Skocz do zawartości

Kurs budowy robotów - #10 - podsumowanie, kontynuacja


Pomocna odpowiedź

@rozrabiaka dziękuję za sugestię 🙂 To na pewno ciekawy temat, ale dość zawiły jak na kursy dla początkujących. Nie wykluczam, że takie materiały się kiedyś pojawią, ale teraz nie mam ich w najbliższych planach.

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, Treker napisał:

@rozrabiaka dziękuję za sugestię 🙂 To na pewno ciekawy temat, ale dość zawiły jak na kursy dla początkujących. Nie wykluczam, że takie materiały się kiedyś pojawią, ale teraz nie mam ich w najbliższych planach.

Twoje kursy świetnie się czyta. Myślę, że jako kurs dla średnio zaawansowanych powyższy temat każdy by zrozumiał.

Podsunalem ten pomysł, bo sam chce zbudować takiego robota, części są. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@kingdeimons niestety ostatecznie temat nie był podjęty, bo zainteresowanie było stosunkowo małe. Pracujemy teraz nad odświeżeniem kursów, gdy dojdziemy do serii o robocie to albo usuniemy te informacje, albo dopiszemy dodatkowe artykuły 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, chciałem na tym robocie zrobić funkcje:

Pilot:
1. Strzałki sterowanie
2. Buzzer na przycisku od wyciszania tv
3. Numery od 1-0 funkcje: np 1 to lineFollower 2... itd i zastosowałem funkcje. Tylko żeby śledził linie to muszę zrobić pętle co uniemożliwia mi zatrzymanie danej funkcji. Chciałem zrobić przerwanie ale też mi nie działa z uwagi na pętle. 

CZY DA SIĘ TO ZROBIĆ NIE UŻYWAJĄ PĘTLI?

CZY może zamiast switch case if, else if, else?

Może jakaś podpowiedź pleas, więcej nie będę męczył
mateusz.landuch@gmail.com

Edytowano przez Mattti87
Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Aktualnie pracujemy nad serią dodatków, które pozwolą urozmaicić roboty. W chwili obecnej mamy na oku kilkanaście tematów. Między innymi są to moduły do komunikacji bezprzewodowej Bluetooth oraz WiFi - za ich pomocą możliwa będzie wymiana informacji z telefonem.

Cześć! 🙂
Zestaw kupiłem 4 lata temu, ale dopiero ostatnio się zebrałem i poskładałem. 😅

Czy to sterowanie BT/Wi-Fi będzie omówione w kursie, czy jednak muszę sobie poszukać gdzieś indziej teorii i zaimplementować? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Danyeru napisał:

Zestaw kupiłem 4 lata temu, ale dopiero ostatnio się zebrałem i poskładałem. 😅

Mam nadzieję, że wszystko będzie nadal działało 🚀

Ostatecznie (z wielu różnych względów) temat ten nie był dalej kontynuowany, ale sterowanie takie jest możliwe. Jestem nawet przekonany (tak na 95%), że gdzieś na forum ktoś pokazał przerobioną wersję robota, w której było sterowanie BT. Temat ten nie jest bardzo trudny, jak przejdziesz przez cały kurs to pewnie dasz radę zrealizować to samodzielnie. Takie sterowanie przez Bluetooth w praktyce nie różni się wiele od komunikacji przez UART (też wysyła się tekstowe komunikaty).

Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Treker napisał:

Mam nadzieję, że wszystko będzie nadal działało 🚀

Zacząłem trochę od końca, bo kupiłem pełne kursy elektroniki, arduino i tego robota. Chciałem przejść po kolei, ale życie życiem i tak leżało, a że dzieciaki rosną, nalegają i są ciekawskie, to zacząłem od robota i po lekcjach z teorią i pierwszym programem testowym przeszedłem od razu od konfiguracji z wąsami do wykrywania przeszkód. 😉

Także, w tej konfiguracji wszystko działa, przy pierwszym podłączeniu nie zagadało, ale to się okazało, że fizycznie kabelek plusowy w koszyku nie do końca stykał - poprawiłem i gada. 😄

 

5 godzin temu, Treker napisał:

Jestem nawet przekonany (tak na 95%), że gdzieś na forum ktoś pokazał przerobioną wersję robota, w której było sterowanie BT

Też mi się zdawało, że gdzieś się to przewinęło - po kilka razy przejrzałem DIY robotów i inne skończone, aż w końcu trafiłem w projektach w budowie. 😄


Także mam jakiś punkt zaczepienia do tego.
A że mnie dzieciaki niejako zmobilizowały, to ponadrabiam zaległe kursy, bo pojazd musi świecić. 😄

 

Dwa zapytanka przy okazji:
- Pobieżnie przeglądając info o modułach BT, widzę, że są 3,3 V i 5 V (z czego przy tych 5 V jest info o zasilaniu takowym, natomiast poziomy logiczne 3,3 V). Z tego co mi wpadło do głowy przy robocie, zasilanie jest 9 V na silniki i 5V na elektronikę. 
Czy w związku z tym, taki moduł jak np. w podlinkowanym temacie, mogę podpiąć po prostu plug'n'play, czy trzeba jeszcze coś z napięciami zadziałać?

- Docelowo chcę zamienić baterie AA na jakieś akumulatorki. Myślę o ogniwach 18650 3.7 V 4 sztuki połączone szeregowo-równolegle, co da mi 7,4 V i większą pojemność. Doczytałem, że maksymalne napięcie w tym zestawieniu co mam, to 11 V, zatem 3 sztuki raczej byłby ryzykowne (11,1 V).
Dobrze myślę/kombinuję? 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.