KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

RTC - co warto wiedzieć?

RTC (ang. Real-Time Clock) to układ elektroniczny, najczęściej z opcją podłączenia własnego źródła zasilania bateryjnego, którego zadaniem jest odliczanie i podtrzymywanie czasu, niezależnie od stanu urządzenia, w którym go zastosowano. Dzięki temu całe urządzenie nie traci aktualnej daty i godziny, gdy zostanie wyłączone.

Innymi słowy, RTC można wykorzystać w roli zwykłego zegara. Ustawiając czas w naszym urządzeniu, które jest wyposażone w moduł RTC można swobodnie odłączać zasilanie od całego urządzenia. Po ponownym włączeniu urządzenia, mikrokontroler będzie mógł pobrać z zegara RTC aktualną datę i godzinę, które jest konieczna do poprawnego działania całego urządzenia.

RTC stosuje się obecnie w wielu urządzeniach – cyfrowych zegarkach, budzikach, a także komputerach osobistych i mniejszych systemach wbudowanych, jak np. palmtopy lub telefony komórkowe. Moduły RTC są też używane w hobbystycznych projektach, które wymagają precyzyjnego odliczania czasu

Do zalet tego typu urządzeń należy zaliczyć niski pobór prądu (niektóre są w stanie pracować nawet dziesiątki lat na jednej baterii), odciążanie procesora ze zbędnych operacji, układy RTC są też bardziej dokładne od większości alternatywnych rozwiązań. Generatory RTC mogą występować jako osobne moduły elektroniczne lub jako elementy peryferyjne na wyposażeniu mikrokontrolerów. W tym drugim przypadku, specjalną baterię podtrzymującą stan zegara RTC podłącza się bezpośrednio do specjalnych wyprowadzeń mikrokontrolera.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 6

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!