Skocz do zawartości

Kurs Arduino II - #10 - podsumowanie kursu


Pomocna odpowiedź

@wisniajacek witam na forum i dziękuję za sugestię 🙂 Zapisuję temat, ale nie ukrywam, że to temat, który jest dość odległy od naszych planów. Ciężko tego typu projekty wpleść np. w kurs Arduino, bo to są już dość specyficzne układy, które sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Treker , wpadłem na pomysł że w 3 części kursu (o ile ona powstanie) mógłbyś zrobić coś o matrycach LED 8x8 ze sterownikiem max7219. 

Link do komentarza
Share on other sites

Witaj Treker,

Kursy świetne. Czytałem "na sucho", bo nie mogę teraz zamówić zestawów, ale na bank przerobię je jeszcze z zestawami i pewnie z chrześniakami (11 lat). Największą zaletą kursów jest ich prostota i sposób wyjaśnienia materii. To powoduje, że jak, w moim przypadku chce się więcej. Innymi słowy Twoje kursy są inspirujące. Trafiłem na stronę szukając informacji nt programowania dronów. A w szczególności dronów zadaniowych, nie wyścigowych. Kursy mi się spodobały więc przerobiłem wszystkie 🙂

Jeżeli szukasz pomysłów, jak i co zrobić w następnych kursach to z mojej perspektywy proponowałbym: 1) współpracę Arduino z innymi mikrokontrolerami czy nawet z kilkoma Arduino w projektach złożonych (niekoniecznie od razu realizować je w praktyce, bo można symulować w jakimś symulatorze); 2) w jaki sposób zwiększyć ilość portów (pinów) jeżeli mamy projekt bardziej złożony.

Kiedy będzie następny kurs?

Pozdrowienia

Edytowano przez Treker
Literówka
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@julekz witam na forum i bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂

Cieszę się, że kursy są pomocne - zachęcam do wykonywania ćwiczeń w praktyce! Dzięki za sugestie, zapisałem 🙂

12 godzin temu, julekz napisał:

Kiedy będzie następny kurs?

Niedawno ruszył nowy kurs, który dotyczy micro:bita - Kurs micro:bit – #0 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, przećwiczyłem kurs Arduino II, a wcześniej Arduino I. 

Bardzo dobra robota.

Zanim się rzucę w próby własne, chciałbym uzyskać jakieś wskazówki gdzie szukać i jak dobierać biblioteki do swoich projektów.

Przypuszczam, że rozdział #8 byłby dobry do uzupełnienia o ten temat (przypadkiem to przećwiczyłem), bo jest w bliskim zasięgu kilka bibliotek obsługi DHT11,

a w kursie jest wykorzystana "dalsza". Okazuje się, że już proste odinstalowanie "nie tej" biblioteki wymaga poszukiwań w sieci.

Akurat rozdział #8 najmniej wnosi do kursu, (Zwłaszcza w porównaniu do wspaniałego #4) więc by się gęstość informacji w kursie wyrównała.

Jeszcze raz dzięki za kursy, dobrze się przy nich bawiłem. Raz mnie przyssało do drugiej w nocy. 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

14 godzin temu, pawelKO napisał:

Jeszcze raz dzięki za kursy, dobrze się przy nich bawiłem. Raz mnie przyssało do drugiej w nocy. 🙂

@pawelKO super, oby więcej takich opinii 😉

14 godzin temu, pawelKO napisał:

Zanim się rzucę w próby własne, chciałbym uzyskać jakieś wskazówki gdzie szukać i jak dobierać biblioteki do swoich projektów.

Nie ma raczej żadnej konkretnej metody. Po prostu warto zapoznać się z dostępnymi bibliotekami, sprawdzić ich dokumentację i wybrać tę, która do danego zadania wydaje się najlepsza. Jest to na pewno trochę subiektywne - na pewno inne biblioteki też działałyby poprawnie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Hej. Wpadłem tu tylko, żeby podziękować ekipie za kursy. "Przeszedłem" kurs lutowania, arduino I i II, elektroniki I i II, techniki cyfrowej i robotów. Coś tam majsterkuję i wykorzystałem tę wiedzę w wielu projektach - lubię zegarki, trzeba mi rotomat - arduino mamy to. Oświetlenie w akwarium ze wschodem i zmierzchem - znów wiedza z kursów. Automatyczne oświetlenie w garażu na bazie arduino i forbot. Automatyczne żaluzje - już wiecie. Nie, nie płacą mi za reklamę. Chciałem tylko podziękować. Teraz trzeba mi automatyczny dozownik nawozów do akwarium, jestem na etapie:

/*
LOUVE2013
Dozownik nawozów ver. 0.09 jedna pompa 
Arduino UNO
pompa uruchamiana poprzez moduł przekaźnika 1-kanał - 5V - 10A/250V - kontrola LED
https://botland.com.pl/przekazniki/8463-modul-przekaznika-1-kanal-styki-10a250vac-cewka-5v.html
przekaźnik na pinie 6
Moduł RTC DS3231 I2C - zegar czasu rzeczywistego
https://botland.com.pl/moduly-rtc/3790-modul-rtc-ds3231-i2c-zegar-czasu-rzeczywistego-bateria.html?gclid=CjwKCAjwx6WDBhBQEiwA_dP8rds3HvxfW2x37zm___qsU70BlSy9cxhsE1-CWzvcfEOKCzcOCY-2URoCp8EQAvD_BwE
pompa perystaltyczna model G328 12V Tube 3mm x 5mm
TODO 1) wyświetlacz WYŚWIETLACZ LCD 1602 2x16 znaków + KONWERTER i2C - wyświetl czas, temp i włączenie pompy
     2) 1602 ARDUINO Keypad shield MODUŁ WYŚWIETLACZ LCD - menu edycja dozowania
LOUVE2013
*/

#include <Wire.h>
#include <DS3231.h>
#define przekaznik 6

int godzina_ON=18; //włączenie pompy godzina
int minuta_ON=41;
int sekunda_ON=00;

int godzina_OFF=18; //wyłączenie pompy godzina
int minuta_OFF=41;
int sekunda_OFF=15;

DS3231 clock;
RTCDateTime dt;

void setup()
{
  Serial.begin(9600);
  pinMode(przekaznik, OUTPUT);
  digitalWrite(przekaznik, HIGH);

  // Initialize DS3231
  Serial.println("Initialize DS3231");;
  clock.begin();

  // Set sketch compiling time
  clock.setDateTime(__DATE__, __TIME__);
}

void loop()
{
  dt = clock.getDateTime(); //czas
  clock.forceConversion(); //temperatura

  // For leading zero look to DS3231_dateformat example

  Serial.print("Raw data: ");
  Serial.print(dt.year);   Serial.print("-");
  Serial.print(dt.month);  Serial.print("-");
  Serial.print(dt.day);    Serial.print(" ");
  Serial.print(dt.hour);   Serial.print(":");
  Serial.print(dt.minute); Serial.print(":");
  Serial.print(dt.second); Serial.println("");
  Serial.print("Temperature: ");
  Serial.println(clock.readTemperature());

  delay(1000);

  if((godzina_ON==dt.hour)&&(minuta_ON==dt.minute)&&(sekunda_ON==dt.second)) //jeśli - włącz pompę
   {
    digitalWrite(przekaznik, LOW);
    Serial.println("POMPA ON");
   }

  
  if((godzina_OFF==dt.hour)&&(minuta_OFF==dt.minute)&&(sekunda_OFF==dt.second)) //jeśli - wyłącz pompę
  {
   digitalWrite(przekaznik, HIGH);
   Serial.println("POMPA OFF");
  }
}

Oczywiście po tych kursach wszystko działa, ale idziemy dalej. Marzy mi się część trzecia kursu - wyświetlacz, wprowadzanie danych...

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@leepa79 bardzo dziękujemy za budujący i treściwy komentarz 🙂 

9 godzin temu, leepa79 napisał:

Nie, nie płacą mi za reklamę.

Zgadza się, potwierdzam.

9 godzin temu, leepa79 napisał:

Marzy mi się część trzecia kursu - wyświetlacz, wprowadzanie danych...

3 części narazie nie planujemy, jest sporo innych tematów do opracowania. Ale na forum i blogu jest wiele artykułów, z których możesz zaczerpnąć coś dla siebie. Np w temacie wyświetlaczy warto zajrzeć tu. Pierwsza część jest z Arduino.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak nie mam dużo danych do wyświetlania to regularnie używam LCD z konwerterem I2C:

https://botland.com.pl/wyswietlacze-alfanumeryczne-i-graficzne/2351-wyswietlacz-lcd-2x16-znakow-niebieski-konwerter-i2c-lcm1602.html

Działa pod Arduino, Raspberry i w mikroPythonie też ma swoją bibliotekę;) Tylko dwa przewody plus zasilanie i działa pod 3,3V i 5V

Link do komentarza
Share on other sites

Wyprostowaliście moją psychikę. Uprzedziłem się do języka C i wszystkiego co jest do niego podobne (takich miałem nauczycieli i takie szkolenia). Jednak bardzo pomógł mi w zrozumieniu tego wszystkiego Wasz kurs. Dziękuję Wam Bardzo.

Edytowano przez Treker
Interpunkcja
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.