Skocz do zawartości

Kurs Arduino II - #10 - podsumowanie kursu


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Drugi poziom kurs programowania Arduino jest już dostępny w całości. Pora na podsumowanie oraz wstępne plany na dalsze publikacje.Jest to również dobry moment, abyście pochwalili się w komentarzach Waszymi projektami. Cenne będą również sugestie dotyczące zagadnień, które powinny zostać opisane w przyszłości.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem moduły WiFi i Bluetooth to na pewno świetna sprawa. 😉

Myślę, że można by zrobić ekstra lekcję o przekaźnikach i krańcówkach. Można użyć transoptorów w łączeniu do Arduino, różnych czujników, które nie były wcześniej wspomniane np. czujnik wstrząsu, płomieni lub koloru.

Co do programowania, można poruszyć jakieś nowe biblioteki, komendy.

Ciekawych tematów jest wiele! 😃

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że poruszenie tematu obniżenia zużycia energi pobieranej przez arduino to byłaby ciekawa sprawa oraz przechodzenie w tryb uśpienia i łatwe wybudzanie na konkretnym przykładzie. Inny ciekawy temat to wlasny mały serwer na arduino z możliwością sterowania przez niego z dowolnego urządzenia.

Kursy ciekawe i bardzo mi się podobają 😃

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Co do programowania, można poruszyć jakieś nowe biblioteki, komendy.

Tak, korzystanie z nowych bibliotek też mam "na oku". W tym celu chcę jednak uprościć część elektroniczną, aby nie skupiać się na podłączaniu rezystorów (tylko na programowaniu). Zobaczymy co z tego wyjdzie, może zdecyduję się na używanie większej liczby modułów (a nie luźnych elementów) 🙂

noldziu, dzięki za miłe słowa, cieszę się, że kursy są pomocne. Jeśli chodzi o tryb uśpienia to oczywiście można się tym zająć. Kwestia znalezienia praktycznych przykładów. Usypianie Arduino będzie miało nikłe efekty, jeśli zadaniem programu będzie kręcenie silnikiem. Energia zaoszczędzona na uśpieniu procesora będzie praktycznie pomijalna, jeśli silnik będzie pobierał >100mA. Serwer na Arduino? Co dokładnie masz na myśli? O jaki tryb pracy Ci chodzi? Sensowna łączność z Internetem (bez serwerów pośrednich) to ciężki temat jak na Arduino. Na hasło serwer od razu przed oczami mam jednak Raspberry Pi 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Treker miałem na myśli mini serwer w sieci LAN przez który można sterować kilkoma przekaźnikami (wyjściami arduino). Co do trybu uśpienia to chodzi mi o np. jakieś alarmy na arduino czy też np zamki na RFID. Myśle że należy przy tworzeniu projektów zwracać również uwagę na aspekt poboru prądu przez arduino 😉 .

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Skoro Treker pisałeś ostatnio, że Cię zainspirowałem do tekstu o millis(), to mam nadzieję, że i tym razem też będę Twoją inspiracją 😅 . Tym bardziej, że tak chętnie dziś dzielisz piwkiem...

Więc napiszę tak, moim zdaniem najważniejsza jest dalsza nauka kodowania, a dopiero na drugim miejscu kabelkologia. To na co nie starczyło miejsca w dotychczasowych kursach to wydaje się:

tablice, struktury, maszyny stanów. Umiejętność czytania i ew. poprawiania bibliotek używanych w kursie. Dalsza nauka podstaw języka to najważniejsze.

Co do praktyki, to myślę o usypianiu, watchdogach, transmisji radiowej, alarmy, przerwania czasowe, debouncing koniecznie.

Multipleksery i ekspandery pinów, teoria i praktyka jak zawsze 🤣

Wyświetlacze graficzne też oczywiście, ale najważniejszy i najciekawszy temat to

BLYNK, BLYNK, BLYNK.

Wiem, że nie jesteś fanem obcych serwerów, ale chmury to dziś codzienność, a że czasami z nich leje deszcz? Serwer można postawić u siebie (każdy ma w domu jakiś stary nieużywany komputer 🙂). Upaść może każda inicjatywa, ale moim nieprofesjonalnym zdaniem ta aplikacja ma tak fajne możliwości, że byłoby strasznym niedopatrzeniem ją pominąć.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie 😋

Na koniec chciałbym WSZYSTKIM zaangażowanym podziękować za pierwszy i drugi kurs arduino.

Są świetne, wciągneły mnie w świat elektroniki, a przede wszystkim kodowania na całego. Żona niezadowolona bo mam nową kochankę, ale dzieciaki ją lubią i też już podłączają diody i buzzery.

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem w kolejnym kursie, można zrobić rozdział o Pololu AltIMU-10 v5 - żyroskop, akcelerometr, kompas i wysokościomierz I2C.

Dodatkowo obsługa bluetooth, wi-fi. Łączenie dwóch Arduino też byłoby ciekawe.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co powiesz na temat ESP8266 z NodeMCU Amica? Dużo zastosowań ma ten układ, np. mini serwer albo automatyka domu przez Internet/Wi-Fi?

Biblioteki Arduino do tego układu istnieją, ale wymaga osobnego zasilania 🙁 . Przy okazji obsługuje PWM. 🙂 Sam posiadam taki jeden moduł. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Eric00x, jeśli chodzi o ESP, to aktualnie mocno "rozglądam" się za ESP32, ale ten temat traktowałbym raczej jako pomysł na zupełnie osobny kurs, a nie jako kontynuację serii o Arduino 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Belferek, gdzieś w głowie krąży mi myśl zrobienia kursu programowania AVR w C, gdzie bazą byłoby właśnie Arduino UNO. Druga opcja to "wstawki w C" korzystające z rejestrów w normalnych programach pisanych w Arduino. Byłby to taki kurs dla bardziej zaawansowanych osób. Cieszę się, że taki temat też kogoś interesuje!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.