Skocz do zawartości

Problem z Micro Servo 9g SG90 (0-180-360)


Sokol

Pomocna odpowiedź

Cześć,

zakupiłem ostatnio serwo z BOTLAND. Specyfikacja mówi, że potrafi ono działać zarówno jako zwykły serwomechanizm oraz serwomechanizm z pracą ciągłą. Mój problem jest taki, iż moje serwo wciąż działa w trybie ciągłym. Mimo wielu prób, testów i poszukiwań w internecie nie mogłem znaleźć jak zmusić to serwo do ustawienia się w konkretnej pozycji (np. kąt 45st.). Dla niego instrukcja 'write' zawsze określa prędkość działania.

Czy jest ktoś w stanie pomóc mi zrozumieć temat i jak ustawiać moje serwo w konkretnej pozycji?

Pozdrawiam,

Sokol

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem wynika, że dopóki sterujesz impulsami w granicach rozsądku (np. o szerokości od 1 do 2ms) to serwo działa normalnie, tj. ustawia się w zadanej pozycji. Gdy jednak wyślesz impulsy przekraczające (niestety nie wiadomo w którą stronę) te granice, serwo zaczyna się obracać bez końca. Dzieje się tak dlatego, że w żadnym położeniu wewnętrznego potecjometru nie może ono znaleźć położenia równowagi miedzy tym co dostaje po kabelku a tym co samo sobie wytwarza z potencjometru. Czym je sterujesz? Jeżeli standardową funkcją servo.write() z biblioteki Arduino, to spróbuj wysłać mu coś sensownego, gdzieś w okolicach położenia środkowego np. 90 +/-10. Jeżeli to zadziała, możesz potem powoli rozszerzać granice sygnału aż znajdziesz pozycję poza którą nie możesz wyjechać bo silnik ruszy z kopyta.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Steruję przy pomocy 'servo.write()' z biblioteki Arduino. Przy wpisaniu wartości 90+/-10 (np. 'servo.write(80)') rozpoczyna się ciągły obrót w lewo lub prawo z niewielką prędkością. Przy wartościach granicznych, tj. 0 oraz 180, obrót ten przybiera maksymalną prędkość w jedną ze stron. I w tym problem, że nie mogę wymusić od serwa przyjęcia konkretnego kąta - tylko chce się obracać wciąż w prawo lub w lewo. Dodatkowo powiem, iż dla wartości 90, dla funkcji write, serwo zazwyczaj stoi w miejscu (zazwyczaj, ponieważ czasem wykonuje bardzo powolne ruchy w jedną ze stron).

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, to znaczy, że dostałeś typowe serwo 360 z regulacją prędkości. Skoro nie ma położenia równowagi a regulacja prędkości jest w obie strony, to moim zdaniem w środku jest inna elektronika niż opisywana na stronie sklepu, przykro mi.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Też podejrzewałem, że dostałem serwo jednak bez możliwości kontroli pozycji, ale ponieważ jestem początkującym, to chciałem się doradzić.

Dziękuję @mirek1707 bardzo za odpowiedzi i pomoc!

Link do komentarza
Share on other sites

Akurat przez moje ręce przeszło ostatnio sporo tych małych serw i niestety muszę potwierdzić to co doradził Marek. Na 99% dostałeś tradycyjne serwo 360*. Niestety od jakiegoś czasu producenci zaczęli się chyba gubić z tymi serwami i przysyłają je "losowo". Sklepy nie zawsze nadążają z weryfikacją serw. Jeśli miałbyś ten nowy, dziwny "pośredni" model serwa to nie mógłbyś kontrolować jego prędkości. Normalnie ustawiałoby się ono w jednej pozycji, a przy skrajnych zakresach kręciłoby się w koło. Przykład:

 

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.