Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #6 - instalacja/komunikacja przez sieć


Komentator

Pomocna odpowiedź

@hardcorzanin jest też możliwość że występuje tu błąd potwierdzony przez fundację o zakłócaniu WiFi i GPU. Choć dziwne że nie możesz znaleźć adresu po kablu.

Czyli podłączasz do routera, wpisujesz w cmd: ipconfig, sprawdzasz Default gateway i mając początek np. 192.168.0. x szukasz jakimś skanerem adresów w puli? I nic?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Wszystkim,

 

Zmieniłbym opis w kursie, że malinka powinna mieć adres MAC zaczynający się od b8-27-eb. (jest to mylące)

W moim przypadku jest to  np. DC-A6-32-01-9D-7A, poza tym w advanced IP Scanner nie wyświetlało mi nazwy urządzenia i naprawdę było ciężko zlokalizować malinę.

Dodatkowo musiałem poczynić działania u mojego dostawcy, aby mój router domowy miał możliwość zarządzania DHCP i dzięki temu w końcu byłem w stanie zalkalizować urządzenie bo tam miałem wyraźną nazwę klienta zamiast tylko IP jak w advanced IP scanner.

 

Pozdrawiam✌️

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Kicowa witam na forum!

Masz rację, poprawimy to podczas planowanej aktualizacji kursu, fragment na temat MAC adresu był ważny przed premierą RPi4, teraz jest on już nieaktualny.

16 minut temu, Kicowa napisał:

Dodatkowo musiałem poczynić działania u mojego dostawcy, aby mój router domowy miał możliwość zarządzania DHCP i dzięki temu w końcu byłem w stanie zalkalizować urządzenie bo tam miałem wyraźną nazwę klienta zamiast tylko IP jak w advanced IP scanner.

Możesz podać z ciekawości nazwę Twojego dostawy internetu (jeśli to jakaś większa firma)? Może taka informacja będzie dla kogoś pomocna w przyszłości 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Jestem początkującym użytkownikiem Maliny. Chcę ją wykorzystać jako serwer plików. Wszystko sobie ładnie skonfigurowałem w domu przez Wi-Fi, tak że działa aż miło. W jaki sposób najlepiej zmienić w Malinie Wi-Fi na firmowe, żeby w pracy też tak dobrze to wszystko działało? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Maciuss witam na forum 🙂

Myślę że ten temat na stacku RPi o wielu sieciach przyda się. Edytujesz tam ten sam plik co w kursie tylko z poziomu RPi (wpa_supplicant.conf). Możesz dodać kilka sieci tak jak w przykładzie:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
    ssid="SCHOOLS NETWORK NAME"
    psk="SCHOOLS PASSWORD"
    id_str="school"
}

network={
    ssid="HOME NETWORK NAME"
    psk="HOME PASSWORD"
    id_str="home"
}

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, właśnie rozpoczynam swoją przygodę z malinką i chciałem spytać o taka sytuacje. Zakupiłem zestaw z karta sd z konfiguratorem NOOBsa jednak w miejscu gdzie mieszkam nie posiadam monitora. Załóżmy ze mógłbym odpalić system w innym miejscu przy innej sieci wifi. Wracam do mieszkania i mogę podłączyć raspberry pi do routera przez kabel ethernet. A jak połączyć je przez wifi? Nie ma już tutaj monitora wiec nie zrobię tego tak jak chciałem. Czy przez VNC mógłbym na swoim laptopie skonfigurować połączenie przez wifi w momencie gdy raspberry ma dostęp przez kabel? Czy trzeba jakoś kombinować w plikach?

Link do komentarza
Share on other sites

@LN7 witam na forum 🙂 możesz skasować NOOBSa i wgrać obraz Raspbiana (czy jak to teraz się nazywa) i na partycji widocznej z poziomu windowsa dodać plik wpa_supplicant.conf w którym podasz dane do nowej sieci wifi. Metoda ta jest opisana w kursie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@LN7 Nic nie powinieneś, ani nie musisz robić 🙂 Chciałem tylko podpowiedzieć, że nawet jeśli zapiszesz na tej karcie cokolwiek innego (np. raspbiana, albo zdjęcia z imprezy) - to zawsze możesz wgrać ponownie Noobs-a i mieć to samo co teraz, albo nawet lepiej bo w najnowszej wersji. Więc nie musisz się obawiać kasowania domyślnej zawartości karty.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

jestem tu nowy i z RPI też stawiam pierwsze kroki. Kupiłem RPI 2 Zero W i nie radzę sobie z podłączeniem do WiFi. Sposób bezprzewodowy to właściwie jedyna opcja dostępna dla mnie w tej chwili.

plik konfiguracji sieci wygląda tak:

country=PL
update_config=1
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev

network={
   ssid="xxxxxxx"
   psk="xxxxxxx"
   key_mgmt=WPA2-Personal
   scan_ssid=1

 

Przy ustawieniu na routerze (ASUS RT-AX55) braku szyfrowania odnalazł RPI od razu. Przy WPA2-Personal niestety nie działa.

Przeskanowałem sieć również nmap-em. Przy skanie całej sieci 192.168.50.0/24 również nie znajduje RPI ale jak użyłem poniższej komendy to udało mu się go znaleźć. IP uzyskałem gdy router był bez szyfrowania.

obraz.thumb.png.d8e3724b702636626499b8a1f1402142.png

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 10.11.2021 o 21:24, trowski napisał:

Witam,

jestem tu nowy i z RPI też stawiam pierwsze kroki. Kupiłem RPI 2 Zero W i nie radzę sobie z podłączeniem do WiFi. Sposób bezprzewodowy to właściwie jedyna opcja dostępna dla mnie w tej chwili.

plik konfiguracji sieci wygląda tak:

country=PL
update_config=1
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev

network={
   ssid="xxxxxxx"
   psk="xxxxxxx"
   key_mgmt=WPA2-Personal
   scan_ssid=1

 

Przy ustawieniu na routerze (ASUS RT-AX55) braku szyfrowania odnalazł RPI od razu. Przy WPA2-Personal niestety nie działa.

Przeskanowałem sieć również nmap-em. Przy skanie całej sieci 192.168.50.0/24 również nie znajduje RPI ale jak użyłem poniższej komendy to udało mu się go znaleźć. IP uzyskałem gdy router był bez szyfrowania.

obraz.thumb.png.d8e3724b702636626499b8a1f1402142.png

Po kilku próbach problem rozwiązałem. Mój router szyfruje używając WPA2-Personal i tak wpisywałem.
Po wpisaniu WPA-PSK wszystko zadziałało jak powinno. Zastanawiam się tylko czy w ten sposób nie obniżam standardu szyfrowania.

Link do komentarza
Share on other sites

A ja niestety napotkałem szereg problemów. Mam router od toya i niestety dostęp jest tylko z poziomu ich strony mocno ograniczony. automatycznie nie nawiązuje połączenia z routerem. dopiero po ręcznym nadaniu ip.

Następny problem to brak możliwość znalezienia na żaden sposób opisany w artykule (polaczenie komputer malinka nie jest moim rozwiązaniem docelowym). przez cmd i przez program nie szuka w ogóle. Dopiero po odpaleniu przez hdmi tam przy odpalaniu pokazuje my ip, to je wpisałem, zadziałało. ale wyszukać jego się nie da.

Następna sprawa plik ssh i wpa supplicant kasuje się za każdym razem z karty po wyjęciu z malinki. swoja droga nie pojawiła mi się żadna informacja odnośnie ssh. co prawda wybrałem przez putty typ połaczenia ssh i się połączył ale żadnej informacji jak w kursie. przez wifi metodą z kursu się nie połączył.

Dawno nie byłem tak zdemotywowany. co robię źle? mam sobie kupić drugi router i zrobić normalną sieć domową czy walczyć z tym?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.