Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #6 - instalacja/komunikacja przez sieć


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Bloker90 Raspberry jest tematem dla wytrwałych, niestety taki urok tej płytki 😞 

Mogę polecić Ci użycie hostname w Putty, powinno ruszyć bez problemu:

image.thumb.png.eb9ee4a0fce6c340d764715f0193eed7.png

Dnia 2.01.2022 o 21:25, Bloker90 napisał:

Następna sprawa plik ssh i wpa supplicant kasuje się za każdym razem z karty po wyjęciu z malinki

To akurat normalne, może nie tyle są kasowane, co są używane. Możesz dojść do tego jaka jest zawartość pliku używają odpowiednich komend, nie pamietam już jakich.

Dnia 2.01.2022 o 21:25, Bloker90 napisał:

mam sobie kupić drugi router i zrobić normalną sieć domową czy walczyć z tym?

Nie znam tego routera, ale może postaw hotspot na smartphonie i sprawdź czy coś to da.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Gieneq napisał:

może nie tyle są kasowane, co są używane.

kasowane.

Umieszczenie pliku ssh w /boot powoduje, że w czasie startu system skonfiguruje i uruchomi serwer ssh, i będzie to od tej pory robił za każdym startem. Plik /boot/ssh nie jest już potrzebny - więc jest kasowany.

Podobnie z wpa-supplicant - plik zostanie przeniesiony do /etc/wpa-supplicant/ i więcej nie będzie potrzebny.

Powód jest prosty - z poziomu Windowsa (a tego systemu używa większość użytkowników) nie masz dostępu do partycji root malinki, czyli to taka proteza umożliwiające uruchomienie malinki w trybie headless.

 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

wydaje mi się, że nastąpiła jedna wyraźna zmiana, jeżeli chodzi o zdalną konfigurację zarówno przez UART jak i LAN/WLAN.

W obu podejściach nie byłem w stanie zalogować się używając domyślnego loginu i hasła.

Dopiero po podłączeniu monitora do raspberry i ustawieniu loginu i hasła dalsza zdalna obsługa malinki była możliwa.

Myślę, że domyślny login i hasło nie są dostępne, ale nie jestem pewien. 

Czy ktoś z was jest w stanie to zwerfikować? Sam nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem...

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, jacekojacek napisał:

Cześć,

wydaje mi się, że nastąpiła jedna wyraźna zmiana, jeżeli chodzi o zdalną konfigurację zarówno przez UART jak i LAN/WLAN.

W obu podejściach nie byłem w stanie zalogować się używając domyślnego loginu i hasła.

Dopiero po podłączeniu monitora do raspberry i ustawieniu loginu i hasła dalsza zdalna obsługa malinki była możliwa.

Myślę, że domyślny login i hasło nie są dostępne, ale nie jestem pewien. 

Czy ktoś z was jest w stanie to zwerfikować? Sam nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem...

Już znalazłem rozwiązanie... w raspberry pi imager trzeba to sobie skonfigurować, inaczej nie jest domyślnie dostępne.

 

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam,

Podłączenie Raspberry Pi przez HotSpot sieci komórkowej

jak należy podłączyć RP4 do sieci, ale przez hotspot w komórce (Sieci komórkowe)? 

Konfiguruje plik wpa, ale RPi nie loguje się do sieci. Czy problemem może być fakt, że komórka pracuje w trybie LTE?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

@Gal witam na forum 🙂 Jak rozumiem po prostu udostępniasz hotspot z telefonu? Jeśli tak to komórka pełni rolę routera i wszystko powinno działać normalnie. Rozumiem, że chodzi o sytuację, w której jesteś lokalnie podłączony do RPi i widzisz, że nie ma ona dostępu do Internetu, tak?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Nie wykrywa mi RPi w sieci.

Tzn. tworzę plik ssh i wpa_config na karcie sd. W wpa wpisuje to co trzeba. Wkładam kartę do RPi i nie ma połączenia. 

Jak podłączam kartę ponownie do komputera to plików wpa i ssh też już na niej nie ma.

Wydaje mi się, że problemem może być sieć komórkowa i to że pracuje w paśmie LTE, a RPi tego chyba nie obsługuje bez dodatkowego modułu?

 

Dane w wpa:

country=PL
update_config=1
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev
network={ 
    ssid="******" 
    psk="******" 
    key_mgmt=WPA-PSK 
}

 

Link do komentarza
Share on other sites

I jeszcze dopowiadając.

 

Nie jestem podłączony do RPi. Pierwsze połączenie miałem zrobić przez sieć, zdalnie.  Dostęp do RPi chciałem uzyskać przez sieć komórkową.

 

edit:

miałem okazje dziś spróbować połączyć się z RPi przez zwykłą sieć (orange, funbox) i niestety również RPi nie zalogował się do sieci.

Edytowano przez Gal
dodanie info
Link do komentarza
Share on other sites

Co to jest "sieć komórkowa"? Bo bezpośrednio do wieży raczej RPi się nie podłaczy... ale do routera LTE nie ma problemu (zarówno do ichniego pudełeczka, jak i do routera zrobionego z telefonu).

Skąd wiesz że się nie połączył? Czy przez avahi/bonjour możesz znaleźć malinkę? 

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

 

PI Imagera nie używalem.

 

Sieć komórkowa czyli dane komórkowe. W tym przypadku chodzi  router zrobiony z telefonu. Ale z tradycyjnym routerem też mam problem.

O tym że się nie połączył wnioskuje po tym, że nie ma go na wykazie urządzeń podłączonych (a laptop, który również podłączam do komórki jest w wykazie). 

Mając RPi w wykazie jestem w stanie pobrać IP i dalej połączyć się przez Putty- przynajmniej taki był plan. Wydaje mi się, że zrobiłem wszystko tak jak trzeba, więc pytanie dlaczego nie działa.

 

Dodam, że to mój pierwszy kontakt z RPi.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

przy użyciu PImagera problem jest ten sam. 

Chciałem podłączyć monitor do RPi, żeby zobaczyć czy cokolwiek się wgrywa i niestety żaden sygnał do monitora nie doszedł (sprawdzane na dwóch gniazdach hdmi). 

Problemy występują na dwóch RPi. 

RPi są tak awaryjne i niestabilne?

Karta SD może być uszkodzona? (na windowsie otwiera się normalnie).

Co może być przyczyną i co ewentualnie mogę jeszcze sprawdzić?

 

Link do komentarza
Share on other sites

Po kolejnym sformatowaniu karty SD i ponownym zainstalowaniu OS (przez PI Imager) uzyskałem połączenie z siecią przez hotspot z komórki.

 

Dalej nie wiem co było przyczyną, ale w którymś momencie przy wkładaniu karty SD do laptopa wyskakiwał błąd plików na karcie. 

Niemniej obrazu na monitorze wciąż nie mam.

 

Dziękuję za pomoc.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.