Skocz do zawartości

LCD Philips PCF8833 - łączenie z NodeMCUv2 + pytania


Eric00x

Pomocna odpowiedź

Nie mam zielonego pojęcia jak połączyć stary wyświetlacz z Nokii 2600 chodzący na 3,3V (obsługa) i 5V (tylna lampa, która będzie zasilana prosto z przetwornika step-up (akumulatorek Li-Po ma 3.3v , a samo NodeMCU wymaga 5V + ekranik zużywający około 50mA)) + SPI 9bit do NodeMCUv2... próbowałem coś zrozumieć z poradnika z Instructables ale nadal nie wiem jak to mam połączyć... (+ kod projektu jest do surowej atmegi). Datasheet

Dwa pytania:

1.Czy jak podłączę np. 4V do GPIO NodeMCU jako analoga, to czy NodeMCU się nie usmaży?

Jeżeli może się usmażyć to mam kolejny problem:

5 microswitchy na 1 port - jakie rezystory użyć na 3,3v? (z rezystorami mam problem bo nie do końca ich rozumiem :/) + przykład (w miarę możliwości, o ile za dużo nie wymagam)

(pinout nodemcu jak nie chce się szukać...)

Link do komentarza
Share on other sites

2. Chodzi o wykorzystanie jednego portu jako analog , mam 5 guzików które muszę połączyć przez 3,3v (bo takie NodeMCU ma u siebie tylko), tylko nie wiem jakie mam rezystory dobrać. Schemat przydałby się.

A co do wyświetlacza, to w bibliotece jedynie są porty do Arduino:

static const byte CS = 9; 
static const byte SCLK = 7;
static const byte SDATA = 5;

Pytałem się także na innych forach odnośnie takowego wyświetlacza, ale do NodeMCU.

Wynik jest takowy:

Signal IO index ESP8266 pin

HSPI CLK 5 GPIO14

HSPI /CS 8 GPIO15

HSPI MOSI 7 GPIO13

HSPI MISO 6 GPIO12

Musiałbym pierw dostać ten schemat odnośnie microswitchy aby sprawdzić, bo nie chcę mi się zamawiać dwa razy rzeczy potrzebnych do projektu + rezystory (zwłaszcza że z botlandu mam -7% zniżki z zestawu + zamawiam przez kuriera, bo raz, że płacę gotówką + poczta polska lubi gubić przesyłki ).

I kolejne pytanko: Co to są za porty MOSI/MISO, bo CLK to zegar, CS - chip select?

Link do komentarza
Share on other sites

To chyba ty nam powinieneś pokazać schemat, bo nie mamy pojęcia co chcesz zrobić. ESP8266 ma analogowy pin 1V, a nie 3.3V — płytka NodeMCU ma tam dzielnik napięcia, żeby przyjmować 3.3V, ale jeśli dołączasz tam swoje rezystory, to musisz uważać i brać ten dzielnik pod uwagę.

SCLK to CLK, SDATA to MOSI, CS możesz dać na dowolnym pinie, tradycyjnie używa się GPIO15.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Widzę, że trochę namieszałem, bo chodziło mi o podłączenie do jakiegoś portu GPIO, a zasilanie miało być wzięte z 3.3V (no i przez brak wiedzy jak działa dzielnik napięcia, bo był przykład z takowym + microswitch)

Wszystko praktycznie mamy wyjaśnione prócz akumulatorka Li-Pol, bo akurat wziąłem 950mAh S1 i może nie wystarczyć (jak sam ekranik 50mA zużywa + step-up z 3,3 do 5v, bo tyle esp8266 wymaga + samo esp8266). Jeżeli będzie bardzo szybko się zużywał musiałbym rozważyć zakup ogniwa 18650 (tylko że po prostu nie mieści mi się w obudowę... jej średnica jest za duża, a nie mogę kupować przez Ebaya (wiadomo z jakich powodów)) albo kupno droższego akumulatorka, tylko dwu-celowego (oczywiście moduł do ładowania akumulatorka będzie zgodny z S2.. + dzielnik napięcia zamiast przetworki step-up)

A co do akumulatorka to jest to Akyga 980mAh 1S 3.7V

Link do komentarza
Share on other sites

To zrobię dzielnik napięcia na 3,3V (z 3,7) a przetwornik step-up i tak musi być ze względu na lampkę ekranu... albo po prostu podepnę esp przez port Vin do przetwornika (sam ekranik mało zużywa, a wydajność przetwornika to max 1A około (licząc do tego konwersję ze 3,7v))

Tak patrząc teraz na pinout uświadomiłem sobie, że wystarczy pinów by połączyć 5 guzików do - i do każdego portu. Nie trzeba kombinować - starczy miejsca

Link do komentarza
Share on other sites

O ile pamiętam to wyświetlacz chodzi na 3.3 V, teoretycznie 5V potrzebne jest do podświetlenia. Tyle, że niektóre płytki mają w sibie jakiś paszczasty stabilizator i są przystosowane do zasilania 5V.

Logika jest w teorii 3.3V... Ale muałem egzemplarz, który po podłączeniu do ESP8266 nawet nie dygnął, a z Arduino poszedł jak strzała...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.