Skocz do zawartości

Jeszcze jedno pytanie o nowy dział - animatronika.


ethanak

Pomocna odpowiedź

Tak mi przyszło do głowy - bo w sumie animatronika i robotyka mają dość dużo wspólnego, ale istnieją problemy związane wyłącznie z tą dziedziną. Teoretycznie jakieś pytanie można zadać w dziale "Pozostałe/Inne"... tylko potem zaczynają się debaty na temat "czy jest to zgodne z tematyką forum" - a chciałbym zadając konkretne pytanie takich rzeczy uniknąć.

Przykładowo: chciałbym zasięgnąć porady na temat napędu oczu smoka (bo dostaję już ciężkiej nerwicy i jestem bliski wywalenia całego projektu do kosza). Animatronika to idealne miejsce na tego typu pytania... chyba że takie miejsce już jest?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Temat oczywiście otwarty do dyskusji - pytanie do innych osób, czy widzą w tej chwili zapotrzebowanie na taki dział. Akurat pytanie, które teraz podałeś jako przykład (napęd oczu dla smoka) można chyba bez problemu zadać w dziale napędy: https://forbot.pl/forum/kategoria/17-napedy/🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

ethanak, myślisz, że zebrało by się przynajmniej kilka postów, które można by było wydzielić? Bo skoro już forum odchodzi od wąskiej specjalizacji (czyt. stricte robotyki), to równie dobrze można napęd oczu smoka ogarnąć na poziomie "mam arduino i 2 serwa, mechanika/soft nie działa"->dział "napędy" albo ->dział "Arduino, ESP".  Inaczej mówiąc - czym animatronika się odcina od takich konkretnych działów? Bo mi teraz do głowy przychodzą tylko pytania w stylu "jak zrobić, żeby smok był straszniejszy" albo "nie mogę ogarnąć płynnego ruchu oczu, macie jakieś patenty"? Ale to też można ogarniać na poziomie platformy, na której działasz... Np. jeśli robisz to sterowanie na RPi, to równie dobrze możesz o to zapytać w dziale RPi, poprosić o pomysły na algorytmy, pytania o biblioteki do pythona, opencv pod kątem śledzenia ludzkich twarzy, cokolwiek. Tak mi się w każdym razie wydaje 🙂 W przeciwnym razie co stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć jeszcze działy IoT, maszyn CNC, autonomicznych pojazdów itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście chciałbym, żeby był tu dział animatroniki, nie dlatego, że sam mam w tej dziedzinie coś do powiedzenia ani dlatego, że chciałbym się tym zająć, tylko dlatego, że fascynują mnie tego typu projekty. Na przykład takie coś: 

Oczywiście nie mam złudzeń — założenie działu nie spowoduje, że nagle magicznie się pojawią tutaj ludzie zajmujący się takimi rzeczami. Ale moglibyśmy przynajmniej podzielić się projektami istniejącymi w sieci i być może podyskutować o nich. Z jednej strony, rzeczywiście od strony technicznej nie ma tam nic nowego, a z drugiej strony jest to dziedzina wymagająca innego podejścia i mająca swoje własne problemy. Być może nawet udałoby się kogoś przyciągnąć lub zachęcić do zajęcia się animatroniką?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja też jestem za działem animatroniki - wydaje się bardzo ciekawy i ma bardzo bliski związek z robotyką. Poza tym mógłby to być dział wyróżniający forum Forbot.pl z pośród wielu istniejących w sieci o podobnej tematyce. Chciałbym też poprosić o dodanie działu "DSP" (Cyfrowe przetwarzanie sygnałów) oraz Audio. Myślę, że już niedługo będę mógł opisać pierwsze projekty z tych działów: doświadczenia z "Software Defined Radio" kitem z Chin, oraz próbę budowy wzmacniacza słuchawkowego na lampach (także kit z Chin). Poza tym przy projektach cyfrowych (FPGA i mikrokontrolery) jest potrzeba budowania układów z tej klasy (filtry analogowe i cyfrowe, wzmacniacze o odpowiednio kształtowanej charakterystyce itp.).

Także audio analogowe przeżywa renesans - ja mam w planach zbudowanie wzmacniacza mocy na lampach pracującego w klasie A.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

11 godzin temu, Nawyk napisał:

 🙂 W przeciwnym razie co stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć jeszcze działy IoT, maszyn CNC, autonomicznych pojazdów itd.

Cześć,

odnośnie działu "Maszyny CNC" to byłby bardzo pomocny w mojej pracy zawodowej. Jakieś trzy tygodnie temu uruchamialiśmy w firmie prostą linie do montażu powierzchniowego płytek PCB. Linia składa się na razie z trzech maszyn: plotera do nakładania pasty  lutowniczej na płytki (z wykorzystaniem sita), maszyny "Pick and Place" do nakładania elementów SMD na płytki (tani model z Chin) i pieca konwekcyjnego do lutowania.  Poza tym zakład nabył drukarkę 3D (o znośnych parametrach) do prototypowania elementów mechanicznych, oraz precyzyjną frezarkę do prototypowania płytek PCB (specjalizowana).

Z maszyną "Pick and Place" mieliśmy sporo problemów podczas uruchamiania, a pomoc techniczna sprzedawcy nie do końca rozwiązywała te problemy (większą pomocą były poradniki w internecie).

Myślę, że dział "Maszyny CNC" (oczywiście po jakimś czasie) mógłby stanowić praktyczną platformę wymiany doświadczeń i pomocy dla użytkowników forum.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozumiem zainteresowanie tematyką, zastanawia mnie tylko co według Was wyróżnia konkretnie animatronikę, że zasługuje na osobny dział? Dlaczego o takich tematach nie można pisać w dziale z napędami/elektroniką/programowaniem, a efekty swoich prac pokazywać w formie DIY?

Oczywiście dodanie jednego działu to nie problem, tylko zaraz się pojawią głosy, że potrzebne są działy modelarstwo, modelarstwo RC, quadrocoptery, praca w drewnie, IoT, home automation itd. Skończymy wtedy z ogromnym forum, gdzie jest XXX kategorii, a w każdej mamy po 5 postów. Dobrym przykładem jest druk 3D - też było wielu chętnych, aby powstało takie forum. Ostatecznie powstały 3 działy związane z drukiem 3D - w jednym z nich (dotyczącym oprogramowanie drukarek 3D) przez rok napisano łącznie około 8 postów. Do tego pojawią się problemy z gatunku "gdzie umieścić dany temat", bo dlaczego napęd oczu smoka ma być w animatronice, a nie w napędach? Im więcej działów tym trudniej nowym osobom odnaleźć się na forum i utrzymać ogólny porządek.

Aktualnie tematyka forum nie zabrania dyskusji o maszynach CNC, animatronice, DSP itd. Wydaje mi się, że wygodniejszym dla wszystkich podejściem byłoby tworzenie nowych działów, gdy zaczniemy zauważać, że na forum mamy dużo tematów, które wyróżniają się od innych tematyką i ewidentnie pasują do innego, oddzielnego działu. Chętnie poznam Waszą opinie w tej kwestii: dlaczego tworzyć działy, które się pokrywają z innymi (bo dotyczą mechaniki/programowania), a wyróżnia je "tylko" zastosowanie danego sprzętu?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

41 minut temu, Treker napisał:

Waszą opinie w tej kwestii: dlaczego tworzyć działy, które się pokrywają z innymi (bo dotyczą mechaniki/programowania), a wyróżnia je "tylko" zastosowanie danego sprzętu?

Cześć Treker,

rozumiem twoje obawy związane ze zbyt dużą ilością działów. Nie zgodzę się ze zdaniem: a wyróżnia je "tylko" zastosowanie danego sprzętu?

Uważam, że wyróżnia je nie zastosowanie konkretnego sprzętu a własna metodyka specyficzna dla każdego z tych działów (a nawet żargon specyficzny dla danej tematyki).

Cyfrowe przetwarzanie sygnałów możemy wykonać zarówno na mikro-kontrolerach jak i na FPGA (możliwe są też systemy składające się z wielu modułów wykonanych w różnych technologiach). Jednak ten temat jest wykładany jako osobny przedmiot na uczelniach właśnie ze względu na swoją specyficzną metodologię - i bardziej liczą się tu algorytmy niż  ich konkretna implementacja. Według mnie dział audio tak samo jest bardzo oddzielny w swojej specyfice iż powinien być wydzielony lub połączony w jeden właśnie z DSP ponieważ amatorsko DSP jest używane najczęściej do przetwarzania sygnałów audio.

A dział druku 3D mógłby być połączony w jedno z maszynami CNC (bo drukarki 3D to odmiana tych maszyn). Czasem też musi minąć dłuższy czas na rozpowszechnieniem się danej technologii np. druku 3D. Jeśli odpowiednio dużo drukarek 3D trafi pod strzechy to liczba postów w tym dziale znacząco wzrośnie. Zresztą zawsze można wstawić dział warunkowo - jeśsli nie będzie odpowiedniej ilości postów można go zlikwidować 😉

BTW: właśnie przyszło mi do głowy porównanie z dyskusją toczoną w mediach w ostatnich dniach na temat propozycji ministra Gowina, aby zlikwidować astronomię jako osobny dział nauki. Poniekąd jest słuszne uważanie astronomii za dział nauk fizycznych, ale wyróżnia ją tak specyficzna metodologia, że według mnie powinna być osobną dziedziną naukową. Proszę się nie obrażać za to porównanie oczywiście widzę dużą różnicę pomiędzy tymi dwoma dyskusjami 😉

Jako przykład podam fora elektroniczne z których korzystam równolegle do Forbot.pl w obu DSP są wydzielone jako osobne działy (z dużą ilością postów)"

https://www.edaboard.com/forum.php

https://www.eevblog.com/forum/index.php

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie pokrywają się.

Oczywiście o oczach smoka można dyskutować w dziale "napędy", "modele.redukcyjne" (bo smok przecież nie jest naturalnej wielkości) czy "okulistyka" tudzież "kryptozoologia". 

Przykładowo: w studiu Hensona opracowano bardzo dobry sposób na smoki. Z uwagi na rozmiar głowy nie mogę go zastosować. Pytając w dziale "animatronika" raczej nie musiałbym wyjaśniać na wstępie anatomii smoków ani podawać życiorysu Hensona, a o pojedynczej płycie głównej mógłbym ewentualnie wspomnieć przy okazji.

Nikt tu nie chce.dyskutować o algorytmach (chociaż znalazłbym kilka specyficznych) ani o wkładaniu arduino/rpi/stm-a do powstającego stworka. Natomiast byłoby to idealne miejsce do dyskusji na temat synchronizacji ust z generowaną mową,.rozmieszczenia serwomechanizmów imitujących mięśnie twarzy czy właśnie o tych nieszczęsnych smoczych oczach.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

22 godziny temu, deshipu napisał:

wydaje mi się, że samo założenie działu tu nie pomoże

Dokładnie tak - na to mamy konkretny przykład: dział o układach programowalnych. Przez kilka lat kategoria ta była kompletnie pusta. Dopiero kurs FPGA i Wasza aktywność rozruszała ten dział. Inaczej prawdopodobnie podczas ostatnich zmian byłby on zlikwidowany.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Treker napisał:

Dokładnie tak - na to mamy konkretny przykład: dział o układach programowalnych. Przez kilka lat kategoria ta była kompletnie pusta. Dopiero kurs FPGA i Wasza aktywność rozruszała ten dział. Inaczej prawdopodobnie podczas ostatnich zmian byłby on zlikwidowany.

Cześć Treker,

a teraz ma prawie tyle postów w dziale "Układy programowalne" co dotyczącym  popularnego  RPI. Technologia musi mieć czas na rozpowszechnienie się, jeszcze niedawno układy FPGA były horendalnie drogie - teraz to się zmienia i coraz więcej osób je używa. Myślę, że tak samo może być z drukiem 3D, ja sam będę miał bardzo dużo pytań dotyczących druku 3D, dotychczas nie miałem dostępu do drukarki 3D, teraz to się zmieniło. To samo dotyczy maszyn CNC (nie należy to co prawda do moich głównych obowiązków zawodowych), ale linia do montażu SMD w firmie jest dla mnie ważna bo na niej są składane układy, które programuję. Myślę, że za jakiś czas będę miał do zaprezentowania jakieś projekty związane z DSP i audio (także projkety: Retro tubes - wzmacniacze lampowe).

Może możliwy byłby kurs z "Cyfrowego przetwarzania sygnałów audio" w przyszłości - ja osobiście byłbym bardzo zainteresowany. Może taki kurs "rozruszałby" tą tematykę na Forbocie podobnie jak kurs FPGA 😉

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem tworzenie, czy usuwanie "działów" na forum jest zupełnie nieistotne. Oczywiście fajnie jakby nowe tematy pojawiały się na forum, ale mnożenie biurokracji w tym wcale nie pomoże. Proponuję po prostu publikować wpisy, tworzyć tematy w dowolnym dziale, jak będzie bardzo źle to administrator przeniesie, a jak źle ale popularnie to utworzy dział.

Chodzi jednak o to żeby pisać, bo odnoszę wrażenie, że większość użytkowników forum działa w trybie read-only.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Ja się zastanawiam czy nie udałoby się w jakiś sposób zapraszać na nasze forum gości specjalizujących się w jakichś dziedzinach, na zasadzie wątków "ask me anything". Ludzie którzy normalnie nie mają czasu na udzielanie się mogliby chcieć wziąć udział w czymś takim, na przykład żeby rozreklamować projekt nad którym pracują albo nawet produkt, który sprzedają. Oczywiście odpowiadanie na pytania byłoby przez ograniczony czas, choć mogłoby się udać w ten sposób zachęcić taką osobę do zostania na dłużej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.