Skocz do zawartości

Problem z wgrywaniem na płytkę. avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding


Wrona

Pomocna odpowiedź

Drodzy forumowicze.

Trzy dnie kursu ForBota o Arduino i nagle takie problem z którym sobie nie radze....

--------------------------------------------------------------------------------

Arduino:1.8.1 (Windows 7), Płytka:"Arduino/Genuino Uno"

Szkic używa 2724 bajtów (8%) pamięci programu. Maksimum to 32256 bajtów.

Zmienne globalne używają 32 bajtów (1%) pamięci dynamicznej, pozostawiając 2016 bajtów dla zmiennych lokalnych. Maksimum to 2048 bajtów.

C:\Program Files\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CC:\Program Files\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM3 -b115200 -D -Uflash:w:C:\Users\INFORS~1\AppData\Local\Temp\arduino_build_929183/_8_AlarmOkna.ino.hex:i

avrdude: Version 6.3, compiled on Dec 16 2016 at 13:33:19

Copyright © 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/

Copyright © 2007-2014 Joerg Wunsch

System wide configuration file is "C:\Program Files\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"

Using Port : COM3

Using Programmer : arduino

Overriding Baud Rate : 115200

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x57

avrdude done. Thank you.

Problem z wgrywaniem na płytkę. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.

--------------------------------------------------------------------------------

Ostatnio wgrany program się wykonuje

ale nic nowe nie mogę załadować.

Jakie kroki podjąć by odzyskać kontrole nad płytką?

Link do komentarza
Share on other sites

Nic specjalnego. Podpinałem czujnik PIR, napisałem kilka linijek kodu i próbowałem wgrać. Gdy pojawił się problem. Zrestartowałem wszystko i znów nic. Zmieniłem na inny komputer i znów nic. Na tym moje kompetencje się kończą.

Link do komentarza
Share on other sites

Nic nowego ci nie powiem:

* upewnij się, że Arduino jest podłączone

* upewnij się, że nie masz nic podłączonego do Arduino

* spróbuj z innym kablem USB, innym portem

* upewnij się, że masz wybraną dobrą płytkę

* upewnij się, że masz wybrany dobry port COM

* upewnij się, że jakiś inny program nie używa tego portu

* upewnij się, że jakiś program antywirusowy ci czegoś nie blokuje

* upewnij się, że sterowniki są w porządku w managerze urządzeń i nie ma tam żadnych błędów

* ściągnij live usb jakiegoś Linuksa i spróbuj w tym

Jak nic z tego nie zadziała, to prawdopodobnie coś nie wytrzymało twoich eksperymentów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie moje eksperymenty, tylko ForBota ... krok po kroku

Postępów nie ma ale zmienił się komunikat. Jednak nie pozwala się on skopiować więć wysyłam zrzuty ekranu.

Uratuje to czy ta płytka to jednorazówka?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz co? Prawie nic

Zdjąłem nowiutki (3 dniowy) kabel USB z zestawu Forbota a użyłem jakiś stary zżółkły i brudny kabel z dna pudła ze szpejem. Faktycznie teraz wróciło wszystko do normy na banalnych projektach. Przejdę do etapu na którym skończyłem i zobaczymy co dalej.

Tak czy inaczej dzięki po pierwsze za pomoc a po drugie za ekspresowe wsparcie. To drugie jest nawet ważniejsze bo człowiek pierwszy raz coś programuje, trochę kasy wydał i zanim płytka padnie to chciałbym się czegoś jednak nauczyć 🙂 To ze nie muszę czekać kilka dni tylko od ręki jest ktoś kto chociaż próbuje pomóc podnosi na duchu. Jeszcze raz dzięki.

Choć na razie nie zapeszam tylko pracuje dalej.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, pomimo prób uproszczenia wszystkiego jak tylko się da, to jest nadal dość skomplikowany system i kiedy jakaś cześć nie działa (na przykład głupi kabel), to ciężko znaleźć co jest dokładnie nie tak, bo jedyną informację jaką masz to działa-nie działa. W takich sytuacjach przydają się narzędzia pomiarowe, którymi można sprawdzić wszystko pomiędzy po kolei -- no ale to na nic dla początkującego.

Tak czy owak, cieszę się, że problemem okazał się być kabel, bo to chyba najłatwiejsza do zastąpienia część. Powodzenia z resztą kursu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Precyzując problemem nie okazał się być kabel tylko gniazdo USB na płytce. Po podłączeniu niezbędnym elementem okazał się być zaostrzona zapałka podważająca wtyczkę w gnieździe 🙂 Oh ... ta włoska solidność 🙂

Jeszcze raz dzięki za wsparcie.

[ Dodano: 03-02-2017, 17:23 ]

Okazało się że problem był zupełnie inny.

Kwestia USB to był artefakt. Przerabiając kurs ForBota co jakiś czas napotyka się drobne błędy. Przyznaje ma to swój smaczek gdy znajdujesz błąd kodu w kursie i dopiero jego poprawa daje efekt w postaci w pełni funkcjonalnego układu. Dotychczas były to drobnostki dla których nie chciało mi się zakładać konta na Forum. Wystarczyło jakąś funkcje wyciągnąć za nawias albo wręcz przeciwnie była poza nawiasem a powinna być w środku. Tym razem jednak problem był większy gdyż nie była to kwestia kodu tylko problem był natury elektrycznej w samej płytce. Przerażony sytuacją robiłem więc wszystko kropka w kropkę według kursu. Problem był nie do opanowania. Potem pomocny okazał się mój powyższy rozmówca. ale problem wracał. Ciągle oskarżałem USB ale gdy zrobiłem wszystko co można by udowodnić tą wine to USB okazało się niewinne.

Problem jest w układzie. Lekcja 4 kursu II.

Kontaktron podłączony do pinu 0. ale pin ten jest również RX-em.

Nie znam się wiec się wypowiem czy to nie będzie kolidowało z wgrywaniem programu?

Bo według mnie będzie kolidowało i od momentu gdyż zmieniłem program i układ tak by kontaktron był na pinie 2 to jak ręką odjął. Płytka jest jak nowa .... a przynajmniej mam nadzieje że ją tym błędnym układem nie popsułem.

Ma to sens co ja tu pisze, czy nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Miałoby to sens gdybyś używał UARTa, np. do komunikacji z PC, z wpiętym monitorem portu. Jeśli nie, układ zasilony z innego źródła niż USB, pin powinien działać jak każdy inny pin.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie chodzi o to że układ ten nie może pracować i jednocześnie mieć zaktualizowanego programu np. o nowa funkcje albo zmianę koloru diody. Przed aktualizacją programu trzeba odpięć kontaktron. I tu jest problem który znika gdy wybierzemy inny pin zamiast tego nieszczęsnego 0. A co jeśli dodatkowo była by komunikacja z monitorem i wyświetlanie jakichś informacji? Nic by nie poszło bo USB "gryzie" się z pinem 0.

Link do komentarza
Share on other sites

Przerabiając kurs ForBota co jakiś czas napotyka się drobne błędy. Przyznaje ma to swój smaczek gdy znajdujesz błąd kodu w kursie i dopiero jego poprawa daje efekt w postaci w pełni funkcjonalnego układu. Dotychczas były to drobnostki dla których nie chciało mi się zakładać konta na Forum. Wystarczyło jakąś funkcje wyciągnąć za nawias albo wręcz przeciwnie była poza nawiasem a powinna być w środku.

Na przyszłość zachęcam do zgłaszania takich uwag - można również mailowo. W większości przypadków, które były zgłaszane do tej pory "jako błędy" okazywało się, że ktoś czegoś nie rozumiał i dorabiał swoje teorie. Zawsze warto skonfrontować swoje spostrzeżenia, jeśli błędy faktycznie są (a przy tej ilości publikacji to nieuniknione), to warto je poprawiać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Pewnie że warto! Tak jak pisałem były to drobnostki dla których szkoda mi było czasu na zakładanie konta, bo robię bardzo intensywny kurs. Teraz już konto założyłem więc jak coś znajdę to dam znać. Jak kiedyś wrócę do któregoś błędu z wcześniejszego etapu to też dam znać, bo z pamięci swej nie przywołam w których to było miejscach, a pre mocno do przodu i nie oglądam się za siebie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.