Skocz do zawartości

Elbert zszedł ? Zły plik ucf (definicja zegara)


Pomocna odpowiedź

Cześć,

Elvis, jak zablokować komunikację po SPI z pamięcią eeprom, aby przywrócić Elberta do życia?

Przydarzył mi się właśnie ten sam błąd, który Ty doświadczyłeś. Eksperymentowałem z grą arcade na Elbercie i źle zdefiniowałem w pliku ucf pin zegara (zrobiłem zmianę w projekcie, a nie zmieniłem mapowania pinu).

Teraz Win10 nie potrafi prawidłowo rozpoznać Elberta po podłączeniu do gniazda USB.

Mógłbyś opisać jak wykonać tą blokadę komunikacji SPI z eeprom, abym mógł przywrócić Elberta do życia?

Ze schematu Elberta wynika, że mozna by zblokować sygnał "SCK" na nóżce 6 układu U3 pamięci eeprom (albo "CS" na nóżce 1 U3) ?

A może jest jakiś sygnał wyprowadzony na złącza Elberta, którego można by użyć?

Czy po fakcie jak Tobie się to przydarzyło Elbert też nie był poprawnie rozpoznawany jako urządenie USB? Prób na Linuksie jeszcze nie robiłem.

Z góry dziekuję 😥

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Schemat płytki jest tutaj: https://productdata.numato.com/assets/downloads/fpga/elbertv2/ElbertV2Sch.pdf nie pamiętam na 100%, ale płytka i tak była martwa więc zaryzykowałem i zwarłem chyba pin2 układu U3, czyli MISO do masy

- liczyłem, że zabezpieczenia eeprom to wytrzymają, a fpga nie odbierze programu. U mnie zadziałało... inna sprawa, że powinni płytki ewaluacyjne trochę lepiej projektować :/

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

Schemat płytki jest tutaj: https://productdata.numato.com/assets/downloads/fpga/elbertv2/ElbertV2Sch.pdf nie pamiętam na 100%, ale płytka i tak była martwa więc zaryzykowałem i zwarłem chyba pin2 układu U3, czyli MISO do masy

- liczyłem, że zabezpieczenia eeprom to wytrzymają, a fpga nie odbierze programu. U mnie zadziałało... inna sprawa, że powinni płytki ewaluacyjne trochę lepiej projektować :/

A co myślisz o pinach, które ja opisałem: "SCK" lub "CS" dla U3?

Czy u Ciebie Elbert też nie był poprawnie rozpoznawany jako urz. USB?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pamiętam już szczegółów 🙁 inna sprawa że używałem Linuxa, więc komunikaty mogły być inne. Pewnie lepiej użyć rezystora, niż zwierać piny - u mnie pomogło, ale to ryzykowna opcja. Inna sprawa, że moim zdaniem lepiej zwierać MISO niż CLK. Jeśli coś się spali, taniej wyjdzie i łatwiej wymienić eeprom który sterował MISO niż FPGA.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie pamiętam już szczegółów 🙁 inna sprawa że używałem Linuxa, więc komunikaty mogły być inne. Pewnie lepiej użyć rezystora, niż zwierać piny - u mnie pomogło, ale to ryzykowna opcja. Inna sprawa, że moim zdaniem lepiej zwierać MISO niż CLK. Jeśli coś się spali, taniej wyjdzie i łatwiej wymienić eeprom który sterował MISO niż FPGA.

Dzięki za sugestię: przejdę na Linuksa i zrobię jak opisałeś 😉

Zwarłem MISO do masy przez rezystor 1,2 K, ale nic to nie dało.

Pod Linuxem, płytka też nie jest rozpoznawana jako urządzenie USB - wygląda na to że PIC poszedł. Zdaje się, że mogę spisać Elberta na straty 😥

Pozdrawiam

[ Dodano: 17-02-2018, 09:12 ]

Cześć,

mam ktoś może jakiś pomysł jak przywrócić Elberta do życia?

I jeszcze jedno pytanie: czy w innych zestawach FPGA błąd w pliku ucf może spowodować uszkodzenie całej płytki FPGA?

BTW: został mi jeszcze MimasV2 (spartan6), ale najgorsze jest to, że teraz będę się ciągle bał, że uszkodzę następny zestaw.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie problem był z linią MCLK. Niestety płytka ElbertV2 jest tak zaprojektowana, że zegar dla programatora (czyli mikrokontrolera PIC18) jest bezpośrednio połączony z FPGA. Więc jeśli wsad wymusi na tej linii określony stan, przestaje działać programator - i nie ma jak wgrać poprawnej wersji.

Jak napisałem wcześniej, ja rozwiązałem problem zwierając linię MISO na krótką chwilę podczas włączania zasilania. Później mogłem normalnie wgrać inny wsad.

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie problem był z linią MCLK. Niestety płytka ElbertV2 jest tak zaprojektowana, że zegar dla programatora (czyli mikrokontrolera PIC18) jest bezpośrednio połączony z FPGA. Więc jeśli wsad wymusi na tej linii określony stan, przestaje działać programator - i nie ma jak wgrać poprawnej wersji.

Jak napisałem wcześniej, ja rozwiązałem problem zwierając linię MISO na krótką chwilę podczas włączania zasilania. Później mogłem normalnie wgrać inny wsad.

Hej Elvis,

próbowałem zarówno z MISO jak i samym zegarem - bez rezultatu.

Wysłałem posta na forum "Numato" może ktoś ma jeszcze jakieś inne pomysły.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza sprawa to komunikacja z programatorem - jak podłączasz płytkę do komputera to jest wykrywana? Jeśli nie, to najpierw trzeba sprawdzić co z programatorem.

Jak napisałem, u mnie nie działał MCLK - jeśli masz oscyloskop lub analizator logiczny, możesz sprawdzić czy zegar działa.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsza sprawa to komunikacja z programatorem - jak podłączasz płytkę do komputera to jest wykrywana? Jeśli nie, to najpierw trzeba sprawdzić co z programatorem.

Jak napisałem, u mnie nie działał MCLK - jeśli masz oscyloskop lub analizator logiczny, możesz sprawdzić czy zegar działa.

Cześć,

mam zamiar dzisiaj po południu sprawdzić oscyloskopem, czy jest zegar 12 MHz na PICu.

Zobaczyłem oscyloskopem sygnał "MCLK" (połączenie kwarca i C14), który dalej idzie do układu FPGA i nie ma tam regularnego przebiegu zegarowego (jest to co prawda na granicy możliwości mojego taniego oscyloskopu), ale wydaje mi się iż nie jest to prawidłowy sygnał zegarowy (serie 'szpilek" co jakiś czas).

Myślę o drastycznym pomyśle przeciecia ścieżki prowadzącej z tego punktu dalej do FPGA.

Co myślicie o tym pomyśle?

Pozdrawiam

Pozdrawiam

[ Dodano: 18-02-2018, 09:41 ]

Cześć,

Elbert jest znów wśród żywych (co prawda po 2 dniach nie po trzech), z czego bardzo się cieszę 😃

Jest po małym 'brain surgery' - przeciąłem ścieżkę z sygnałem sygnał "MCLK" (połączenie kwarca i C14), która dalej idzie do układu FPGA . PIC (programator) odzyskał właściwy zegar i płytka ponownie została widoczna jako prawidłowe urządzenie USB i mogłem ją zaprogramować poprawnym plikiem bin. Po tym przywróciłem połączenie (załatałem przerwaną ścieżkę) i układ działa poprawnie - sprawdziłem z kilkoma projektami.

Zastanawia mnie tylko dlaczego procedura opisana przez Elvisa nie zadziałała w moim przypadku (ale to już nieistotne).

Wszyscy posiadacze Elberta - uważajcie aby nie popełnić błędu z mapowaniem pinu zegara FPGA w swoich projektach realizowanych na Elbercie, bo będziecie mieć podobny problem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.