Skocz do zawartości

Bramki logiczne - realizacja funkcji na bramkach NAND


xxx1212

Pomocna odpowiedź

@xxx1212, witam na forum 😉 Widzę, że to Twoje pierwsze kroki na Forbocie, oto najważniejsze informacje na start:

  • Chcesz przywitać się z innymi członkami naszej społeczności? Skorzystaj z tematu powitania użytkowników.
  • Opis najciekawszych funkcji, które ułatwiają korzystanie z forum znajdziesz w temacie instrukcja korzystania z forum - co warto wiedzieć?
  • Poszczególne posty możesz oceniać (pozytywnie i negatywnie) za pomocą reakcji - ikona serca w prawym dolnym rogu każdej wiadomości.
Dnia 29.10.2018 o 18:38, xxx1212 napisał:

Proszę o rozwiązanie:

Zrealizuj na bramkach NAND funkcję: a↓b

"Niestety" nie mamy tutaj zwyczaju rozwiązywać zadań domowych za kogoś. Nie pisze tego złośliwie, po prostu wolimy pomagać, aby ktoś się czegoś nauczył (naprawdę). Powiedz na czym utknąłeś, a co udało Ci się zrobić? Na pewno uzyskasz wtedy pomoc 😉

PS Chodzi o realizację na kartce czy w praktyce?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozwiążę zadania w całości, ale zacznę je celem wprowadzenia (rozumiem, że strzałka w dół to NOR)

Y=NOT(a OR b)

prawo de Morgana - negacja sumy jest równa iloczynowi negacji

Y=(NOT a) AND (NOT b)

Dalej pomyśl sam...

Ja mam z kolei pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - rozwiązałem to zadanie przy pomocy 4 bramek NAND. Można prościej?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

11 godzin temu, wn2001 napisał:

Nie rozwiążę zadania w całości, ale zacznę je celem wprowadzenia (rozumiem, że strzałka w dół to NOR)

Y=NOT(a OR b)

prawo de Morgana - negacja sumy jest równa iloczynowi negacji

Y=(NOT a) AND (NOT b)

Dalej pomyśl sam...

Ja mam z kolei pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - rozwiązałem to zadanie przy pomocy 4 bramek NAND. Można prościej?

Cześć,

wydaje mi się, że prościej się nie da - dwie bramki na 2 wejściowy AND i dwie na dwie negacje.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

A ja wcale nie jestem przekonany, że ta strzałka w dół to NOR. Moim zdaniem autor pytania też tego nie wie, ale też odpowiedź kompletnie go nie interesuje. Wrzucił pytanie w kilka miejsc internetu, skopiował do zeszytu najprostszą z nich i tyle go widzieli...

 

Link do komentarza
Share on other sites

Jest też taka opcja, że można utworzyć dział na "zadania domowe" i trzymać wszystko w jednym miejscu, aby nie były rozrzucone po forum. Oczywiście większość tematów mogłaby być właśnie takiego typu (autor wrzuca pytanie i chce gotowca), ale z drugiej strony na pewno czasami trafiłaby się ciekawa dyskusja. Często na studiach trafiają się przypadki, że ludzie naprawdę sporo sami kombinują, ale jednak gdzieś popełniają błędy i chętnie by się poradzili bardziej doświadczonych osób. W dziale tym musiałaby być jednak jedna, bardzo ważna zasada: "chcesz to pomagasz, nie chcesz to nic nie piszesz", bo nie wyobrażam sobie, aby w takim miejscu pojawiały się posty typu "To oczywiste, mogłeś uważać na zajęciach" - jakby dla kogoś to było oczywiste to by pewnie nie pytał 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie chodziło mi o odmawianie pomocy studentom, czy uczniom liceum / technikum, może źle się wyraziłem. Chodziło o formę i "wkład własny". Zupełnie co innego jeśli ktoś się uczy, stara, ale czegoś nie rozumie i pyta - wtedy aż miło jest pomóc.

Moim zdaniem "Proszę o rozwiązanie:" chociaż zawiera grzecznościowy zwrot proszę, brzmi strasznie roszczeniowo. Mam wrażenie że coraz częściej pojawia się delikwent, który wprost mówi że mu się nie chce, nie ma czasu, nie warto się uczyć, więc niech inni za niego zrobią - i podobnie jak w tym temacie jeszcze to samo żądanie roześle po różnych forach, żeby szybciej trafił się jeleń, który odwali robotę ...

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Treker napisał:

Jest też taka opcja, że można utworzyć dział na "zadania domowe" i trzymać wszystko w jednym miejscu, aby nie były rozrzucone po forum.

Cześć Treker,

myślę, że to bardzo dobry pomysł - przynajmniej forum nie byłoby "zaśmiecone" takimi "roszczeniowymi" postami, a jak ktoś by wchodził do tego działu to wie czego może się tam spodziewać.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.