Skocz do zawartości

Kurs Arduino II - #10 - podsumowanie kursu


Pomocna odpowiedź

Ja również byłbym za poruszeniem tematu oszczędzania energii pod kątem zasilania Arduino z baterii (Arduino Mini Pro?) - omówienie trybów sleep, czy jest sens zastosowania zewnętrznych regulatorów napięcia (np. step-up booster do "wysysania" resztek prądu z baterii kosztem poboru prądu przez sam regulator), jakieś zgrubne obliczenia czasu działania arduino na baterii. Oczywiście żeby to nie była tylko sztuka dla sztuki, trzeba by to powiązać pewnie np. z jakimś czujnikiem i komunikacją bezprzewodową żeby stworzyć coś sensownego przekazującego wyniki pomiarów więc przy okazji temat komunikacji bezprzewodowej. Kolejnym interesującym mnie tematem są wyświetlacze graficzne, komunikujące się przez I2C lub SPI (+omówienie tych interfejsów?)

Link do komentarza
Share on other sites

benski, witam na forum i dziękuję za sugestię 🙂

Mi jest również niezmiernie miło dołączyć do użytkowników forum. Trochę wyszedłem na buraka pisząc od razu post bez żadnego powitania, za co serdecznie przepraszam 🙂

Korzystając z okazji chciałem podziękować za serię bardzo dobrych kursów. Zdaję sobie sprawę ile pracy wymaga przygotowanie jednego "odcinka", gdzie poza wiedzą merytoryczną trzeba jeszcze dobrze ją przekazać, wymyślić zadania itd., więc tym bardziej szacun, również za to, że kursy są darmowe. Oby tak dalej i "wincyj, wincyj" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z niecierpliwością czekam na kolejny kurs dotyczący programowania arduino. Cokolwiek to będzie na pewno przeczytam jak dotychczasowe mówiąc kolokwialnie od deski do deski. Chętnie również wspomogę autora poprzez zakup proponowanego zestawu do ćwiczeń. Naprawdę robisz kawał dobrej roboty. O arduino kiedyś słyszałem... ale to właśnie dzięki tym kursom wciągnąłem się w to na maxa. W elektronice siedzę od wielu, wielu lat. Programować zawsze chciałem ale nie za bardzo wiedziałem jak się do tego zabrać. Znając zasady rządzące światem elektroniki i zyskując umiejętności w zakresie programowania zyskałem nowe horyzonty, których do tej pory nie miałem szansy dostrzec. Dzięki.

Myślę, że zaproponowana tu obsługa jakiegoś modułu WIFI bądź LAN jest pożądana. Arduino będzie mogło się komunikować z wirtualnym światem. Będzie można pobierać dane z sieci (chociażby aktualną datę, czy godzinę) jak również wysyłać coś w świat.

Obawiam się tylko, żebyśmy nie zrobili zbyt dużego kroku jeżeli chodzi o poziom zaawansowania. Jak na razie idzie to bardzo ładnie i jeżeli ktoś prześledził wszystkie lekcje to nie ma tu rzeczy, których nie idzie ogarnąć i trzeba to przyjąć z automatu. Jak tylko ktoś posiada umiejętność czytania ze zrozumieniem to wszystko jest jasno wytłumaczone.

Pozdrawiam

Tomasz

Link do komentarza
Share on other sites

tomko25, witam na forum!

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że kursy są cały czas pomocne. Sugestie co do nowego kursu zanotowałem. Postaram się utrzymać poziom dawkowania nowej wiedzy, aby każdy nadążył za nowymi tematami 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Blood_John wiem, że temat 230V jest ciekawy, ale niestety takimi zagadnieniami nie będziemy się raczej zajmować. Eksperymenty z napięciem sieciowym mogą być groźne, a z naszych kursów korzysta bardzo dużo różnych osób. Żadne ostrzeżenie nie pomogą, zawsze znajdzie się ktoś kto popełni błąd, co w tym wypadku będzie bardzo groźne. Takie tematy lepiej realizować za pomocą gotowych gniazdek IoT, które można podłączyć do Domoticza. Zerknij na podstawy Domoticza opisane w kursie RPi i zobaczy czy coś takiego Cie interesuje: Kurs Raspberry Pi, projekty – #2 – Domoticz, DS18B20, maile

Link do komentarza
Share on other sites

Witam na forum,

chciałbym podziękować za świetnie wykonaną pracę nad kursami, ja także nie mogę doczekać się ich kontynuacji!
Do tej pory nie miałem styczności z elektroniką, zaś teraz zaczynam otwierać oczy na nowe rzeczy i bardzo mi się to podoba.

Co do sugestii nowych tematów, na myśl przychodzą mi dwie rzeczy... Jedna związana bezpośrednio z tematyką kursów, druga zaś z rozwojem użytkowników, którzy z tych kursów czerpią wiedzę:

1. Moduły BT oraz wifi, a także wszystko co w tym temacie pokrewne i niezbędne - marzy mi się zbudowanie zdalnie sterowanego robota, którego będę mógł kontrolować z panelu aplikacji na smartfonie, czy komputerze. 

2. To co zostało już wielokrotnie wcześniej wspomniane, czyli dalszy rozwój części czysto programistycznej. Swobodne poruszanie się w kodzie jest niezbędne do zrozumienia istoty kursów. Najlepszym sposobem na pozyskiwanie wiedzy jest stawianie sobie (i innym, w tym przypadku kursantom) wyzwań. Czy to w postaci prostych prac domowych, wyszukania jakiś informacji, czy zagadek, których rozwiązania będą przedstawione w dalszej części kursu... Jestem świadom tego, że kurs został stworzony dla osób (w tym także mnie samego), które nie miałby wcześniej styczności z programowaniem mikrokontrolerów, jednakże mówienie wszystkiego wprost i podawanie kodu od razu "na tacy" w moim odczuciu nazbyt skracało dystans i czasami nie wymagało przysłowiowego "zastanowienia się" nad tematem. 

Czekam na kolejne materiały i trzymam kciuki 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Snacker witamy na forum!

Dziękujemy za miłe słowa, jest to ogromna zachęta do dalszej pracy nad kursami.

Umiejętności programistyczne przychodzą z czasem i przede wszystkim z praktyką. Jak kiedyś zainteresowałem się nauką Javy to zacząłem od wyznaczania sobie celów i szukania sposobów realizacji. Np chciałem napisać grę breakout, zadałem sobie pytanie "Co będzie mi potrzebne?". Podobnie jeżeli masz cel zrobić zdalnie sterowanego robota, to zadaj sobie pytanie co musisz się nauczyć. Zachęcam w tym miejscu do sprawdzenia kursu budowy robotów, gdzie dowiesz się jak w ogóle steruje się elektronicznie takimi rzeczami.

A jeżeli myślisz o aplikacji do sterowania np. po BT, to tu jest coś dla ciebie 😉

Powodzenia w nauce!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A może np czujniki gazów lub alkoholu? Typu mq-3. Albo rfid , moduły przekaźników lub joystick itp?

Edytowano przez BarteQxQ
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzień dobry, Nawiązując do kursów, to chętnie bym widział przykład przetwornicy napięcia z wykorzystaniem PWM. Nie jest ważne, czy będzie to przetwornica step down, czy buck, ale fajnie by było gdyby miała czujniki prądu wejściowego, wyjściowego oraz czujnik napięcia wejściowego w takim ujęciu, żeby tak regulować wydajność przetwornicy, by nie dopuścić do spadku napięcia wejściowego. Byłby to przy okazji układ MPPT do zastosowań w fotowoltaice. Nie chodzi mi tu o jakiś silnie "zmóżdżony" układ, ale o przykład wykorzystania możliwości samego procesora z możliwie najmniejszą ilością elementów zewnętrznych typu komparatory napięcia. Jacek

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.