprintów na rewersie twórca umieścił na niej mały chip NFC (NT3H2111W0FTTJ), który jest zasilany za pomocą tzw. energy harvestingu, czyli – inaczej mówiąc – pobiera energię ze swojego otoczenia (np. przyłożonego telefonu w celu odczytania zawartości chipu).

Warto dodać, że układ jest na tyle energooszczędny, że autor pokusił się o dodanie diody świecącej, która emituje światło, gdy energia w pobliżu wizytówki NFC jest wystarczająca, aby zasilić zarówno układ, jak i diodę. Konstruktor przygotował też krótki film prezentujący wygląd i działanie tagu NFC:

Interesują Cię oryginalne wizytówki? Jesteś pasjonatem elektroniki? Jeżeli odpowiedzi na te dwa pytania są twierdzące, to w takim razie z pewnością powinien zainteresować Cię projekt wizytówki NFC. W tym wpisie pokazaliśmy projekty, które można wykonać w prosty i szybki sposób. Taka wizytówka NFC jest nie tylko praktyczna, ale też efektowna.

Osoby zainteresowane taką wizytówką mogą się dowiedzieć o niej więcej z instrukcji przygotowanej przez autora. Oprócz samej instrukcji znajdują się tam też pliki, które umożliwiają szybką modyfikację danych kontaktowych w celu stworzenia swojej własnej PCB. Wizytówka NFC to prosty projekt, który z pewnością będzie ciekawy dla każdego. Mieliście kiedyś kontakt z wizytówką w podobnej formie?

Połączenia elektrostatyczne, czyli elektrycznie sterowany klej
Połączenia elektrostatyczne, czyli elektrycznie sterowany klej

Elektrostatyka jest fascynującym zjawiskiem, ale rzadko spotykanym w świecie majsterkowiczów. Jeden z holenderskich elektroników postanowił... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

diy, inspiracja, PCB, projekt, projektowanie

Trwa ładowanie komentarzy...