Skocz do zawartości
Komentator

Kurs Raspberry Pi - #6 - instalacja/komunikacja przez sieć

Pomocna odpowiedź

@hardcorzanin jest też możliwość że występuje tu błąd potwierdzony przez fundację o zakłócaniu WiFi i GPU. Choć dziwne że nie możesz znaleźć adresu po kablu.

Czyli podłączasz do routera, wpisujesz w cmd: ipconfig, sprawdzasz Default gateway i mając początek np. 192.168.0. x szukasz jakimś skanerem adresów w puli? I nic?

Cześć Wszystkim,

Zmieniłbym opis w kursie, że malinka powinna mieć adres MAC zaczynający się od b8-27-eb. (jest to mylące)

W moim przypadku jest to  np. DC-A6-32-01-9D-7A, poza tym w advanced IP Scanner nie wyświetlało mi nazwy urządzenia i naprawdę było ciężko zlokalizować malinę.

Dodatkowo musiałem poczynić działania u mojego dostawcy, aby mój router domowy miał możliwość zarządzania DHCP i dzięki temu w końcu byłem w stanie zalkalizować urządzenie bo tam miałem wyraźną nazwę klienta zamiast tylko IP jak w advanced IP scanner.

Pozdrawiam✌️

• Lubię! 1

@Kicowa witam na forum!

Masz rację, poprawimy to podczas planowanej aktualizacji kursu, fragment na temat MAC adresu był ważny przed premierą RPi4, teraz jest on już nieaktualny.

16 minut temu, Kicowa napisał:

Dodatkowo musiałem poczynić działania u mojego dostawcy, aby mój router domowy miał możliwość zarządzania DHCP i dzięki temu w końcu byłem w stanie zalkalizować urządzenie bo tam miałem wyraźną nazwę klienta zamiast tylko IP jak w advanced IP scanner.

Możesz podać z ciekawości nazwę Twojego dostawy internetu (jeśli to jakaś większa firma)? Może taka informacja będzie dla kogoś pomocna w przyszłości 🙂

Witam.

Jestem początkującym użytkownikiem Maliny. Chcę ją wykorzystać jako serwer plików. Wszystko sobie ładnie skonfigurowałem w domu przez Wi-Fi, tak że działa aż miło. W jaki sposób najlepiej zmienić w Malinie Wi-Fi na firmowe, żeby w pracy też tak dobrze to wszystko działało? Z góry dziękuję za odpowiedź.

@Maciuss witam na forum 🙂

Myślę że ten temat na stacku RPi o wielu sieciach przyda się. Edytujesz tam ten sam plik co w kursie tylko z poziomu RPi (wpa_supplicant.conf). Możesz dodać kilka sieci tak jak w przykładzie:

ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
update_config=1

network={
    ssid="SCHOOLS NETWORK NAME"
    psk="SCHOOLS PASSWORD"
    id_str="school"
}

network={
    ssid="HOME NETWORK NAME"
    psk="HOME PASSWORD"
    id_str="home"
}

Witam, właśnie rozpoczynam swoją przygodę z malinką i chciałem spytać o taka sytuacje. Zakupiłem zestaw z karta sd z konfiguratorem NOOBsa jednak w miejscu gdzie mieszkam nie posiadam monitora. Załóżmy ze mógłbym odpalić system w innym miejscu przy innej sieci wifi. Wracam do mieszkania i mogę podłączyć raspberry pi do routera przez kabel ethernet. A jak połączyć je przez wifi? Nie ma już tutaj monitora wiec nie zrobię tego tak jak chciałem. Czy przez VNC mógłbym na swoim laptopie skonfigurować połączenie przez wifi w momencie gdy raspberry ma dostęp przez kabel? Czy trzeba jakoś kombinować w plikach?

@LN7 witam na forum 🙂 możesz skasować NOOBSa i wgrać obraz Raspbiana (czy jak to teraz się nazywa) i na partycji widocznej z poziomu windowsa dodać plik wpa_supplicant.conf w którym podasz dane do nowej sieci wifi. Metoda ta jest opisana w kursie.

• Lubię! 1

@Gieneq dziękuje 😉 myślałem ze może da się zrobić to właśnie bez usuwania noobsa. W takim razie zrobię tak jak mi polecasz 😉

@LN7 Noobs-a możesz w każdej chwili ponownie wgrać na kartę - wystarczy pobrać plik ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/ nagrać i gotowe. Będzie działał nawet lepiej niż ten oryginalny, bo możesz pobrać najnowszą wersję, a na karcie prawdopodobnie jest coś starszego.

@Elvis czyli powinienem najpierw zgrać raspbiana na kartę uruchomić system a potem znowu włożyć kartę sd do komputera i dodać wifi jak w kursie  oraz wgrać noobsa? Bo co noobs daje oprócz ułatwienia instalacji systemu?

@LN7 Nic nie powinieneś, ani nie musisz robić 🙂 Chciałem tylko podpowiedzieć, że nawet jeśli zapiszesz na tej karcie cokolwiek innego (np. raspbiana, albo zdjęcia z imprezy) - to zawsze możesz wgrać ponownie Noobs-a i mieć to samo co teraz, albo nawet lepiej bo w najnowszej wersji. Więc nie musisz się obawiać kasowania domyślnej zawartości karty.

• Lubię! 1