Skocz do zawartości

Kurs Arduino II - #8 - cyfrowy czujnik wilgotności (DHT11)


Pomocna odpowiedź

Wykonywałem zadanie zgodnie z poleceniami natrafiłem na taką sytuację.

Odczyt temperatury jest zgodny z otoczeniem. Na test palca też reaguje (tak jak wspomnianio w artykule dość wolno ale jest ok).

Odczyt wilgotności z kolei dał mi zagwostkę. U siebie w pokoju mam ok 44%, DHT-11 podawał mi 20%.

Poszukałem w necie czy jest to może znany problem na trafiłem na forum

http://forum.arduino.cc/index.php?topic=96470.0

Generalnie część osób napisała, że ma podobny problem. W dodatku pisali, że czujniki DHT-22 też potrafią takie kwiatki uczynić.

Jeden z użytkowników zasugerował by przy odczycie wiglotności zastosować poniższy kod

int humid = 10 * sqrt(dht.getHumidity());

.... i u mnie działa.

Czy ktoś miał podobnego doświadczenia lub może się bardziej wypowiedzieć w tym temacie?

Chciałem do swoich zastosowań kupić DHT-22 ale teraz mam wątpliwości 😃

Link do komentarza
Share on other sites

szady, dzięki za podzielnie się tym rozwiązaniem - ciekawa sprawa. Sprawdzę na kilku sztukach jak to wygląda u mnie (muszę tylko kupić gdzieś taki pokojowy wilgotnościomierz) 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Mam pytanie czy ukażą się ostatnie dwie części kursu, bo około rok już ich nie ma?

A drugie pytanie czy będzie kontynuacja kursu Arduino np. z ogniwami fotowoltaicznymi, przekaźnikami, innymi czujnikami, jak z nich korzystać przy pomocy Arduino? 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Philip, tak ukażą się 🙂

A drugie pytanie czy będzie kontynuacja kursu Arduino np. z ogniwami fotowoltaicznymi, przekaźnikami, innymi czujnikami, jak z nich korzystać przy pomocy Arduino?

Na ten moment nie planuję kontynuacji kursu, która poruszy takie zagadnienia. Przekaźniki były opisane np. w kursie podstaw elektroniki - nie ma tam "żadnej większej filozofii". Wystarczy podłączyć je do Arduino i można nimi sterować tak jak LEDami 😉 Więcej o przekaźnikach » Kurs elektroniki – #9 – przekaźniki, tranzystory. Aktualnie kontynuacją tego kursu Arduino jest kurs budowy robotów » Kurs budowy robotów – #1 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zrobiłem małe rozeznanie.

Generalnie dokupiłem parę czujników celem porównania więc lista testowanych komponentów wygląda następująco

DHT-11 x 4

DHT-22

SHT15

SHT31

Domowy higrometr

Jakiś czas temu zamówiłem do domu te higrometry do innych celów więc niejako ufam ich odczytom jako pewien (poglądowy) punkt odniesienia do testowanych komponentów. Niżej na zdjęciach odczyty z powyższych czujników. Zdjęcia kolejno przedstawiają odczyty z różnych DHT.

Na zdjęciach

1: DHT 11/22

2: SHT15

3: SHT31

Chyba prześladują mnie jakieś chochliki, gdyż jak zmieniłem miejsce do majsterkowania do znaczące problemy z czujnikami DHT ... ustały. Teraz mieszczą się w granicach błedu pomiarowego z noty katalogowej.

Czemu stało się tak jak poprzednio nie wiem. Nawet DHT-22 jak przyszedł potrafił mieć powyżej 5% błędu pomiaru (w mojej ocenie przynajmniej). Tak samo jak z czujnikami DHT-11 po zmianie miejsca błąd pomiaru uległ zmianie.

Trudno mi ocenić czemu taka a nie inna sytuacja nastąpiła. W samych połączeniach raczej nic nie zmieniałem.

Co do samych DHT-11 widać na przykładzie tych czterech sztuk, że odczyt między modelami potrafi się różnić.

Wnioski

Dla każdego coś innego. Jeśli ktoś chce bardzo tanim kosztem zrobić stację pogodową, gdzie celem jest bardziej pokazanie, że coś działa DHT-11 w mojej ocenie da radę.

W przypadku gdy zależy nam na dokładności nawet DHT-22 uważam za słabą opcje. Z pozostałych dość fajny jest SHT31 (wiadomo cena jest minusem) ale za to może się komunikować po I2C, nie jak SHT15 który zjada nam 2 piny.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jasne 🙂

Napisałeś tak: #include "dht.h"

Powinno być #include

Biblioteki umieszcza się w <...>

Ten błąd jak widać, też pisze w opisie. Jak to zmienisz, wszystko powinno być OK.

Link do komentarza
Share on other sites

Biblioteki umieszcza się w <...>

To zależy gdzie te biblioteki są.

Jeśli dołączany za pomocą include plik jest w systemowym folderze Arduino IDE fo wtedy używamy np. #include lecz jeśli np. plik (biblioteka) jest w innej lokalizacji to możemy użyć np. #include "/home/user/Pulpit/plik.h". Pomiędzy znakami " " możesz podać ścieżkę dostępu do dołączanego za pomocą include pliku.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

kursant, jeśli zainstalowałeś kilka bibliotek od tego samego to mogą się "gryźć". Usuń wszystkie i wgraj tylko tę, które jest używana w kursie. Daj znać jakie wtedy będą wyniki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

witam ponownie mam mały kłopot po podpięciu zegara czasu rzeczywistego i modułu LCD nie wyświetla godziny tylko temperaturę i wilg. nie wiem czy jest jakiś problem z podłączeniem czy problem z programem wszystko działa na arduino nano jeśli ktoś wie jak to rozwiązać z góry dzięki za odpowiedz

Nowy Dokument programu Microsoft Office Word (2).docx

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.