Skocz do zawartości

Sterowanie silników krokowych pomocą L293D Motor Driver Board Arduino


Iron_Salsa

Pomocna odpowiedź

Witam, jako że jestem zupełnie zielony w temacie tego typu silników potrzebuje pomocy.

Buduję mini ploter CNC i wykorzystuje tam 3 silniki z napędu komputerowego, niestety nie wiem jak takimi sterować, mam Shield'a L293D Motor Driver Board do Arduino i czy da się taką nakładką sterować, a jeśli to jak mam połączyć je?

Z góry dziękuję za pomoc :->

Link do komentarza
Share on other sites

Iron_Salsa, jak dokładnie masz zamiar kontrolować całość? Do plotera chyba lepiej nadadzą się silniki krokowe, będziesz mógł wtedy dokładnie panować nad pozycją każdej z osi.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker chciałbym, ale takie silniki są za drogie na budżet 15-latka. Ogółem moja intencja to stworzenie plotera z głowic z napędu. Inspirowałem się tym filmikiemhttps://www.youtube.com/watch?v=Uj03y_msxfg , ale przesyłka z kontrolerem cnc troche z chin leci.

Link do komentarza
Share on other sites

Oj to rzeczywiście marnie z Tobą chłopie. Na filmie są przecież silniki krokowe. Niestety użyto ich aż trzy a Twój shield teoretycznie obsługuje max. dwie sztuki tego typu. W osiach XY plotera musisz ich użyć, ale do podnoszenia pisaka możesz wstawić zwykłe serwo lub nawet elektromagnes - przecież wystarczy unieść o 1-2mm a to spokojnie dołączysz do jakiegoś wolnego pinu.

Napisałem "teoretycznie", bo jest to płytka przeznaczona tak naprawdę do silników DC. Krokowe obsługuje tylko z nazwy i tylko przypadkiem - ewidentnie nie została do tego stworzona. Ani mostki nie nadają się do tego (brak kontroli prądu + duże straty napięcia) ani jej interfejs do Arduino nie ułatwia zadania (rejestr przesuwający na wszystkich sygnałach oprócz PWM). W zasadzie powinieneś dać sobie z tym spokój i kupić prawdziwe drivery silników krokowych.

Dlaczego w temacie wątku są BLDC???

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dlaczego w temacie wątku są BLDC???

Pewnie dlatego, że

Buduję mini ploter CNC i wykorzystuje tam 3 silniki z napędu komputerowego

Chociaż zależy czy to był napęd płyty czyli prawdopodobnie BLDC lub DC, czy "kontroler położenia tacki" wtedy silnik krokowy.

Chyba taniej wyjdzie koledze kupić silniki krokowe, niż jako początkujący (Sądząc po pytaniu o dobór mostka) bawić się w budowę sterownika BLDC "Sensored"

Link do komentarza
Share on other sites

A ja myślę, że Kolega po prostu nie odróżnia silników jednych od drugich od trzecich. Ploter z filmu jest zrobiony na krokowych i jest to jedyne sensowne rozwiązanie - przynajmniej dla początkującego. I najtaniej wyjdzie dokładne skopiowanie tamtego rozwiązania: wypatroszenie demobilowych napędów CD i użycie ich silników pozycjonowania głowicy do napędu XY pisaka - to jest trywialne. Co więcej, są tam gotowe śruby, wózki i ich prowadnice, choć niestety są one krótkie więc ograniczają wymiary rysunku do kilku cm. Silniki BLDC kręcące płytami (albo jakiekolwiek inne) są tu bezużyteczne a ich analogowe sterowanie będzie bardzo trudne. Tu trzeba by wtedy użyć kontrolera do gimbala 3F i zrobić od zera mechanikę.

Moim zdaniem jedyna wątpliwość to użycie wskazanego shielda z mostkami L293. Wg mnie to porażka - stanowczo odradzam.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za porady, tak racja pomyliłem się, oraz nie rozumiem za bardzo typów silników (czytałem kilkanaście tematów na ten temat, ale i tak nic do mnie nie przemawia), tak jak wspominałem mam 15 lat (nawet jeszcze nie) i wszystkiego uczę się z internetu, więc nikt nie może mnie douczyć :/.

Czyli najlepiej by było jak bym zamówił shield'a, którego użył w filmie?

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, ten shield jest tylko nośnikiem, ale za to bardzo wygodnym, modułów driverów - to te mniejsze, prostokątne płytki. Możesz obyć się bez niego, choć wtedy czeka Cię dużo drutowania "w powietrzu". Chyba nie opłaca się aż tak oszczędzać, bo sam shield nie jest drogi:

https://botland.com.pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/6186-cnc-shield-sterownik-drukarki-3d-nakladka-dla-arduino.html

właśnie dlatego, że prawie nic na nim nie ma: parę kondensatorków, jakieś zworki i złącza. Cała jego moc to wtykane driverki:

https://botland.com.pl/sterowniki-silnikow-krokowych/148-pololu-a4988-sterownik-silnika-krokowego-reprap-35v2a.html

z których każdy umie sterować jednym bipolarnym silnikiem krokowym.

Będziesz też potrzebował zasilacza, minimum to 12V a znacznie lepiej (dla silników) byłoby dysponować np. 24V choć wtedy samo Arduino będzie wymagało zmniejszenia tego napięcia do okolic 9-12V jakimś tanim stabilizatorem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.