Skocz do zawartości

Czy jest zainteresowanie programowaniem ARM-ów?


Elvis

Czy jesteś zainteresowany kursem programowania ARM?  

41 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Co jakiś czas pojawiają się na forum głosy o programowaniu ARM-ów. Zastanawiam, się ile osób byłoby zainteresowanych tematem i czy warto taki kurs przygotować.

Ja od dość dawna programuję LPC21xx, ale coraz bardziej interesują mnie Cortex-y.

Myślałem, czy nie opisać jak rozpocząć przygodę w świecie ARM.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W EP był cały cykl o programowaniu STM32. Jednak chodziło mi o artykuł dla osób które chcą zacząć. Czyli opisać co jest potrzebne, jak zainstalować środowisko, jak skompilować i uruchomić prosty program. Dalej każdy sobie poradzi 🙂

To co widziałem w EP było bardziej o kolejnych funkcjach biblioteki do STM32. Nie lubię tej biblioteki, nie dość, ze jest brzydka, to jeszcze działa wolniej, niż bezpośrednie pisanie do rejestrów.

[ Dodano: 18 Sie 09 09:18 ]

Widzę, że chociaż niewielkie, ale zainteresowanie jednak jest.

To teraz kolejny problem:

Czy lepszy artykuł o tym jak najtaniej poznać army, czy jak najszybciej. Do tego pytanie czy LPC21xx, czy STM32.

Jak chodzi o pierwsze pytanie, to zastanawiam się, czy opisać jak rozpocząć z użyciem CrossStudio - jest to płatne środowisko, ale 30-dniowa wersja jest darmowa. Zaletą jest duże ułatwienie. Instalacja CrossStudio jest tak łatwa jak AVRStudio, czy każdego innego programu.

Natomiast zainstalowanie toolseta, eclipse, konfiguracja i uruchomienie całości to wcale niełatwe zadanie.

Kolejna sprawa to wybór procesora. Niewątpliwie przyszłość to cortex, jednak STM32 ma zaletę, a jednocześnie wadę - bibliotekę producenta. Jest ona bardzo dobra, ale niestety zupełnie nie przypomina programowania innych procesorów. Funkcje, np. konfiguracji portów bazują na potwornie rozbudowanych strukturach, które trzeba wypełnić, a następnie przekazać jako parametr. Nie jest to wada samej biblioteki, raczej pewien styl programowania. Jednak na początku wcale nie jest łatwo się do tego przyzwyczaić (nie ukrywam, że mnie ta biblioteka odrzuca).

W przypadku LPC21xx jest nieco łatwiej. Myślałem nad artykułem w rodzaju - jak to co robię na AVR zrobić na ARM-ie. Tutaj jest sporo łatwiej, przykładowo zamiast DDRA rejestr nazywa się IO0DIR. Działa właściwie tak samo.

Link do komentarza
Share on other sites

AVR są fajne, ale jak chce coś bardziej skomplikowanego zrobić to taniej by wyszło kupić jakiegoś STM32. Jednak najgorzej jest zacząć prace na czymś nowym. Trochę coś tam próbowałem ale nic mi nie wychodziło(zatrzymałem się na nie udanej kompilacji).

max. 20mHz

Raczej 20 MHz. Może się czepiam, ale w tym przypadku to robi dużą różnice.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym był jednak za LPC21xx.

Co prawda nie próbowałem się jeszcze z ARM ale bardzo chętnie bym zaczął

jednak dla mnie największą przeszkodą są ceny takich układów dlatego fajnie

by było gdyby kurs był na jakieś tańsze procki. Z jakiego programatora masz

zamiar korzystać w kursie. Jeśli chodzi o środowisko prog. to ja bym był za tym

by opisać obie metody wtedy będzie przynajmniej wybór między wersją płatną

i łatwiejszą w konfiguracji a darmową i trudniejszą.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.