Skocz do zawartości

Kopia zapasowa Raspberry Pi - jak skopiować kartę microSD?


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kopia zapasowa Raspberry Pi - jak skopiować kartę microSD?

Jak to mawiają: ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i na tych, którzy będą je robić. Wiele osób ma już nawyk robienia kopii np. swoich dokumentów. A co z innymi plikami? Analogicznie, warto również jakoś zabezpieczać Raspberry Pi. Najprostszą, skuteczną metodą jest wykonanie pełnej kopii karty microSD.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

"Karta, na którą wgrywamy kopię musi mieć pojemność minimum taką samą jak karta źródłowa, ale oczywiście może też być większa!"

Jeżeli zaznaczymy: "Read Only Allocated Partitions" to kopia będzie zajmowała tylko tyle miejsca ile jest zajęte na karcie więc jest możliwość skopiowania większej karty na mniejszą.

Link do komentarza
Share on other sites

@Vytautas, a testowałeś to w praktyce i potwierdzasz, że działa? Ja miałem problem w takiej sytuacji, dlatego o tym nie wspomniałem. Możliwe, że to przypadek i mój błąd wynikał jednak z czegoś innego - sprawdzę temat jeszcze raz. Dziękuję za sygnał 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, robiłem taki zabieg na 3 malinkach, gdzie miałem karty za duże niż potrzebowałem i we wszystkich trzech po zmianie kart na mniejsze system się uruchamia i działa bezproblemowo. Oczywiście sprawdź to, żeby nie wprowadzać innych w błąd, aczkolwiek ja nie miałem z tym żadnych problemów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, dziękuję - dziś sprawdzę temat na kilku kartach i zrobię aktualizację 😉

Aktualizacja:

Zrobiłem test i jednak nadal "podtrzymuję", że u mnie nie działa opcja tworzenia mniejszej kopii. Wykorzystałem Raspbiana, który był nagrany na kartę 32GB, zaznaczyłem wspomnianą opcję i utworzony plik kopii ma ponad 29GB, czyli zajmuje tyle co miała karta (taka była faktyczna pojemność microSD). Próbowałem nagrać obraz na mniejszą kartę tj. 16 GB. Pojawił się poniższy komunikat, ale go zignorowałem i pozwoliłem na zapisanie obrazu na mniejszej karcie:

c7091-2018-11-05_11-25-10-4847.png

Zapis się teoretycznie udał, ale po wsadzeniu karty do malinki system nie rusza.

3 godziny temu, Vytautas napisał:

@Treker, robiłem taki zabieg na 3 malinkach, gdzie miałem karty za duże niż potrzebowałem i we wszystkich trzech po zmianie kart na mniejsze system się uruchamia i działa bezproblemowo.

A nie przygotowywałeś wcześniej jakoś tych malinek? Miałeś tam Raspbiana czy coś innego?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker, nie mam możliwości dziś tego sprawdzić, na moich malinach był Raspbian lub Ubuntu Mate, bo na tych dwóch pracowałem, nie przygotowywałem ich wcześniej w żaden sposób. Jak tylko będę miał możliwość to powtórzę tę operację i dam znać co z tego wyszło.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Artykuł miał potencjał, ale został zmarnowany na opis tylko najprostszej metody, ale zarazem najbardziej inwazyjnej i upierdliwej, bo wymaga wyłączenia systemu, fizycznego dostępu do urządzenia, przeniesienia karty do komputera i powtórzenie tych czynności po zgraniu obrazu.

Temat czeka przede mną i powoli zbieram informacje, ale chętnie poczytałbym jak inni robią kopie. W szczególności:
* kopia wybranych plików/katalogów (z blacklistą, by np. nie kopiować `node_modules`, które łatwo odtworzyć `npm install`, a zajmują duuuużo)
* kopia przyrostowa, by zacząć od całego obrazu, ale potem rejestrować tylko zmiany
* kopia automatyczna na inny system (sftp -> NAS etc)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze robię kopię rsyncem w locie (fakt, maszyna na którą robię kopię to linux) i nigdy nie miałem problemu z nagraniem nowej karty i uruchomieniem pod raspbianem.

Słowa kluczowe: --one-file-system, --numeric-ids.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 9.11.2018 o 15:24, Marooned napisał:

Artykuł miał potencjał, ale został zmarnowany na opis tylko najprostszej metody, ale zarazem najbardziej inwazyjnej i upierdliwej, bo wymaga wyłączenia systemu, fizycznego dostępu do urządzenia, przeniesienia karty do komputera i powtórzenie tych czynności po zgraniu obrazu.

Rozumiem, że dla Ciebie taka metoda kopiowania jest za prosta i mało wygodna. Cieszę się, że prawdopodobnie już ją znałeś i masz świadomość, że są inne rozwiązania. Pamiętaj proszę, że takie poradniki są jednak dedykowane dla osób zupełnie początkujących, które stawiają swoje pierwsze kroki w świecie Linuksa/Raspberry Pi. Dla nich taka metoda jest bardzo wygodna, prosta i skuteczna. Dla osoby, która się uczy i robi testy nie jest problemem wyciągnąć kartę na kilka minut z malinki. Nigdzie nie twierdzę, że to jedyna słuszna metoda, jej największą zaletą jest prostota i to, że mamy pewność 100% działającej kopii. Nie trzeba się obawiać, że czegoś się ręcznie nie skopiowało itd.

Dnia 9.11.2018 o 15:24, Marooned napisał:

* kopia wybranych plików/katalogów (z blacklistą, by np. nie kopiować `node_modules`, które łatwo odtworzyć `npm install`, a zajmują duuuużo)
* kopia przyrostowa, by zacząć od całego obrazu, ale potem rejestrować tylko zmiany
* kopia automatyczna na inny system (sftp -> NAS etc)

Mam wrażenie, że po prostu szukasz czegoś innego. Tematem tego artykułu jest kopiowanie całej karty microSD, która "napędza" Raspberry Pi, a Ty raczej szukasz rozwiązania, którym można codziennie robić kopię bezpieczeństwa na wypadek awarii systemu. To dość różne tematy 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.