Skocz do zawartości

Problem z zasilaniem 12 serwomechanizmów


RDL_Quality_3D

Pomocna odpowiedź

Cześć,

mam 12 serw SG90, napięcie zasilania  jakieś 4,6-6V pobierają 0,5A. Problem polega na tym, że przy podłączeniu do 4-ech szeregowo podłączonych baterii 1.2V, 8 serw porusza się jednak z mega wielkimi drganiami, postanowiłem zatem kupić dwie baterie Li-ion, gdzie każda ma 3,7V 10A i jakieś 2000mAh na sztukę. Połączyłem je szeregowo i rzeczywiście dostałem napięcie około 8V. Następnie zrobiłem dzielnik napięcia i na wyjściu miałem około 5,3V. Jednak gdy podłączyłem 4 serwa do tego zasilania, ani drgnęły, przerobiłem układ na większe napięcie jednak one dalej ani drgną. Oczywiście wszystko było podpięte na płytce stykowej czyli równolegle (łącznie z Arduino podłączonym do Vin i  na mikro był wgrany ponownie program, więc to nie powinno być to). 

Proszę o pomoc i pozdrawiam 

Link do komentarza
Share on other sites

@RDL_Quality_3D SG90 mogą pobrać w szczycie (przy maks. napięciu i sile) nawet 0,8A, a jest to 12x0,8A=9,6A. Nic dziwnego, że drgają wówczas, bo napięcie na bateriach mówiąc kolokwialnie "przysiada" - sprawdź hasło "wydajność prądowa". Twój kolejny pomysł jest niestety bardzo zły - dzielnik rezystorowy służy do podzielenia napięcia, ale w miejscach, gdzie opory są stałe, tu natomiast masz niejako dwanaście silników, które po podłączeniu równoległym pod rezystor powodują jego zwarcie, zatem nie dostają napięcia w praktyce w ogóle.

Niestety nie wiadomo, co to za układ itd., ale polecam dwa rozwiązania - poczytaj o stabilizatorach i przetwornicach https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-stabilizatory-napiecia-id4353 i https://forbot.pl/blog/kurs-elektroniki-ii-przetwornice-impulsowe-id9923

Jest też znacznie łatwiejsze rozwiązanie problemu, przyjrzyj się robotom kroczącym użytkownika @deshipu - SG90 są zasilane bezpośrednio z ogniwa LiPol/Li-ion, wprawdzie pracują z mniejszą siłą na wale (momencie obrotowym), ale to wystarczy. Może warto rozważyć tą opcje?

Link do komentarza
Share on other sites

Mój robocik na czterech nogach ma właśnie 12 serw. Zasilam je z czterech akumulatorów NiMH. Tańsze, prostsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Co prawda wydajność prądowa gorsza od LiPo, ale mnie wystarczy. A do Arduino podciągam napięcie przetwornicą.

Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, wn2001 napisał:

Jest też znacznie łatwiejsze rozwiązanie problemu, przyjrzyj się robotom kroczącym użytkownika @deshipu - SG90 są zasilane bezpośrednio z ogniwa LiPol/Li-ion, wprawdzie pracują z mniejszą siłą na wale (momencie obrotowym), ale to wystarczy. Może warto rozważyć tą opcje?

Tak naprawdę to nie pracują z mniejszą siłą, bo kompensuję to wyższą częstotliwością sygnału sterującego. To są proste serwa analogowe i sygnał sterujący się przekłada bezpośrednio na PWM silnika, więc większa częstotliwość (przy takim samym wypełnieniu w mikrosekundach) daje więcej energii. Tylko trzeba uważać żeby nie przedobrzyć, bo się zaczną silniki grzać.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.