Skocz do zawartości

PLC - Projekt sterowania bramą - [GE / Proficy Machine Edition]


mati55

Pomocna odpowiedź

Cześć,
na jeden z projektów studenckich potrzebuję projekt sterowania bramą garażową.

Po krótce jak to ma wyglądać:

Pracujemy na programie Proficy Machine Edition, sterowniki GE (Versa Max Micro), możemy używać liczników, ewentualnie pracować na zboczach..

- otwieranie z 1 pilota - 3 przyciskowego

- Migająca dioda podczas otwierania bramy

- Tryb serwisowy bramy - ręczne podniesienie dźwigni - zastosowany przycisk bistabilny, przy włączonym trybie serwisowym nie działa pilot.

- Otwieranie/zamykanie w ciągu 20s

- Fotokomórka działa tylko przez 20sekund w trakcie zamykania

- Gdy brama jest otwarta, po upływie 2 minut automatycznie się zamyka

Opisane przyciski:

1I - otwarcie/zamknięcie - przycisk monostabilny

2I - STOP - przycisk monostabilny

3I- krańcowka prawa - przycisk monostabilny

4I - krańcówka lewa - przycisk monostabilny

5I - fotokomórka - przycisk monostabilny

20I - serwis - przycisk bistabilny

Diody:

10Q - otwieranie/zamykanie -dioda sygnalizacji pracy

11Q - otwieranie bramy

19Q - zamykanie bramy

18Q - tryb serwisowy

Będę wdzięczny za każdą pomoc! 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2

PLC to nie mikrokontroler. PLC zawiera mikrokontroler, który realizuje program najczęściej interpretujący LDR czasem "programy" graficzne. Pomocy neleży więc szukać na forach poświęconych PLC a nie mikrokontrolerom.

Wszystko co jest potrzebne do napisania "programu" znajduje się w instrukcji obsługi PLC. Pokaż kolego co już udało Ci się zrobić. Napisz co działa, co nie. Nie znam sterownika, o którym piszesz, czy "program" pisze się na niego w LDR czy rysuje schemat jak w np Eagle, Altium?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gość es2
Robimy to w ladderze. Ktoś będzie w stanie pomóc w tej sytuacji?😉

Tak. Pokaż co juz zrobiłeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

czemu nie wybrałeś jakiegoś PLC Siemens'a entry level np. Siemens Logo. W sieci jest mnóstwo przykładowego kodu. Osobiście miałem tylko do czynienia (niewiele z PLC Mitsubishi).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
Cześć,

czemu nie wybrałeś jakiegoś PLC Siemens'a entry level np. Siemens Logo.

Szkoła życia, wykładowca wybrał

na jeden z projektów studenckich potrzebuję projekt sterowania bramą garażową.

W życiu, też nie jest tak, ze pracuje sie na tym na czym by się chciał tylko na tym co jest.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

czemu nie wybrałeś jakiegoś PLC Siemens'a entry level np. Siemens Logo.

Szkoła życia, wykładowca wybrał

Dokładnie tak..

Niestety nie mam jak pokazać co już zrobiłem ponieważ mamy zakaz od prowadzącego zgrywania programów lub robienia screenów na zajęciach.. głupota 😉

Usystematyzowałem cechy programu:

1. Otwieranie/ zamykanie jednym przyciskiem

2. Otwieranie/zamykanie ma trwać pełne 20 sekund

3. Po 2 minutach od włączenia się krańcówki pełnego otwarcia, brama ma się automatycznie zamknąć.

4. Bistabilna dźwignia trybu serwisowego. Może być załączona tylko wtedy gdy brama jest całkowicie zamknięta lub otwarta. Tryb serwisowy blokuje cały pilot.

5. Przycisk STOP zatrzymuje działanie bramy w danym momencie, po naciśnięciu guzika OTW/ZAM brama powinna kontynuować swoją pracę.

6. Fotokomórka do wykrywania przeszkód na drodze bramy. Działa (reaguje) tylko podczas zamykania się bramy. Stopuję bramę. Po usunięciu przeszkody brama kontynuuje swoją pracę automatycznie.

7. Lampki:

a. Przy otwieraniu: lampka otwierania bramy, migająca lampka pracy

b. Przy zamykaniu: lampka zamykania bramy, migająca lampka pracy

c. Tryb serwisowy: (migająca) lampka trybu serwisowego

d. Fotokomórka: (migająca lampka pracy)

e. Krańcówka otwarcia: lampka pełnego otwarcia

f. Krańcówka zamknięcia: lampka pełnego zamknięcia

Najłatwiej chyba będzie mi to zrobić na licznikach, ale niestety w tej kwestii leżę.. Cały program będziemy później obrazować na panelach HMI.

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2

Niestety nie mam jak pokazać co już zrobiłem ponieważ mamy zakaz od prowadzącego zgrywania programów lub robienia screenów na zajęciach.. głupota 😉

Narysuj z pamięci. Ja bez problemu jestem w stanie, z pamięci, zrobić to co zrobiłem przez cały dzień, tym bardziej przez 30minut. Wielokrotnie musiałem to robić, bo np padł twardy dysk i miałem kopię swojej pracy z przed kilku godzin czy dni.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam jak pokazać co już zrobiłem ponieważ mamy zakaz od prowadzącego zgrywania programów lub robienia screenów na zajęciach.. głupota 😉

Cześć,

są darmowe symulatory PLC. Tu masz kilka linków:

https://automationforum.in/t/top-free-plc-simulator-software/2789

http://plc.softwaresea.com/Windows-software-download/plc-simulator

To co już zrobiłeś możesz przetestować i zrobić zrzuty ekranu 😉

Jeśli liczysz, że ktoś zrobi pracę za Ciebie to raczej się rozczarujesz, jeśli natomiast zrobisz coś sam i utkniesz z jakimś konkretnym problemem, to z pewnością Ci ktoś pomoże.Teraz twoja kolej - pokaż co już zrobiłeś.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

możemy używać liczników, ewentualnie pracować na zboczach..

Czyli nie możecie używać czasówek ?

Jeżeli tak to licznik podepnij pod przerwania systemowe (dokumentacja sterownika) 0,5s i będzie ci liczył co 1 sek. Jeżeli taka podstawa czasu ci pasuje oczywiście. Potem sobie tylko tym licznikiem sterujesz (Enable, Dir, Reset) i masz czasówkę.

Link do komentarza
Share on other sites

możemy używać liczników, ewentualnie pracować na zboczach..

Czyli nie możecie używać czasówek ?

Jeżeli tak to licznik podepnij pod przerwania systemowe (dokumentacja sterownika) 0,5s i będzie ci liczył co 1 sek. Jeżeli taka podstawa czasu ci pasuje oczywiście. Potem sobie tylko tym licznikiem sterujesz (Enable, Dir, Reset) i masz czasówkę.

Cześć BlackJack,

nie wysnuwałbym z tego tekstu tak daleko idącego wniosku, ale mogę się mylić 😉

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2

Szkoda pisania!

Autor zorientował się, ze nikt za niego nie odwali roboty i pewnie pytanie zadał na innych forach tam szukając frajerów. Szanse, że znajdzie są na szczęście bardzo małe chyba, że za kasę.

Zadanie jest banalne. Nie mając styczności z PLC w kilka dni miałem działające urządzenie. To co ma autor do zrobienia, to jeden wieczór czytania instrukcji, kolejny ćwiczenie prostych przykładów, trzeci dzień praca na zadaniem, czwarty testowanie. W sumie ok 4 dni roboczych dla zupełnie zielonego. Dla osoby, która jest na bieżąco i np na lekcjach uczy się i ćwiczy z PLC, to kilka godzin roboty.

Link do komentarza
Share on other sites

Szkoda pisania!

Autor zorientował się, ze nikt za niego nie odwali roboty i pewnie pytanie zadał na innych forach tam szukając frajerów. Szanse, że znajdzie są na szczęście bardzo małe chyba, że za kasę.

Cześć,

niestety obawiam się, że możesz mieć rację. Najgorsze jest to, że takie podejście powoduje potem to, że mamy inżynierów, którzy nie posiadają podstawowej wiedzy zawodowej. Liczę jeszcze na to, że autor postu odezwie się jeszcze i chociaż spróbuje rozpocząć zadanie samodzielnie, wtedy nie widzę powodu, żeby mu nie pomóc.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2
niestety obawiam się, że możesz mieć rację. Najgorsze jest to, że takie podejście powoduje potem to, że mamy inżynierów, którzy nie posiadają podstawowej wiedzy zawodowej.

Najgorsze jest to, że "inżynierowie" stają się iNŻYNIERAMI. Projektują ABS, który doprowadza do wypadku, dum, który się wali. Można powiedzieć "to wina szkół". Tak, ale szkoły mają budżet zależy od liczby uczniów. Szkole zależy, aby był jak największy "przemiał" uczniów. Uczeń wybiera szkołę, trzeba zrobić coś aby go zachęcić, np ułatwić jej ukończenia zaniżając poziom.

Więc wina pracodawców, że zatrudniają głąbów? Tak, ale personalny nie ma pojęcia o tym jak sprawdzić kandydata.

Problem jest w całym systemie. Uczyłem się, jestem na bieżąco z tym co sie dzieje w edukacji. Zależnie od szkoły, powinno ją kończyć 5..10% uczniów a znam przypadki że poniżej 2%.

PS

Gdybym był wykładowcą (to mogę) lub nauczycielem (tego nie), to promocję dostawało by np 10% uczniów. Jak myślisz, długo bym popracował?

Byłem w syfie (MON), w MSWiA (konkretnie policji) jest podobnie. Jacy kretyni kończą szkolenie/szkołę, żal pisać.Jest statystyka, min xx% musi zaliczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.