Skocz do zawartości

Problem z Micro Servo 9g SG90 (0-180-360)


Sokol

Pomocna odpowiedź

Cześć,

zakupiłem ostatnio serwo z BOTLAND. Specyfikacja mówi, że potrafi ono działać zarówno jako zwykły serwomechanizm oraz serwomechanizm z pracą ciągłą. Mój problem jest taki, iż moje serwo wciąż działa w trybie ciągłym. Mimo wielu prób, testów i poszukiwań w internecie nie mogłem znaleźć jak zmusić to serwo do ustawienia się w konkretnej pozycji (np. kąt 45st.). Dla niego instrukcja 'write' zawsze określa prędkość działania.

Czy jest ktoś w stanie pomóc mi zrozumieć temat i jak ustawiać moje serwo w konkretnej pozycji?

Pozdrawiam,

Sokol

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co zrozumiałem wynika, że dopóki sterujesz impulsami w granicach rozsądku (np. o szerokości od 1 do 2ms) to serwo działa normalnie, tj. ustawia się w zadanej pozycji. Gdy jednak wyślesz impulsy przekraczające (niestety nie wiadomo w którą stronę) te granice, serwo zaczyna się obracać bez końca. Dzieje się tak dlatego, że w żadnym położeniu wewnętrznego potecjometru nie może ono znaleźć położenia równowagi miedzy tym co dostaje po kabelku a tym co samo sobie wytwarza z potencjometru. Czym je sterujesz? Jeżeli standardową funkcją servo.write() z biblioteki Arduino, to spróbuj wysłać mu coś sensownego, gdzieś w okolicach położenia środkowego np. 90 +/-10. Jeżeli to zadziała, możesz potem powoli rozszerzać granice sygnału aż znajdziesz pozycję poza którą nie możesz wyjechać bo silnik ruszy z kopyta.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Steruję przy pomocy 'servo.write()' z biblioteki Arduino. Przy wpisaniu wartości 90+/-10 (np. 'servo.write(80)') rozpoczyna się ciągły obrót w lewo lub prawo z niewielką prędkością. Przy wartościach granicznych, tj. 0 oraz 180, obrót ten przybiera maksymalną prędkość w jedną ze stron. I w tym problem, że nie mogę wymusić od serwa przyjęcia konkretnego kąta - tylko chce się obracać wciąż w prawo lub w lewo. Dodatkowo powiem, iż dla wartości 90, dla funkcji write, serwo zazwyczaj stoi w miejscu (zazwyczaj, ponieważ czasem wykonuje bardzo powolne ruchy w jedną ze stron).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Akurat przez moje ręce przeszło ostatnio sporo tych małych serw i niestety muszę potwierdzić to co doradził Marek. Na 99% dostałeś tradycyjne serwo 360*. Niestety od jakiegoś czasu producenci zaczęli się chyba gubić z tymi serwami i przysyłają je "losowo". Sklepy nie zawsze nadążają z weryfikacją serw. Jeśli miałbyś ten nowy, dziwny "pośredni" model serwa to nie mógłbyś kontrolować jego prędkości. Normalnie ustawiałoby się ono w jednej pozycji, a przy skrajnych zakresach kręciłoby się w koło. Przykład:

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.