Skocz do zawartości

Dwie cewki (transformator)


Darek181922

Pomocna odpowiedź

Cześć,

Mam pytanie odnośnie pewnego schematu układu, a konkretnie do transformatora wpiętego "inaczej" 🙂 Poniżej schemat i moje pytania:

Generalnie rozumiem działanie tzn., wiem, że diody D4 mają za zadanie prostować przebieg napięcia, a kondensator za nimi C4 ma za zadanie likwidować szumu (spadki na górnym przebiegu), lecz nie bardzo rozumiem roli transformatora T2 w tym układzie i kondensatora przed nim C3.

Transformator indukuje prąd w drugiej cewce, lecz wszelki układy jakie widziałem były w taki sposób, ze w uzwojeniu pierwotnym płynie prąd, a w uzwojeniu wtórnym jest indukowany, lecz na tym schemacie jest on całkiem inaczej podłączony (przez obydwie cewki płynie prąd). Jaka jest rola tego transformatora, służy on wzmocnieniu napięcia ? (tak podejrzewam)

Jaka jest rola kondensatora C3 przed transformatorem (kondensator foliowy) ? Również ma za zadanie spłaszczać wstępnie przebieg sinusoidalny ?

Z góry dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

oczywiście, zapomniałem wspomnieć, jest to fragment schematu zasilacza impulsowego, a dokładnie jego bardzo początkowa część, czyli to wszystko co się dzieje do momentu wyprostowania prądu, ponieważ obecnie chciałbym zrozumieć działanie tego.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo mocno mi się wydaje, że to jest zwyczajny zasilacz transformatorowy z mostkiem prostowniczym, tylko ktoś w nim obrócił z jakiegoś nieznanego powodu transformator -- może mu się footprint nie zgadzał? W każdym razie z moim ograniczonym doświadczeniem nie widzę żadnej możliwości, żeby to działało tak jak jest narysowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście, że to jest filtr a ściślej dławik skompensowany do tłumienia zakłóceń wspólnych. Popatrz na kierunki uzwojeń - kropki oznaczają początki. Prąd płynący w takim elemencie przez jedną cewkę wytwarza pole magnetyczne w rdzeniu, które jest kompensowane prawie do zera przez prąd płynący (wracający) przez drugą cewkę. Tak więc dla "zwykłego" prądu zasilającego indukcyjność tego czegoś jest bliska zeru. Mając np. dławik "22mH" jego indukcyjność różnicowa jest na poziomie 100-200uH. Natomiast zupełnie odwrotnie jest dla zakłóceń wspólnych tj. takich, które pojawiają się na obu liniach zasilających jednocześnie. Mnóstwo tego typu śmiecia generuje każda przetwornica impulsowa i aby spełniać jakiekolwiek normy CE zakłóceń emitowanych do sieci energetycznej obowiązkowo musi być wyposażona w taki filtr. Dławik ten współpracuje z kondensatorami, które są za nim i przed nim i dopiero to tworzy całość. Każdy zasilacz impulsowy większej mocy (>10W?) ma takie filtrowanie a w pewnych topologiach szczególnie "hałaśliwych" jak flyback ten obszar PCB związany z filtrami wejściowymi jest porównywalny wielkością z samą przetwornicą. Normy są naprawdę trudne do spełnienia, bo kaszana przechodzi wszelkimi możliwymi drogami. Liczy się nie tylko schemat i wartości elementów, ale także konstrukcja transformatora, jego ew. ekranowane i układ ścieżek. Ponieważ jednocześnie jest to obszar wysokich napięć, musisz też zachowywać odległości i na to też są normy.

Nie ma sensu żebym tu robił szkółkę, poszukaj haseł typu dławik skompensowany, common mode choke itp.

Pierwszy z brzegu przykład:

http://www.tme.eu/pl/Document/8d0cd8ffae0e4397cc7bd745203e2f19/ca_series_.pdf

EDIT:

Plus trochę teorii od postaw:

http://www.murata.com/~/media/webrenewal/products/emc/emifil/knowhow/26to30.ashx

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.